fbpx
wtorek, 16 lipca, 2024
Strona głównaŚwiatIm więcej pożarów, tym mniej strażaków w Unii Europejskiej

Im więcej pożarów, tym mniej strażaków w Unii Europejskiej

Państwa Unii Europejskiej systematycznie redukują liczbę strażaków, podczas gdy tegoroczne pożary sparaliżowały sezon turystyczny w niektórych regionach Europy.

Fala pożarów w ostatnich miesiącach nawiedziła kraje południowej Europy, szczególnie dotykając Grecję, południe Francji, hiszpańską Teneryfę i włoską Sardynię. Przyniosły one dziesiątki ofiar oraz straty sięgające setek milionów euro.

Strażaków jest coraz mniej

Tymczasem wiele unijnych państw redukuje liczbę strażaków. Według Eurostatu we wszystkich krajach UE było w 2022 roku niespełna 380 tysięcy zawodowych strażaków, co oznacza spadek o 2800 względem wcześniejszego roku.

Na Słowacji personel funkcjonariuszy straży pożarnej został zredukowany o 30 proc., w Bułgarii o 22 proc., Portugalii o 21 proc., a w Belgii o 19 proc. Liczbę strażaków zmniejszono też we Francji, na Łotwie, w Szwecji, Niemczech, na Węgrzech i w Rumunii.

Bruksela mówi: oszczędzać!

Redukcje etatów są konsekwencją nowych zasad oszczędnościowych narzuconych przez Brukselę państwom mającym zbyt duży deficyt budżetowy. Wymagają one zmniejszenia wydatków m.in. przez redukcję etatów w budżetówce.

Według Europejskiej Federacji Związków Służb Publicznych, aby zapewnić sprawne działania i realizowanie założonych celów służb pożarniczych, należałoby w całej UE zatrudnić 20-30 tysięcy dodatkowych strażaków.

euobserver.com, euronews.com, epsu.org

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA