fbpx
czwartek, 21 września, 2023
Strona głównaŚwiatIm więcej pożarów, tym mniej strażaków w Unii Europejskiej

Im więcej pożarów, tym mniej strażaków w Unii Europejskiej

Państwa Unii Europejskiej systematycznie redukują liczbę strażaków, podczas gdy tegoroczne pożary sparaliżowały sezon turystyczny w niektórych regionach Europy.

Fala pożarów w ostatnich miesiącach nawiedziła kraje południowej Europy, szczególnie dotykając Grecję, południe Francji, hiszpańską Teneryfę i włoską Sardynię. Przyniosły one dziesiątki ofiar oraz straty sięgające setek milionów euro.

Strażaków jest coraz mniej

Tymczasem wiele unijnych państw redukuje liczbę strażaków. Według Eurostatu we wszystkich krajach UE było w 2022 roku niespełna 380 tysięcy zawodowych strażaków, co oznacza spadek o 2800 względem wcześniejszego roku.

Na Słowacji personel funkcjonariuszy straży pożarnej został zredukowany o 30 proc., w Bułgarii o 22 proc., Portugalii o 21 proc., a w Belgii o 19 proc. Liczbę strażaków zmniejszono też we Francji, na Łotwie, w Szwecji, Niemczech, na Węgrzech i w Rumunii.

Bruksela mówi: oszczędzać!

Redukcje etatów są konsekwencją nowych zasad oszczędnościowych narzuconych przez Brukselę państwom mającym zbyt duży deficyt budżetowy. Wymagają one zmniejszenia wydatków m.in. przez redukcję etatów w budżetówce.

Według Europejskiej Federacji Związków Służb Publicznych, aby zapewnić sprawne działania i realizowanie założonych celów służb pożarniczych, należałoby w całej UE zatrudnić 20-30 tysięcy dodatkowych strażaków.

euobserver.com, euronews.com, epsu.org

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Prezydent Ukrainy krytykuje Polskę, Węgry i Słowację na forum ONZ

Wołodymyr Zełenski skrytykował Polskę, Węgry i Słowację (nie wymieniając nazw krajów) za wprowadzanie jednostronnego embarga na import ukraińskiego zboża. Jego zdaniem kraje te „odgrywają w teatrze politycznym solidarność, robiąc thriller ze zbożem” i „pomagają przygotowywać scenę dla moskiewskiego aktora”.
2 MIN CZYTANIA

Wartość ekonomiczna języka hiszpańskiego

Język jest istotnym składnikiem kapitału ludzkiego i społecznego. Szacuje się, że 15 proc. PKB państwa jest bezpośrednio lub pośrednio powiązane z językiem. Dlatego też znaczenie i potencjał języka urzędowego danego kraju są ściśle powiązane ze wskaźnikami makroekonomicznymi.
5 MIN CZYTANIA

Polska sprzeciwiła się genderowym radykałom

Polska sprzeciwia się ideologicznej interpretacji „umowy o partnerstwie” pomiędzy Unią Europejską a Organizacją Państw Afryki, Karaibów i Pacyfiku.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przeciwdziałanie przemocy wobec kobiet – pieniądze nie pomogły

Kilkaset milionów euro przeznaczyła Unia Europejska na globalne działania, których celem jest przeciwdziałanie zjawisku przemocy wobec kobiet.
< 1 MIN CZYTANIA

Unia przekaże setki milionów euro reżimowi dyktatora

Rządzona przez autorytarne władze Tunezja otrzyma z Unii Europejskiej setki milionów euro, które mają zapewnić wsparcie w radzeniu sobie z kolejnymi napływającymi falami migrantów.
2 MIN CZYTANIA

Unia Europejska chce ustawowo zmniejszyć uzależnienie od Chin

Parlament Europejski uchwalił przepisy, które pozwolą na zmniejszenie uzależnienia unijnego rynku od dostaw strategicznych surowców pochodzących z Chin.
< 1 MIN CZYTANIA