fbpx
czwartek, 21 września, 2023
Strona głównaŚwiatIm większa płaca minimalna, tym więcej ludzi jest bezdomnych

Im większa płaca minimalna, tym więcej ludzi jest bezdomnych

Badania amerykańskiego profesora Setha J. Hilla potwierdzają tezę mówiącą, iż na podwyżkach pensji minimalnej tracą najbardziej osoby posiadające najmniejsze kwalifikacje.

W USA każdy stan może sam ustalić poziom pensji minimalnej. Jedna z najwyższych stawek, sięgająca 15,5 dolara za godzinę pracy, obowiązuje w Kalifornii. Jednocześnie w tym stanie mieszka aż 30 proc. wszystkich bezdomnych Amerykanów (ponad 115 tysięcy osób).

Płaca minimalna a bezdomność

Profesor Uniwersytetu Kalifornijskiego Seth J. Hill opublikował artykuł pt. „Płace minimalne i bezdomność”, w którym bada, jak wzrost minimalnego wynagrodzenia wpływa na liczbę osób niemających dachu nad głową. Swoje analizy oparł na szeregu źródeł, w tym na danych z Departamentu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast. Podsumował w nich informacje z lat 2006-2019 dotyczące 100 miast.

Wnioski, do których dochodzi profesor Hill mówią jednoznacznie, że im wyższy poziom ustawowego najmniejszego wynagrodzenia, tym bardziej rośnie zjawisko bezdomności. Jego zdaniem wzrost pensji minimalnej o 10 proc. prowadzi do zwiększenia liczby osób bez domu o 3-4 proc.

Poszkodowane są osoby bez kwalifikacji i doświadczenia

Dane te potwierdzają teorię słynnego amerykańskiego ekonomisty profesora Thomasa Sowella, który powiedział:

Jednym ze skutków wprowadzenia płacy minimalnej, jest sytuacja, w której wielu niewykwalifikowanych i niedoświadczonych pracowników jest pozbawianych pracy, ponieważ pracodawcy nie uznają ich za wartych kwot, które muszą zgodnie z przepisami im zapłacić.

fee.org

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Prezydent Ukrainy krytykuje Polskę, Węgry i Słowację na forum ONZ

Wołodymyr Zełenski skrytykował Polskę, Węgry i Słowację (nie wymieniając nazw krajów) za wprowadzanie jednostronnego embarga na import ukraińskiego zboża. Jego zdaniem kraje te „odgrywają w teatrze politycznym solidarność, robiąc thriller ze zbożem” i „pomagają przygotowywać scenę dla moskiewskiego aktora”.
2 MIN CZYTANIA

Wartość ekonomiczna języka hiszpańskiego

Język jest istotnym składnikiem kapitału ludzkiego i społecznego. Szacuje się, że 15 proc. PKB państwa jest bezpośrednio lub pośrednio powiązane z językiem. Dlatego też znaczenie i potencjał języka urzędowego danego kraju są ściśle powiązane ze wskaźnikami makroekonomicznymi.
5 MIN CZYTANIA

Polska sprzeciwiła się genderowym radykałom

Polska sprzeciwia się ideologicznej interpretacji „umowy o partnerstwie” pomiędzy Unią Europejską a Organizacją Państw Afryki, Karaibów i Pacyfiku.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przeciwdziałanie przemocy wobec kobiet – pieniądze nie pomogły

Kilkaset milionów euro przeznaczyła Unia Europejska na globalne działania, których celem jest przeciwdziałanie zjawisku przemocy wobec kobiet.
< 1 MIN CZYTANIA

Unia przekaże setki milionów euro reżimowi dyktatora

Rządzona przez autorytarne władze Tunezja otrzyma z Unii Europejskiej setki milionów euro, które mają zapewnić wsparcie w radzeniu sobie z kolejnymi napływającymi falami migrantów.
2 MIN CZYTANIA

Unia Europejska chce ustawowo zmniejszyć uzależnienie od Chin

Parlament Europejski uchwalił przepisy, które pozwolą na zmniejszenie uzależnienia unijnego rynku od dostaw strategicznych surowców pochodzących z Chin.
< 1 MIN CZYTANIA