fbpx
wtorek, 25 czerwca, 2024
Strona głównaŚwiatIm większa płaca minimalna, tym więcej ludzi jest bezdomnych

Im większa płaca minimalna, tym więcej ludzi jest bezdomnych

Badania amerykańskiego profesora Setha J. Hilla potwierdzają tezę mówiącą, iż na podwyżkach pensji minimalnej tracą najbardziej osoby posiadające najmniejsze kwalifikacje.

W USA każdy stan może sam ustalić poziom pensji minimalnej. Jedna z najwyższych stawek, sięgająca 15,5 dolara za godzinę pracy, obowiązuje w Kalifornii. Jednocześnie w tym stanie mieszka aż 30 proc. wszystkich bezdomnych Amerykanów (ponad 115 tysięcy osób).

Płaca minimalna a bezdomność

Profesor Uniwersytetu Kalifornijskiego Seth J. Hill opublikował artykuł pt. „Płace minimalne i bezdomność”, w którym bada, jak wzrost minimalnego wynagrodzenia wpływa na liczbę osób niemających dachu nad głową. Swoje analizy oparł na szeregu źródeł, w tym na danych z Departamentu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast. Podsumował w nich informacje z lat 2006-2019 dotyczące 100 miast.

Wnioski, do których dochodzi profesor Hill mówią jednoznacznie, że im wyższy poziom ustawowego najmniejszego wynagrodzenia, tym bardziej rośnie zjawisko bezdomności. Jego zdaniem wzrost pensji minimalnej o 10 proc. prowadzi do zwiększenia liczby osób bez domu o 3-4 proc.

Poszkodowane są osoby bez kwalifikacji i doświadczenia

Dane te potwierdzają teorię słynnego amerykańskiego ekonomisty profesora Thomasa Sowella, który powiedział:

Jednym ze skutków wprowadzenia płacy minimalnej, jest sytuacja, w której wielu niewykwalifikowanych i niedoświadczonych pracowników jest pozbawianych pracy, ponieważ pracodawcy nie uznają ich za wartych kwot, które muszą zgodnie z przepisami im zapłacić.

fee.org

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA