fbpx
środa, 27 września, 2023
Strona głównaFinanseImport ciągle wyższy od eksportu

Import ciągle wyższy od eksportu

W maju 2022 r. Polska odnotowała ujemny bilans płatniczy – wynika z danych Narodowego Banku Polskiego.

W maju 2022 r. Polska wyeksportowała towary o wartości 130,7 mld zł, czyli o 29,9 mld zł więcej niż w tym samym miesiącu rok temu. Z kolei import w maju wyniósł 136,4 mld zł, co również stanowi wzrost o 38,6 mld zł w stosunku do analogicznego okresu w poprzednim roku.

Saldo bilansu płatniczego Polski za maj 2022 r. było ujemne i wyniosło 8,9 mld zł. To znacznie gorszy wynik niż w maju 2021 r., gdy saldo było dodatnie i wyniosło 2,2 mld zł.

„Do dużego wzrostu wartości obrotów towarowych, obok rosnących cen transakcyjnych, przyczyniła się większa o jeden liczba dni roboczych w porównaniu z analogicznym miesiącem ub.r. Zarówno w eksporcie, jak i imporcie największe wzrosty odnotowano w kategoriach obejmujących towary o najsilniejszych wzrostach cen, tj. w paliwach, towarach zaopatrzeniowych oraz żywności” – napisano w oficjalnym komunikacie NBP.

W informacji polskiego banku centralnego podano również przychody z tytułu eksportu usług, które w maju bieżącego roku wyniosły 29 mld zł, czyli o 5,1 mld zł więcej niż rok temu. Rozchody z kolei wyniosły 17,4 mld zł, czyli o 2,6 mld zł więcej niż w maju 2021 r.

„O wysokości ujemnego salda dochodów pierwotnych zadecydowały przede wszystkim dochody zagranicznych inwestorów bezpośrednich z tytułu ich zaangażowania kapitałowego w polskich podmiotach, które wyniosły 13,9 mld zł. Na wysokość salda dochodów pierwotnych oddziaływały również wypłaty dochodów z tytułu inwestycji portfelowych (1,0 mld zł) oraz pozostałych inwestycji (0,9 mld zł)” – podkreślono w komunikacie.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Rosną długi polskich lekarzy

W ciągu roku aż o 10 milionów złotych wzrosło zadłużenie prywatnych gabinetów lekarskich w Polsce.
< 1 MIN CZYTANIA

Polacy często korzystają z rozwiązań fintechu

Zdecydowana większość polskiego społeczeństwa w zarządzaniu własnymi finansami wykorzystuje najnowsze technologie finansowe.
2 MIN CZYTANIA

Akceptacja nieetycznych zachowań finansowych – jak to u nas wygląda?

Praca na czarno w celu uniknięcia ściągania długów z pensji ma największe przyzwolenie wśród Polaków, jeśli chodzi o nieetyczne zachowania finansowe.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Estoński CIT coraz bardziej popularny

W związku z rosnącą popularnością tzw. estońskiego CIT Ministerstwo Finansów chce rozwijać tę formę opodatkowania.
2 MIN CZYTANIA

Inflacja kieruje Polaków do internetu

W związku z wysoką inflacją coraz więcej Polaków decyduje się robić różnego rodzaju zakupy w internecie.
< 1 MIN CZYTANIA

Powstanie Odrzański Wodorowy Szlak Transportowy

Grupa KGHM wraz z Grupą Azoty chcą współpracować w dużym programie logistycznym o nazwie Odrzański Wodorowy Szlak Transportowy.
2 MIN CZYTANIA