fbpx
środa, 21 lutego, 2024
Strona głównaEnergetykaIndie będą napędzać światowy popyt na ropę

Indie będą napędzać światowy popyt na ropę

Indie będą największym czynnikiem wzrostu światowego popytu na ropę w latach 2023-2030, nieznacznie wyprzedzając Chiny, największego importera – przewiduje Międzynarodowa Agencja Energetyczna. Agencja prognozuje, że w 2030 r. popyt na ropę w Indiach osiągnie 6,6 mln baryłek dziennie (w 2023 r. – 5,5 mln baryłek).

Indie – trzeci obecnie co do wielkości importer i konsument ropy na świecie – jest na dobrej drodze do odnotowania wzrostu popytu na nią o prawie 1,2 mln baryłek dziennie w latach 2023-2030, co będzie stanowić ponad jedną trzecią przewidywanego światowego wzrostu popytu na ropę naftową, który ma wynieść 3,2 mln baryłek dziennie.

„Indie staną się największym źródłem światowego wzrostu popytu na ropę do roku 2030, podczas gdy wzrost popytu w gospodarkach rozwiniętych i w Chinach początkowo zwalnia, a następnie, według naszych prognoz, ulegnie stopniowemu zmniejszeniu” – wskazuje raport.

Według Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA) największym produktem zużycia ropy w Indiach będzie olej napędowy, odpowiadający za prawie połowę wzrostu krajowego popytu i ponad jedną szóstą całkowitego przewidywanego światowego wzrostu popytu na ropę do 2030 roku.

„W przypadku Indii, w porównaniu z Chinami czy innymi częściami świata, gospodarka w dalszym ciągu potrzebuje więcej paliw transportowych, dlatego spodziewamy się, że Indie będą nadal zwiększać popyt na paliwa transportowe. To coś innego niż w krajach takich jak Chiny” – uważa Keisuke Sadamori, dyrektor ds. rynków energii i bezpieczeństwa w IEA.

Reuter, KR
Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Czy wiatraki zmielą bociany?

Na obszarze specjalnej ochrony bocianów na Warmii ma zostać wybudowanych 40 turbin elektrowni wiatrowej. Okoliczni mieszkańcy są oburzeni, bo turbiny „będą mieliły ptaki”.
2 MIN CZYTANIA

Polacy znaleźli się w energetycznej pułapce inwestycyjnej

Polacy, którzy dzisiaj inwestują w montaż kotłów gazowych, już za kilka lat będą musieli pogodzić się z wysokimi podwyżkami cen za gaz. To między innymi skutek unijnej polityki klimatycznej.
2 MIN CZYTANIA

Biometan kluczem do transformacji energetycznej?

Polskie firmy działające na rynku biogazowym są przekonane, że biogaz jest kluczem do transformacji energetycznej Polski.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Paraliż w koreańskiej służbie zdrowia. Wypowiedzenia złożyła połowa młodych lekarzy

Przez Koreę Południową przechodzą potężne strajki lekarzy, którzy protestują przeciwko planom zwiększenia ich liczby w systemie. Prawie 6500 lekarzy złożyło rezygnację ze stanowisk.
2 MIN CZYTANIA

Chińczycy piszą list ws. Izery. Chcą przekonać rząd do kontynuacji inwestycji

Chińczycy bronią inwestycji w fabrykę Izery w Jaworznie i próbują przekonać polski rząd do jej kontynuowania. W dokumencie, do którego dotarł Business Insider Polska wskazują, że od realizacji projektu zależą ogromne inwestycje motoryzacyjne.
3 MIN CZYTANIA

Indie i Zjednoczone Emiraty Arabskie porozumiały się w sprawie korytarza handlowego

Indie i Zjednoczone Emiraty Arabskie podpisały porozumienie w sprawie nowego korytarza handlowego, który ma połączyć Europę z Indiami drogą morską i kolejową przez części Bliskiego Wschodu.
< 1 MIN CZYTANIA