fbpx
wtorek, 18 czerwca, 2024
Strona głównaTransportIndie będą rosyjskim oknem na świat? Pierwsze transporty już wyjechały

Indie będą rosyjskim oknem na świat? Pierwsze transporty już wyjechały

Rosja uruchomiła połączenie kolejowe, które pozwoli na prowadzenie eksportu z indyjskich portów.

Pierwsze kontenery wyjechały już z podmoskiewskiego miasta Czechow. Ich miejscem przeznaczenia jest indyjski port w Nhava Sheva. Docelowo transporty będą też wysyłane z Sankt Petersburga, a w Indiach kolejnym ich miejscem docelowym będzie Mundra. Trasa  licząca 7200 kilometrów skróci czas dostaw do 25 – wobec obecnych 40 dni, gdy są one realizowane drogą morską przez Kanał Sueski.

Rosja wykorzystuje w ten sposób wschodnią ścieżkę Międzynarodowego Korytarza Transportowego Północ-Południe (INSTC), przebiegającego przez Iran, Afganistan, Azerbejdżan i inne kraje Azji Centralnej.

W ostatnich miesiącach Władimir Putin zapowiedział rozbudowę infrastruktury kolejowej w pobliżu Morza Kaspijskiego, która ma usprawnić możliwość działania INSTC. Już w obecnym roku zanotowano wzrost ruchu transportów kolejowych w tym rejonie o 26 procent.

W 2021 roku o 46 procent zwiększyła się wartość obrotu towarowego między Rosją a Indiami. Obecnie państwo to może stanowi ważne miejsce do prowadzenia wymiany handlowej z całym światem przez objęty międzynarodowymi sankcjami reżim Władimira Putina.

economictimes.indiatimes.com, newindianexpress.com, theloadstar.com

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Czas na XXI wiek w kolejowym bezpieczeństwie

W Polsce około 40 proc. linii kolejowych ma zostać wyposażone w Europejski System Sterowania Pociągiem (ETCS). Jest on potocznie nazywany sygnalizacją kabinową i gwarantuje między innymi to, że pociąg nie przejedzie „czerwonego światła”.
8 MIN CZYTANIA

Ile oszczędzasz, dojeżdżając do pracy autem? Samochód wciąż jest konkurencyjny

Auta są passé? Takie można odnieść wrażenie, obserwując przyjmowane polityki, jak np. planowany podatek samochodowy, zakaz sprzedaży aut spalinowych, czy strefy czystego transportu. Z drugiej strony liczba nowo rejestrowanych aut w Polsce rośnie. Warsaw Enterprise Institute przeanalizował korzyści, które z posiadania aut odnoszą obywatele, a które umykają urzędnikom.
3 MIN CZYTANIA

Polskie autobusy wodorowe podbijają Europę!

Kolejne miasta z państw zachodniej Europy składają zamówienia na nowoczesne autobusy polskiej marki Solaris napędzane ogniwem wodorowym.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA