fbpx
wtorek, 18 czerwca, 2024
Strona głównaŚwiatIndie boją się chińskiej elektroniki w swoich dronach

Indie boją się chińskiej elektroniki w swoich dronach

Obawy o bezpieczeństwo stanęły u podstaw decyzji władz Indii, które zabroniły krajowym producentom dronów wojskowych używać w ich budowie części pochodzących z Chin.

New Delhi obawia się, że elektronika z Chin może mieć luki w swoich zabezpieczeniach, przez co użycie jej w sprzęcie wojskowym nie daje odpowiednich gwarancji na jego sprawne funkcjonowanie.

Czy Indie stać na rezygnację z chińskich produktów?

Indie w najbliższych latach zamierzają gruntownie zmodernizować swoją armię. Przy realizowanych projektach chcą unikać urządzeń pochodzących z Chin. Chodzi tu zwłaszcza o sprzęt wykorzystywany przez systemy komunikacji i transmisji danych, kamery oraz oprogramowanie operacyjne.

Producenci dronów już alarmują, że osiągnięcie tych kryteriów będzie bardzo trudne do spełnienia, ponieważ obecnie nawet 70 proc. części używanych w niektórych modelach pochodzi z Chin. Jeżeli teraz szukają ich zamienników poza Państwem Środka, to najczęściej okazuje się, że i tak producenci z innych państw używają w nich elementów wyprodukowanych w ChRL. Aby zmienić ten stan rzeczy należy rozwinąć własne technologie, co może trwać długimi latami. Do tego czasu Indie muszą liczyć się z radykalnymi podwyżkami kosztów produkcji sprzętu, sięgającymi nawet 50 proc.

Indyjska armia będzie nowoczesna

Kilka lat temu USA również zakazały używania w sprzęcie dla wojska podzespołów pochodzących z Państwa Środka.

Indie zamierzają w latach 2023-2024 przeznaczyć 1,6 bln rupii (19,77 mld dolarów) na modernizację swojej armii. 75 proc. z tej kwoty ma trafić do krajowego przemysłu zbrojeniowego.

Reuter

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA