fbpx
sobota, 30 września, 2023
Strona głównaŚwiatIndie boją się chińskiej elektroniki w swoich dronach

Indie boją się chińskiej elektroniki w swoich dronach

Obawy o bezpieczeństwo stanęły u podstaw decyzji władz Indii, które zabroniły krajowym producentom dronów wojskowych używać w ich budowie części pochodzących z Chin.

New Delhi obawia się, że elektronika z Chin może mieć luki w swoich zabezpieczeniach, przez co użycie jej w sprzęcie wojskowym nie daje odpowiednich gwarancji na jego sprawne funkcjonowanie.

Czy Indie stać na rezygnację z chińskich produktów?

Indie w najbliższych latach zamierzają gruntownie zmodernizować swoją armię. Przy realizowanych projektach chcą unikać urządzeń pochodzących z Chin. Chodzi tu zwłaszcza o sprzęt wykorzystywany przez systemy komunikacji i transmisji danych, kamery oraz oprogramowanie operacyjne.

Producenci dronów już alarmują, że osiągnięcie tych kryteriów będzie bardzo trudne do spełnienia, ponieważ obecnie nawet 70 proc. części używanych w niektórych modelach pochodzi z Chin. Jeżeli teraz szukają ich zamienników poza Państwem Środka, to najczęściej okazuje się, że i tak producenci z innych państw używają w nich elementów wyprodukowanych w ChRL. Aby zmienić ten stan rzeczy należy rozwinąć własne technologie, co może trwać długimi latami. Do tego czasu Indie muszą liczyć się z radykalnymi podwyżkami kosztów produkcji sprzętu, sięgającymi nawet 50 proc.

Indyjska armia będzie nowoczesna

Kilka lat temu USA również zakazały używania w sprzęcie dla wojska podzespołów pochodzących z Państwa Środka.

Indie zamierzają w latach 2023-2024 przeznaczyć 1,6 bln rupii (19,77 mld dolarów) na modernizację swojej armii. 75 proc. z tej kwoty ma trafić do krajowego przemysłu zbrojeniowego.

Reuter

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Gospodarka Ukrainy rośnie jak szalona mimo trwającej wojny

Produkt krajowy brutto ukraińskiej gospodarki wzrósł w drugim kwartale obecnego roku o 19,5 proc. w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego.
< 1 MIN CZYTANIA

Niemiecka klasa średnia biednieje. Jest nawet gorzej niż w wielu innych krajach

Średnia klasa traci na znaczeniu i ma większe problemy z regulowaniem swoich podstawowych zobowiązań. Tak dzieje się nawet w bogatych Niemczech, co stanowi swoisty znak czasu, a być może także sygnał alarmowy dla innych państw.
2 MIN CZYTANIA

Jak Indie zyskują przewagę nad Chinami

Indie okazały się fascynującą historią wzrostu gospodarczego i – w ramach kompleksu rynków wschodzących – coraz bardziej atrakcyjną alternatywą dla Chin.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Gospodarka Ukrainy rośnie jak szalona mimo trwającej wojny

Produkt krajowy brutto ukraińskiej gospodarki wzrósł w drugim kwartale obecnego roku o 19,5 proc. w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego.
< 1 MIN CZYTANIA

Pociągi PKP Intercity przyspieszą i zabiorą więcej pasażerów

Do 2030 roku PKP Intercity zamierza przeprowadzić gruntowną modernizację swojego taboru, aby zapewnić pasażerom bardziej komfortowe i szybsze połączenia.
< 1 MIN CZYTANIA

Polska z prawie najmniejszą wolnością gospodarczą w całej Unii Europejskiej

Polska zajęła 59. miejsce w zestawieniu Instytutu Frasera, który klasyfikuje państwa biorąc pod uwagę panującą w nich wolność gospodarczą.
2 MIN CZYTANIA