Indie zaczęły dostarczać szczepionki przeciw Covid-19 do trudno dostępnych regionów kraju komercyjnymi dronami, aby przyspieszyć akcję szczepień – informuje BBC.

Kraj przetestował transport pierwszej dostawy szczepionek dronem w północno-wschodnim stanie Manipur. Dron z dziesięcioma dawkami w 12 minut przeleciał z Bishnupur do przychodni podstawowej opieki zdrowotnej na wyspie Karang na Loktak – jeziorze o powierzchni 240 km² usianym wyspami. Podróż do Karang, gdzie mieszka 3500 osób, zajmuje zwykle około czterech godzin łodzią i drogą.

Główny naukowiec i szef epidemiologii w Indyjskiej Radzie Badań Medycznych (ICMR) Dr Samiran Panda poinformował, że próba zakończyła się sukcesem i 10 osób na wyspie otrzymało szczepionkę. Dodał, że stany Manipur i Nagaland prawdopodobnie będą teraz w ten sposób przewozić dawki do odległych wiosek, bo transport górskimi drogami i strumieniami trwa często nawet 12 godzin. Drony posłużą także do przewożenia dawek do  wschodniego archipelagu Andamanów i Nicobaru.

„Staramy się upewnić, że na tych słabo zaludnionych, odległych obszarach nie ma epidemii, szybko szczepiąc mieszkańców. Jeśli ludzie zarażą się i zachorują na ciężką chorobę, nie mają tam dostępu do respiratorów, intensywnej opieki ani tlenu” – powiedział dr Panda. Rząd używa dronów, które mogą przenosić ładunek 4,5 kg lub maksymalnie 900 dawek i latać co najmniej 70 km (43 mile).

Indie dążą do zaszczepienia wszystkich kwalifikujących się obywateli do końca 2021 r., ale eksperci twierdzą, że akcja musi nabrać stałego tempa, aby osiągnąć cel. Jak dotąd Indie podały ponad 925 milionów dawek trzech zatwierdzonych szczepionek. Według oficjalnych danych około 70 proc. kwalifikującej się populacji kraju otrzymało co najmniej jedną dawkę szczepionki przeciw Covid-19.

Poprzedni artykułNadchodzi „nowy kapitalizm”
Następny artykułUmorzenie mikropożyczki z PUP nie zawsze możliwe. Kto musi dokonać zwrotu?