fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaŚwiatIndie i Zjednoczone Emiraty Arabskie porozumiały się w sprawie korytarza handlowego

Indie i Zjednoczone Emiraty Arabskie porozumiały się w sprawie korytarza handlowego

Indie i Zjednoczone Emiraty Arabskie podpisały porozumienie w sprawie nowego korytarza handlowego, który ma połączyć Europę z Indiami drogą morską i kolejową przez części Bliskiego Wschodu.

Jest to ambitny plan wspierany przez USA i Unię Europejską. Porozumienie ramowe osiągnięto podczas obecnej wizyty indyjskiego premiera Narendry Modiego w ZEA. Na razie niewiele wiadomo na temat szczegółów porozumienia. Oświadczenie w tej sprawie wydało indyjskie MSZ, które wskazuje, że jest ono oparte „na wcześniejszych porozumieniach i współpracy w tej kwestii oraz wspiera współpracę Indii i Zjednoczonych Emiratów Arabskich w celu poprawy połączeń regionalnych”.

Korytarz transportowy, ogłoszony we wrześniu ubiegłego roku na marginesie szczytu G20 w New Delhi, ma rozciągać się od Indii przez Morze Arabskie do Zjednoczonych Emiratów Arabskich i przez Arabię Saudyjską, a następnie połączyć Jordanię i Izrael z Europą.

Bliski Wschód kluczowy

Porozumienie ramowe między Indiami a ZEA wydaje się sygnalizować, że oba państwa wspierają plan utworzenia korytarza, co może podważać chińską strategię globalnego pasa infrastruktury handlowej i drogowej w ramach projektu Nowego Jedwabnego Szlaku.

Porozumienie następuje w czasie trwającej od ponad czterech miesięcy wojny w Gazie, która pokrzyżowała wspierane przez USA plany dalszej integracji Izraela z jego arabskimi sąsiadami. Arabia Saudyjska wstrzymała plany normalizacji relacji z Izraelem.

Zjednoczone Emiraty Arabskie i Indie podpisały również dwustronny traktat inwestycyjny i wymieniły umowy o współpracy obejmujące elektryczne połączenia międzysystemowe, handel i infrastrukturę cyfrową.

Reuter, KR
Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Małopolska przyciąga więcej gości niż kurorty nad Morzem Śródziemnym

W 2023 roku zarezerwowano przez internet w Unii Europejskiej rekordową liczbę noclegów na wynajem krótkoterminowy.
2 MIN CZYTANIA

Chcesz zrobić karierę w unijnych instytucjach i pochodzisz z Europy Wschodniej? Masz duży problem

W ubiegłym roku ani jeden obywatel pochodzący z krajów Europy Środkowo-Wschodniej nie zajął kierowniczego stanowiska w jednostkach administracji Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

35-godzinny tydzień pracy w Niemczech – jak reagują na to niemieckie firmy?

Nie tylko w Polsce, lecz także w Niemczech coraz częściej mówi się o skróceniu tygodnia pracy z 40 do 35 godzin. Po miesiącach negocjacji i wielu strajkach Deutsche Bahn zamierza spełnić żądanie Związku Maszynistów Niemieckich (GDL) odnośnie 35-godzinnego tygodnia pracy. Co sądzą o tym inne niemieckie przedsiębiorstwa?
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA