fbpx
wtorek, 23 kwietnia, 2024
Strona głównaŚwiatJak Indie korzystają na wojnie na Ukrainie? Skupują ropę od Rosji

Jak Indie korzystają na wojnie na Ukrainie? Skupują ropę od Rosji

Od rozpoczęcia wojny na Ukrainie Indie skupują od Rosji rekordowe ilości ropy. Weszły w obszar rosyjskiego rynku, niegdyś zdominowanego przez Chiny, przyjmując rekordową liczbę przesyłek dalekowschodnich. Postawa Indii (kraju demokratycznego i bliskiego Zachodowi) budzi irytację USA i Zachodu, które działają na rzecz ograniczenia zysków Putina ze sprzedaży ropy.

Według handlowców i maklerów okrętowych w sierpniu sześć statków przewożących rosyjską ropę (znaną jako ESPO) skierowało się do indyjskich rafinerii. To największa liczba ładunków zakupionych przez Indie od czasu rozpoczęcia importu tego rodzaju ropy w tym roku. Ilość ta stanowi prawie jedną piątą miesięcznych rosyjskich przesyłek.

Przesyłki ropy ESPO trafiające do Indii są tańsze niż zwykłe jej gatunki z Bliskiego Wschodu i prawdopodobnie zastąpią niektóre przepływy z Arabii Saudyjskiej i Abu Zabi – uważają handlowcy i maklerzy okrętowi. Niedawny spadek zakupów dokonany przez chiński Sinopec uwolnił pewne ilości, umożliwiając indyjskim nabywcom wejście na rynek. Przed tegorocznym szaleństwem na rynku ropy, Indie nie były znaczącym graczem w handlu ropy ESPO z Rosji, w którym dominowały kraje północnoazjatyckie, takie jak Chiny, Korea Południowa i Japonia.

Po inwazji Moskwy na Ukrainę Indie stały się kluczowym nabywcą rosyjskich surowców energetycznych, zgarniając miliony baryłek przecenionej ropy odrzuconej przez Europę i Stany Zjednoczone. W miarę jak konflikt się przeciąga, trzeci co do wielkości importer ropy na świecie najpierw zwiększył zakupy flagowej ropy Urals, która ładowana jest z zachodniej części Rosji, a teraz konkuruje o WSTO – gatunek ropy bogaty w destylat, który pochodzi ze wschodu kraju i był zazwyczaj preferowany przez Chiny.

W czasie, gdy Indie kupują w tym roku znacznie więcej rosyjskiej ropy naftowej, Stany Zjednoczone naciskają na New Delhi, aby zgodziło się na plan ograniczenia cen tego surowca, co ma ograniczyć dochody Moskwy.

Bloomberg/KR

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Małopolska przyciąga więcej gości niż kurorty nad Morzem Śródziemnym

W 2023 roku zarezerwowano przez internet w Unii Europejskiej rekordową liczbę noclegów na wynajem krótkoterminowy.
2 MIN CZYTANIA

Chcesz zrobić karierę w unijnych instytucjach i pochodzisz z Europy Wschodniej? Masz duży problem

W ubiegłym roku ani jeden obywatel pochodzący z krajów Europy Środkowo-Wschodniej nie zajął kierowniczego stanowiska w jednostkach administracji Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

35-godzinny tydzień pracy w Niemczech – jak reagują na to niemieckie firmy?

Nie tylko w Polsce, lecz także w Niemczech coraz częściej mówi się o skróceniu tygodnia pracy z 40 do 35 godzin. Po miesiącach negocjacji i wielu strajkach Deutsche Bahn zamierza spełnić żądanie Związku Maszynistów Niemieckich (GDL) odnośnie 35-godzinnego tygodnia pracy. Co sądzą o tym inne niemieckie przedsiębiorstwa?
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA