fbpx
sobota, 22 czerwca, 2024
Strona głównaŚwiatIndie najszybciej rozwijającym się rynkiem lotniczym świata

Indie najszybciej rozwijającym się rynkiem lotniczym świata

Indie wydadzą w ciągu najbliższych dwóch lat 12 miliardów dolarów na infrastrukturę lotniczą, a ich linie lotnicze zamawiają setki nowych samolotów, aby zaspokoić odradzający się popyt na podróże.

Kraj, który jest najszybciej rozwijającym się rynkiem lotniczym na świecie chce do roku 2025 zwiększyć liczbę portów lotniczych z obecnych 148 do 220. Prywatne firmy mają zainwestować w to przedsięwzięcie około 9 miliardów dolarów, resztę zapewni państwowy urząd portów lotniczych w Indiach.

Inwestycje mają objąć projekty typu greenfield, nowe terminale i renowację istniejących obiektów, w tym byłych lotnisk wojskowych pozostałych po czasach kolonialnych.

Chociaż cały kraj liczący (1,42 miliarda ludzi) ma flotę zaledwie około 700 samolotów, to na lotniskach w dużych miastach, takich jak New Delhi i Bombaj, brakuje miejsc parkingowych i pasów do lądowania.

W lutym Air India Ltd. ogłosiło największą transakcję w historii lotnictwa komercyjnego –  firma zamówiła 470 samolotów. IndiGo, krajowa linia lotnicza nr 1, również ma złożyć większe zamówienie, podobnie też inni przewoźnicy.

Premier Narendra Modi chce, aby Indie stały się światowej klasy węzłem komunikacyjnym, a także miejscem docelowym dla turystów i biznesu. Częścią jego programu rozwoju jest łączenie mniejszych miast drogami powietrznymi.

Boeing przewiduje, że ruch pasażerski w Indiach będzie rósł w tempie prawie 7 procent rocznie (w Chinach, w latach 2022-2041 ma to być 4,9 procent).

South China Morning Post, KR
Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA