fbpx
czwartek, 1 czerwca, 2023
Strona głównaEnergetykaIndie neutralne energetycznie dopiero w 2070 r.

Indie neutralne energetycznie dopiero w 2070 r.

Indie obiecały osiągnąć neutralność energetyczną do 2070 r., co jest sprzeczne z kluczowym celem szczytu klimatycznego COP26. Według wstępnych planów, uczestnicy szczytu mieli się zobowiązać do jej osiągnięcia do 2050 r.

Premier Narendra Modi złożył konkretną obietnicę osiągnięcia przez Indie neutralności energetycznej po raz pierwszy. Oznacza ona, że dopiero od 2070 r. Indie nie będą zwiększać ilości gazów cieplarnianych w atmosferze.

Chiny ogłosiły plany neutralności węglowej do 2060 r., podczas gdy USA i UE dążą do jej osiągnięcia do 2050 r. Przywódca Indii jest jednym z ponad 120 przywódców, którzy zebrali się w Glasgow na dwutygodniowej konferencji klimatycznej.

Indie są czwartym największym emitentem dwutlenku węgla na świecie – po Chinach, USA i UE. Ale ich ogromna populacja Indii oznacza, że emisje tego kraju w przeliczeniu na mieszkańca są znacznie niższe niż w innych, największych gospodarkach. W 2019 r. Indie wyemitowały 1,9 tony CO2 na mieszkańca., podczas gdy USA 15,5 ton, a Rosja 12,5 ton.

Zapowiedzi Indii rozczarowały aktywistów ekologicznych i ekspertów w Glasgow, jednak w kraju deklaracje premiera Modiego zrobiły duże wrażenie. Tamtejsi komentatorzy wskazują, że poważnie podchodzi do kwestii zmian klimatycznych i nie naraża przy tym potencjału gospodarczego Indii.

BBC/KR

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polska będzie rozwijać technologię magazynowania energii

W Warszawie wybrane spółki Skarbu Państwa i polskie uczelnie podpisały list intencyjny w sprawie rozwoju elektrochemicznego magazynowania energii.
2 MIN CZYTANIA

Unia Europejska buduje flotę samolotów strażackich

Przed tegorocznym sezonem pożarów lasów Komisja Europejska podjęła decyzję o budowie – w ciągu najbliższych kilku lat – własnej floty samolotów przeciwpożarowych. Miałaby ona być finansowana z unijnego budżetu.
2 MIN CZYTANIA

Uniokraci chcieliby wiedzieć o nas wszystko

Redakcja Wired (portalu o nowoczesnych technologiach) weszła w posiadanie dokumentu Rady Europejskiej – sondy skierowanej do państw członkowskich UE, czy chciałyby petryfikować prawo do odtajnienia prywatnych wiadomości w sieci. Celem ma być jakoby walka z pedofilią.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Chiny rozwijają stację kosmiczną. Na pokładzie pierwszy cywilny astronauta

Chiny wysłały w kosmos trzech astronautów (tajkonautów) na swoją działającą już w pełni stację. W skład załogi po raz pierwszy wszedł cywilny astronauta – Gui Haichao, ekspert w dziedzinie ładunków.
< 1 MIN CZYTANIA

Zawód programisty odejdzie do lamusa? Tak uważa lider produkcji inteligentnych chipów

Sztuczna inteligencja oznacza, że teraz każdy może być programistą komputerowym, bo wszystko, co musi zrobić, to porozmawiać z komputerem – uważa Jensen Huang, dyr. gen. Nvidia, najcenniejszej na świecie amerykańskiej firmy produkującej inteligentne chipy.
< 1 MIN CZYTANIA

Elon Musk wspiera republikańskiego konkurenta Trumpa – Rona DeSantisa

Miliarder i właściciel Twittera Elon Musk staje się nowym królem konserwatywnych mediów zastępując w tej roli szefa imperium News Corp. Ruperta Murdocha – ocenia amerykański portal Axios.
2 MIN CZYTANIA