fbpx
wtorek, 23 kwietnia, 2024
Strona głównaPodatkiIndie obniżają akcyzę na benzynę i olej napędowy

Indie obniżają akcyzę na benzynę i olej napędowy

Indie obniżyły podatki płacone przez konsumentów od benzyny i oleju napędowego. To odpowiedź na rosnące ceny ropy naftowej, które doprowadziły do rekordowego poziomu cen paliw. Decyzja ma na celu złagodzenie wzrostu cen i „dalsze ożywienie ogólnego cyklu gospodarczego” – uzasadnił decyzję indyjski rząd.

Podatek akcyzowy na benzynę w Indiach został obniżony o 5 rupii (27 groszy) za litr i o 10 rupii na olej napędowy. „Obniżenie akcyzy na benzynę i olej napędowy zwiększy konsumpcję i utrzyma niską inflację, pomagając w ten sposób biednym i średnim klasom” – czytamy w oświadczeniu rządu.

Po ogłoszeniu obniżki przez rząd federalny, co najmniej dziesięć stanów, rządzonych przez będącą u władzy partię Bharatiya Janata (BJP) premiera Narendry Modiego lub jego sojuszników, zapowiedziało, że pójdzie dalej i obniży lokalne podatki paliwowe o kolejne 7 rupii za litr.

Informacja pojawiła się w przeddzień hinduskiego święta Diwali, które rozpoczyna sezon świąteczny w Indiach, związany zwykle ze zwiększonymi wydatkami konsumentów.

Obniżka podatków złagodzi prawdopodobnie również oczekiwania producentów i rolników, których dotyka wzrost kosztów funkcjonowania z powodu rosnących kosztów paliwa. Obniżenie cen oleju napędowego było jednym z głównych żądań ze strony rolników, którzy od ponad roku organizują serię poważnych protestów.

Światowy wzrost ceny ropy w tym roku mocno uderzył w Indie, ponieważ kraj ten importuje około 85 proc. jej zasobów, które zużywa.

BBC/KR

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Małopolska przyciąga więcej gości niż kurorty nad Morzem Śródziemnym

W 2023 roku zarezerwowano przez internet w Unii Europejskiej rekordową liczbę noclegów na wynajem krótkoterminowy.
2 MIN CZYTANIA

Chcesz zrobić karierę w unijnych instytucjach i pochodzisz z Europy Wschodniej? Masz duży problem

W ubiegłym roku ani jeden obywatel pochodzący z krajów Europy Środkowo-Wschodniej nie zajął kierowniczego stanowiska w jednostkach administracji Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

35-godzinny tydzień pracy w Niemczech – jak reagują na to niemieckie firmy?

Nie tylko w Polsce, lecz także w Niemczech coraz częściej mówi się o skróceniu tygodnia pracy z 40 do 35 godzin. Po miesiącach negocjacji i wielu strajkach Deutsche Bahn zamierza spełnić żądanie Związku Maszynistów Niemieckich (GDL) odnośnie 35-godzinnego tygodnia pracy. Co sądzą o tym inne niemieckie przedsiębiorstwa?
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA