Indie obniżyły podatki płacone przez konsumentów od benzyny i oleju napędowego. To odpowiedź na rosnące ceny ropy naftowej, które doprowadziły do rekordowego poziomu cen paliw. Decyzja ma na celu złagodzenie wzrostu cen i „dalsze ożywienie ogólnego cyklu gospodarczego” – uzasadnił decyzję indyjski rząd.

Pexels.com

Podatek akcyzowy na benzynę w Indiach został obniżony o 5 rupii (27 groszy) za litr i o 10 rupii na olej napędowy. „Obniżenie akcyzy na benzynę i olej napędowy zwiększy konsumpcję i utrzyma niską inflację, pomagając w ten sposób biednym i średnim klasom” – czytamy w oświadczeniu rządu.

Po ogłoszeniu obniżki przez rząd federalny, co najmniej dziesięć stanów, rządzonych przez będącą u władzy partię Bharatiya Janata (BJP) premiera Narendry Modiego lub jego sojuszników, zapowiedziało, że pójdzie dalej i obniży lokalne podatki paliwowe o kolejne 7 rupii za litr.

Informacja pojawiła się w przeddzień hinduskiego święta Diwali, które rozpoczyna sezon świąteczny w Indiach, związany zwykle ze zwiększonymi wydatkami konsumentów.

Obniżka podatków złagodzi prawdopodobnie również oczekiwania producentów i rolników, których dotyka wzrost kosztów funkcjonowania z powodu rosnących kosztów paliwa. Obniżenie cen oleju napędowego było jednym z głównych żądań ze strony rolników, którzy od ponad roku organizują serię poważnych protestów.

Światowy wzrost ceny ropy w tym roku mocno uderzył w Indie, ponieważ kraj ten importuje około 85 proc. jej zasobów, które zużywa.

BBC/KR

Poprzedni artykułRóżnica płac między płciami w Polsce niższa niż w UE
Następny artykułRząd apeluje do Chińczyków o przygotowanie zapasów na zimę