fbpx
poniedziałek, 17 czerwca, 2024
Strona głównaEnergetykaIndie robią kokosowe interesy na ropie z Rosji

Indie robią kokosowe interesy na ropie z Rosji

W przeciwieństwie do Polski, która odcięła się od rosyjskich tańszych surowców, Indie robią kokosowe interesy na coraz większym imporcie ropy naftowej z Rosji.

Po wybuchu wojny na Ukrainie i nałożeniu przez Zachód sankcji na Rosję kraj ten stał się największym dostawcą ropy naftowej do Indii (przed wojną był dziesiątym), osiągając w maju 2023 r. ponad 2 mln baryłek dziennie (3-krotnie więcej niż zużycie w Polsce). W 2022 r. zakupy ropy z Rosji zwiększono 22-krotnie, a w lecie 2023 r. udział rosyjskich dostaw w imporcie sięgnął tam 40 proc. – czytamy na blogu eksperta paliwowego Andrzeja Szczęśniaka.

Kokosowe zyski

Mimo tak wielkiej dynamiki Indie mają wciąż bardzo dobrze zrównoważone źródła dostaw. Od kwietnia 2022 r. do marca 2023 r. Indie kupiły w Rosji 50,8 mln ton ropy, w Iraku – 50,3 mln ton, a w Arabii Saudyjskiej – prawie 40 mln ton. Cały import wyniósł 178 mln ton, więc udział rosyjskiej ropy to tylko 29 proc. Należy jednak podkreślić, że zakupy w Rosji są bardzo atrakcyjne finansowo. Za rosyjską ropę Indie zapłaciły 31 mld dolarów, a za prawie taką samą ilość irackiej 2,4 mld dolarów więcej.

Szczęśniak zaznacza, że „indyjskie rafinerie doskonale zarabiają na tym interesie, kupując rosyjską ropę zwykle o 10 dolarów taniej (około 15 proc. ceny)”. Gdy iracki surowiec kosztował 90 dolarów za baryłkę, saudyjski – 100 dolarów, za rosyjską płacono zaledwie 83 dolarów. Na przeciętnym tankowcu zysk indyjskich rafinerii wynosi 10 mln dolarów, a statków z rosyjską ropą przypływa dziesiątki miesięcznie. Szacuje się, że dzięki importowi taniej rosyjskiej ropy indyjska gospodarka tylko w 2022 r. zyskała 3,6 mld dolarów.

Europa kupuje produkty z rosyjskiej ropy

„Dzięki importowi Indie zaczęły też więcej eksportować produktów naftowych, stały się największym dostawcą paliw do Europy. Zastąpiły wyrzuconą z niej Rosję. Paradoks polega na tym, że indyjskie produkty powstają właśnie z rosyjskiej ropy” – dodaje Szczęśniak.

Źródło: www.kierunekchemia.pl

 

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ekonomiczne i społeczne skutki polityki klimatycznej w Niemczech

W ostatnich latach ceny energii elektrycznej, ogrzewania i żywności w Niemczech znacznie wzrosły. Najpierw kryzys związany z koronawirusem zakłócił łańcuchy dostaw, następnie wojna na Ukrainie doprowadziła do kryzysu energetycznego. Natomiast to coraz drastyczniejsze środki podejmowane przez niemiecki rząd w celu „ochrony klimatu” są obecnie głównym czynnikiem wzrostu cen.
4 MIN CZYTANIA

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska jako niemieckie imperium w Europie

Dr Magdalena Ziętek-Wielomska stawia w swojej książce tezę, że unijne regulacje są po to, żeby niemieckie koncerny uzyskały przewagę konkurencyjną nad firmami z innych krajów członkowskich Unii Europejskiej.
6 MIN CZYTANIA

Rocznica członkostwa w Unii

1 maja mija 20 lat, odkąd Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Niestety w polskiej przestrzeni publicznej krąży wiele mitów i półprawd na ten temat. Dlatego właśnie napisałem i wydałem książkę „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”.
4 MIN CZYTANIA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA