fbpx
poniedziałek, 25 września, 2023
Strona głównaEnergetykaIndie robią kokosowe interesy na ropie z Rosji

Indie robią kokosowe interesy na ropie z Rosji

W przeciwieństwie do Polski, która odcięła się od rosyjskich tańszych surowców, Indie robią kokosowe interesy na coraz większym imporcie ropy naftowej z Rosji.

Po wybuchu wojny na Ukrainie i nałożeniu przez Zachód sankcji na Rosję kraj ten stał się największym dostawcą ropy naftowej do Indii (przed wojną był dziesiątym), osiągając w maju 2023 r. ponad 2 mln baryłek dziennie (3-krotnie więcej niż zużycie w Polsce). W 2022 r. zakupy ropy z Rosji zwiększono 22-krotnie, a w lecie 2023 r. udział rosyjskich dostaw w imporcie sięgnął tam 40 proc. – czytamy na blogu eksperta paliwowego Andrzeja Szczęśniaka.

Kokosowe zyski

Mimo tak wielkiej dynamiki Indie mają wciąż bardzo dobrze zrównoważone źródła dostaw. Od kwietnia 2022 r. do marca 2023 r. Indie kupiły w Rosji 50,8 mln ton ropy, w Iraku – 50,3 mln ton, a w Arabii Saudyjskiej – prawie 40 mln ton. Cały import wyniósł 178 mln ton, więc udział rosyjskiej ropy to tylko 29 proc. Należy jednak podkreślić, że zakupy w Rosji są bardzo atrakcyjne finansowo. Za rosyjską ropę Indie zapłaciły 31 mld dolarów, a za prawie taką samą ilość irackiej 2,4 mld dolarów więcej.

Szczęśniak zaznacza, że „indyjskie rafinerie doskonale zarabiają na tym interesie, kupując rosyjską ropę zwykle o 10 dolarów taniej (około 15 proc. ceny)”. Gdy iracki surowiec kosztował 90 dolarów za baryłkę, saudyjski – 100 dolarów, za rosyjską płacono zaledwie 83 dolarów. Na przeciętnym tankowcu zysk indyjskich rafinerii wynosi 10 mln dolarów, a statków z rosyjską ropą przypływa dziesiątki miesięcznie. Szacuje się, że dzięki importowi taniej rosyjskiej ropy indyjska gospodarka tylko w 2022 r. zyskała 3,6 mld dolarów.

Europa kupuje produkty z rosyjskiej ropy

„Dzięki importowi Indie zaczęły też więcej eksportować produktów naftowych, stały się największym dostawcą paliw do Europy. Zastąpiły wyrzuconą z niej Rosję. Paradoks polega na tym, że indyjskie produkty powstają właśnie z rosyjskiej ropy” – dodaje Szczęśniak.

Źródło: www.kierunekchemia.pl

 

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL), tygodnikami „Do Rzeczy” i „Najwyższy Czas!”, oraz dwumiesięcznikami „Polonia Christiana” (i z serwisem pch24.pl) i „Magna Polonia”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Firmy oczekują dotacji do magazynów energii

Polskie firmy niechętnie decydują się na zakup magazynów energii, bo dziś zwrot z tej inwestycji jest zbyt długi.
2 MIN CZYTANIA

Czekają nas olbrzymie podwyżki za prąd?

Jeśli rząd odejdzie od zamrożenia cen energii, to w 2024 roku Polacy będą musieli zapłacić za prąd o wiele więcej niż dzisiaj.
2 MIN CZYTANIA

Polska stanie się regionalnym hubem energetycznym?

Polski rząd liczy na to, że dzięki rozwojowi Terminalu FSRU 2 w rejonie Gdańska, nasz kraj stanie się hubem energetycznym dla państw regionu.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

UE chce przejmować kolejne obszary władzy!

Parlament Europejski chce, aby kolejne obszary, które tradycyjnie należą do wyłącznych kompetencji państwa, przechodziły spod władzy krajów członkowskich na rzecz brukselskiej centrali.
< 1 MIN CZYTANIA

WHO chce ograniczyć suwerenność państw

W Światowej Organizacji Zdrowia trwają prace nad Międzynarodowymi Przepisami Zdrowotnymi, które – jeśli zostaną uchwalone – doprowadzą do ograniczenia suwerenności państw na rzecz WHO.
2 MIN CZYTANIA

Jak rząd Izerę budował…

W wyniku kontroli Najwyższa Izba Kontroli ustaliła, że założenia projektu samochodu elektrycznego Izera i jego cele strategiczne nie były realizowane terminowo oraz że wystąpiły nieprawidłowości wiążące się z zaangażowaniem przez Skarb Państwa kwoty 250 mln zł.
2 MIN CZYTANIA