fbpx
niedziela, 8 grudnia, 2024
Strona głównaŚwiatIndie walczą z nieuczciwą Unią w WTO

Indie walczą z nieuczciwą Unią w WTO

Indie zgłosiły do Światowej Organizacji Handlu swój protest dotyczący tzw. granicznego podatku węglowego wprowadzonego przez Unię Europejską.

Kochająca nadmierny fiskalizm Unia Europejska zdecydowała, że od 2026 r. zostanie wprowadzony tzw. graniczny europodatek węglowy od importowanych towarów wysokoemisyjnych. Nowy euroharacz będzie dotyczył m.in. stali, rudy żelaza, cementu, nawozów sztucznych, wyrobów hutniczych, aluminium, energii elektrycznej i wodoru. Produkty te będą obciążone cłami na poziomie 20-35 proc.

Nieuczciwa Unia

Jak informuje serwis wnp.pl, Indie kwestionują wprowadzenie przez Unię Europejską nowego podatku uważając, że jest to nieuczciwa bariera handlowa.

Indie nie zaakceptują żadnych nieuczciwych opłat i podatków

– powiedział stanowczo podczas swojego przemówienia na dorocznej konferencji Indyjskiego Stowarzyszenia Stali cytowany przez „Times of India” Piyush Goyal, minister handlu Indii.

Polityk dodał, że jego kraj współpracuje z innymi państwami rozwijającymi się, aby wzmocnić argumenty przeciwko nowemu europodatkowi. Hindusi chcą dopilnować, by nie ucierpiał ich eksport stali. Co więcej, zdaniem ministra Goyala kraje wysoko rozwinięte miały zapewnić krajom rozwijającym się finansowanie i wsparcie techniczne w celu przejścia na zielone technologie, co nie nastąpiło.

O co chodzi?

Plan Brukseli jest taki, by po wejściu w życie nowych przepisów, na granicach Unii importerzy płacili opłatę za emisję dwutlenku węgla równą tej, jaką obciążane są unijne firmy. Ma to pomóc przedsiębiorstwom działającym na terenie Unii Europejskiej, które nękane są regulacjami klimatycznymi, w walce konkurencyjnej z firmami spoza Unii.

Źródło: wnp.pl

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska jako niemieckie imperium w Europie

Dr Magdalena Ziętek-Wielomska stawia w swojej książce tezę, że unijne regulacje są po to, żeby niemieckie koncerny uzyskały przewagę konkurencyjną nad firmami z innych krajów członkowskich Unii Europejskiej.
6 MIN CZYTANIA

Rocznica członkostwa w Unii

1 maja mija 20 lat, odkąd Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Niestety w polskiej przestrzeni publicznej krąży wiele mitów i półprawd na ten temat. Dlatego właśnie napisałem i wydałem książkę „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”.
4 MIN CZYTANIA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA