fbpx
sobota, 23 września, 2023
Strona głównaEkologiaIndonezja buduje dwa razy więcej nowych elektrowni węglowych niż zamyka starych

Indonezja buduje dwa razy więcej nowych elektrowni węglowych niż zamyka starych

Indonezja rozwija źródła energii oparte o węgiel, aby móc zapewnić dostawy prądu do zakładów przemysłowych produkujących komponenty dla samochodów elektrycznych.

Obecnie indonezyjskie elektrownie węglowe zapewniają moce o wartości 40,6 gigawatów. Stanowi to 43 proc. całej produkcji energii, a efektem ich funkcjonowania jest sytuacja, w której to państwo jest jednym z największych globalnych emitentów CO2 pochodzącego z paliw kopalnych.

Indonezja stawia na węgiel

Najnowsze plany mówią o uruchomieniu kolejnych elektrowni węglowych o łącznej mocy 18,8 GW. 69 procent energii nie trafi do sieci, ale zaspokoi potrzeby konkretnych zakładów przemysłowych. Chodzi tu głównie o huty aluminium oraz zakłady zajmujące się przetwarzaniem niklu i kobaltu. Są to inwestycje niezbędne do osiągnięcia celu indonezyjskich władz, które chcą, aby ich kraj był światowym centrum rozwoju pojazdów elektrycznych i akumulatorów.

Nikiel jest kluczowy

Szczególnie ważny jest nikiel niezbędny do budowy akumulatorów. W zeszłym roku zwiększono jego produkcję w Indonezji o 60 proc. Obecnie w kraju funkcjonuje 15 hut niklu, a planowana jest budowa 6 kolejnych.

Jednocześnie Indonezja, aby realizować globalne założenia walki ze zmianami klimatu, zobowiązała się do ograniczenia liczby używanych elektrowni węglowych. Zamknięcie 118 jednostek do 2040 roku poniosłoby za sobą koszty sięgające 38 miliardów dolarów. Władze w Dżakarcie w 2022 roku zawarły umowę Just Energy Transition Partnership z państwami G7 oraz Danią i Norwegią, w której jest mowa o 20 miliardach dolarów, które mają pomóc w sfinansowaniu transformacji energetycznej kraju. W pierwszej fazie kwoty te mają pomóc w redukcji mocy węglowych o 5,2 GW, a docelowo o 9 GW, czyli mniej niż połowy wartości nowych inwestycji.

news.mongabay.com

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Afryka chce opodatkować świat, żeby dostać pieniądze na walkę z ociepleniem klimatu

Przywódcy afrykańskich państw spotkali się na konferencji w stolicy Kenii, aby uzgodnić swoje stanowisko w sprawie walki ze zmianami klimatu.
< 1 MIN CZYTANIA

Banki nie przejmują się zmianami klimatu i hojnie finansują inwestycje w paliwa kopalne

Największe banki świata przyznały w ostatnich latach miliardy dolarów pożyczek na inwestycje w wydobycie paliw kopalnych oraz rozwój rolnictwa przemysłowego.
1 MIN CZYTANIA

Klimatyczne szaleństwo przybiera coraz bardziej absurdalne kształty

Nowa religia zeroemisyjności chce cofnąć człowieka do ery przedprzemysłowej. Grunt pod „niezbędne” zmiany mające ratować planetę intensywnie urabiają także brytyjscy naukowcy.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia znalazła sposób na to, by mieć nowe źródło dochodu

Komisja Europejska przygotowała przepisy, które pozwolą na zasilenie unijnego budżetu dodatkowymi środkami od państw członkowskich, w których swoje siedziby mają międzynarodowe korporacje.
< 1 MIN CZYTANIA

Kokaina będzie najważniejszym towarem eksportowym Kolumbii

Polityka narkotykowa lewicowego prezydenta Kolumbii doprowadziła do sytuacji, w której wartość produkcji i eksportu kokainy z tego państwa bije historyczne rekordy.
< 1 MIN CZYTANIA

Ukraińska gospodarka będzie się rozwijać szybciej niż gospodarka polska

Ukraińskie władze przyjęły projekt budżetu na kolejny rok, który zakłada znaczny wzrost wydatków państwa związany głównie z prowadzonym konfliktem zbrojnym.
< 1 MIN CZYTANIA