fbpx
sobota, 22 czerwca, 2024
Strona głównaEkologiaIndonezja buduje dwa razy więcej nowych elektrowni węglowych niż zamyka starych

Indonezja buduje dwa razy więcej nowych elektrowni węglowych niż zamyka starych

Indonezja rozwija źródła energii oparte o węgiel, aby móc zapewnić dostawy prądu do zakładów przemysłowych produkujących komponenty dla samochodów elektrycznych.

Obecnie indonezyjskie elektrownie węglowe zapewniają moce o wartości 40,6 gigawatów. Stanowi to 43 proc. całej produkcji energii, a efektem ich funkcjonowania jest sytuacja, w której to państwo jest jednym z największych globalnych emitentów CO2 pochodzącego z paliw kopalnych.

Indonezja stawia na węgiel

Najnowsze plany mówią o uruchomieniu kolejnych elektrowni węglowych o łącznej mocy 18,8 GW. 69 procent energii nie trafi do sieci, ale zaspokoi potrzeby konkretnych zakładów przemysłowych. Chodzi tu głównie o huty aluminium oraz zakłady zajmujące się przetwarzaniem niklu i kobaltu. Są to inwestycje niezbędne do osiągnięcia celu indonezyjskich władz, które chcą, aby ich kraj był światowym centrum rozwoju pojazdów elektrycznych i akumulatorów.

Nikiel jest kluczowy

Szczególnie ważny jest nikiel niezbędny do budowy akumulatorów. W zeszłym roku zwiększono jego produkcję w Indonezji o 60 proc. Obecnie w kraju funkcjonuje 15 hut niklu, a planowana jest budowa 6 kolejnych.

Jednocześnie Indonezja, aby realizować globalne założenia walki ze zmianami klimatu, zobowiązała się do ograniczenia liczby używanych elektrowni węglowych. Zamknięcie 118 jednostek do 2040 roku poniosłoby za sobą koszty sięgające 38 miliardów dolarów. Władze w Dżakarcie w 2022 roku zawarły umowę Just Energy Transition Partnership z państwami G7 oraz Danią i Norwegią, w której jest mowa o 20 miliardach dolarów, które mają pomóc w sfinansowaniu transformacji energetycznej kraju. W pierwszej fazie kwoty te mają pomóc w redukcji mocy węglowych o 5,2 GW, a docelowo o 9 GW, czyli mniej niż połowy wartości nowych inwestycji.

news.mongabay.com

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ludzie nie chcą mieszkać w wiatrakowym lesie [WYWIAD]

Wiatraki oznaczają dewastację terenu w obrębie wielu kilometrów, zabijają ptaki, a ludziom nie dają normalnie żyć – mówi Tomasz Berliński, mieszkaniec pięknych przyrodniczo terenów gminy Górowo Iławeckie, gdzie ma powstać elektrownia wiatrowa.
8 MIN CZYTANIA

Ponowne nawadnianie torfowisk to realne zyski ekonomiczne

Znaczna większość mokradeł w Polsce i w Europie została już osuszona do różnych celów. Tymczasem osuszanie torfowisk i np. wprowadzanie tam lasu daje znacznie mniejsze zyski ekonomiczne niż ponowne ich nawadnianie. Zespół naukowców z udziałem Polaków wykazał, że w skali Litwy ponowne nawodnienie osuszonych leśnych torfowisk przyniosłoby zyski sięgające nawet 170 mln euro rocznie.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA