fbpx
piątek, 19 kwietnia, 2024
Strona głównaŚwiatIndonezja chce kary śmierci za korupcję

Indonezja chce kary śmierci za korupcję

Prokurator generalny Indonezji oznajmił, że możliwe jest skazanie na karę śmierci osób dopuszczających się korupcji. 

Chodzi tu o funkcjonariuszy państwowych, którzy dopuszczają się sprzeniewierzenia publicznego majątku na dużą skalę. Zgodnie z obowiązującymi w Indonezji od 20 lat przepisami, jest możliwe skazanie na karę śmierci osób wzbogacających się niezgodnie z prawem jeżeli prowadzi to do strat państwa. Do tej pory jednak nie zastosowano tego rozwiązania, a osoby skazane za korupcję dostawały maksymalnie dożywocie.

Deklaracja prokuratora Sanitiara Burhanuddina jest jednak efektem potężnych skandali korupcyjnych, które w ostatnim czasie miały miejsce w jego kraju.

Obydwie dotyczyły nieprawidłowości w firmach zajmujących się świadczeniem ubezpieczeń. Pierwszy dotyczył sprawy Asabri, zarządzającej funduszem emerytalnym żołnierzy, a drugi Jiwasraya, zajmującej się świadczeniem usług ubezpieczeniowych. Osiem osób z pierwszego i sześć z drugiego przedsiębiorstwa zostało oskarżonych o defraudację odpowiednio 22,8 bln rupii (1,6 mln USD) i 17 bln rupii (1,2 mld USD).

Na karę śmierci w Indonezji są skazywane głównie osoby dopuszczające się najbardziej brutalnych morderstw, terroryzmu i przestępstw narkotykowych. Zapada ok. 10 wyroków na rok, jednak tylko niewielka część z nich jest realizowana. Ostatnie egzekucje (które wykonuje się przez rozstrzelanie) miały miejsce w 2016 roku.

antaranews.com

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

35-godzinny tydzień pracy w Niemczech – jak reagują na to niemieckie firmy?

Nie tylko w Polsce, lecz także w Niemczech coraz częściej mówi się o skróceniu tygodnia pracy z 40 do 35 godzin. Po miesiącach negocjacji i wielu strajkach Deutsche Bahn zamierza spełnić żądanie Związku Maszynistów Niemieckich (GDL) odnośnie 35-godzinnego tygodnia pracy. Co sądzą o tym inne niemieckie przedsiębiorstwa?
5 MIN CZYTANIA

Ile kosztuje godzina pracy w Unii Europejskiej?

Eurostat opublikował dane na temat godzinowych kosztów pracy w poszczególnych państwach należących do Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Niemcy będą kontrolować, na co migranci wydają pieniądze

Władze Hamburga przestały wypłacać gotówkę ubiegającym się o azyl migrantom i zastąpiły ją doładowaniami określonych kwot na karty płatnicze.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

Ile kosztuje godzina pracy w Unii Europejskiej?

Eurostat opublikował dane na temat godzinowych kosztów pracy w poszczególnych państwach należących do Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Polskie autobusy wodorowe podbijają Europę!

Kolejne miasta z państw zachodniej Europy składają zamówienia na nowoczesne autobusy polskiej marki Solaris napędzane ogniwem wodorowym.
< 1 MIN CZYTANIA