fbpx
wtorek, 23 lipca, 2024
Strona głównaŚwiatIndonezja chce kary śmierci za korupcję

Indonezja chce kary śmierci za korupcję

Prokurator generalny Indonezji oznajmił, że możliwe jest skazanie na karę śmierci osób dopuszczających się korupcji. 

Chodzi tu o funkcjonariuszy państwowych, którzy dopuszczają się sprzeniewierzenia publicznego majątku na dużą skalę. Zgodnie z obowiązującymi w Indonezji od 20 lat przepisami, jest możliwe skazanie na karę śmierci osób wzbogacających się niezgodnie z prawem jeżeli prowadzi to do strat państwa. Do tej pory jednak nie zastosowano tego rozwiązania, a osoby skazane za korupcję dostawały maksymalnie dożywocie.

Deklaracja prokuratora Sanitiara Burhanuddina jest jednak efektem potężnych skandali korupcyjnych, które w ostatnim czasie miały miejsce w jego kraju.

Obydwie dotyczyły nieprawidłowości w firmach zajmujących się świadczeniem ubezpieczeń. Pierwszy dotyczył sprawy Asabri, zarządzającej funduszem emerytalnym żołnierzy, a drugi Jiwasraya, zajmującej się świadczeniem usług ubezpieczeniowych. Osiem osób z pierwszego i sześć z drugiego przedsiębiorstwa zostało oskarżonych o defraudację odpowiednio 22,8 bln rupii (1,6 mln USD) i 17 bln rupii (1,2 mld USD).

Na karę śmierci w Indonezji są skazywane głównie osoby dopuszczające się najbardziej brutalnych morderstw, terroryzmu i przestępstw narkotykowych. Zapada ok. 10 wyroków na rok, jednak tylko niewielka część z nich jest realizowana. Ostatnie egzekucje (które wykonuje się przez rozstrzelanie) miały miejsce w 2016 roku.

antaranews.com

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA