fbpx
środa, 24 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesInflacja dobije małe i średnie firmy?

Inflacja dobije małe i średnie firmy?

Walka z inflacją sprawia firmom, zwłaszcza z sektora MŚP, coraz poważniejsze problemy. Widać to między innymi w najnowszym badaniu nastrojów polskich małych i średnich przedsiębiorstw. Co zatem czeka przedsiębiorców? Jak mają sobie radzić w tych szczególnie wymagających warunkach gospodarczych?

Szczyt inflacji jeszcze przed nami. Latem wzrost cen może sięgnąć nawet 15-18 proc. To oznacza kolejne podwyżki stóp procentowych i droższy kredyt. Firmy z sektora MŚP muszą więc liczyć się z tym, że problem będzie się jeszcze nasilał. Według Tomasza Rodaka, dyrektora sprzedaży Bibby Financial Services, firmy będą zmagać się ze spadkiem sprzedaży, niemożnością inwestowania, zwolnieniami oraz koniecznością utrzymania płynności.

Nie tylko Putin winny

Atak Rosji na Ukrainę, który wywołał niepewność oraz szok na rynku żywności i surowców energetycznych, odpowiada za tylko część czynników inflacjogennych. Niestety, rośnie też inflacja bazowa, a więc ta liczona z wyłączeniem cen energii i żywności, co lepiej pokazuje presję na wzrost cen wynikającą z krajowych czynników (np. podwyżki płac, decyzje rządu).

W kwietniu inflacja bazowa wyniosła 7,7 proc., przy inflacji ogólnej 12,4 proc. W maju – już 8 proc. To oznacza, że wysoka inflacja szybko nie spadnie. Nawet, gdyby szoki na rynku paliw oraz żywnościowym wygasały. Jej źródeł trzeba bowiem szukać w czasach pseudopandemii, gdy bezmyślne lockdowny paraliżowały gospodarkę, a pomoc firmom udzielana nieraz na oślep, finansowano przez ogromną emisję obligacji, ekspansję długu publicznego i dodruk pieniędzy. Do tego bank centralny długo nie rezygnował z prowadzenia gołębiej polityki pieniężnej.

W efekcie tego wszystkiego z inflacji będziemy musieli schodzić mozolniej i wolniej, niż wcześniej zakładano. Spadku poniżej 10 proc. można spodziewać się raczej dopiero w przyszłym roku, a powrotu do celu inflacyjnego NBP, czyli 2,5 proc. – w perspektywie nawet 3-4 lat (o ile znowu coś nas nie zaskoczy lub rząd sam czegoś znowu nie popsuje).

Przedsiębiorcy muszą sobie radzić

Przedsiębiorcy muszą więc się przygotować na różne kłopoty, przede wszystkim na problemy z dostępem do finansowania kredytowego oraz z utrzymaniem płynności. Nadal rosną koszty kredytu i nasila się presja inflacyjna. Część firm sięga na przykład po faktoring, bo spotkała się z problemami w podniesieniu kwot kredytu obrotowego czy limitu w rachunku lub wzrostem kosztów finansowania.

Pogłębiające się kłopoty z łańcuchami dostaw są nadal jeszcze skutkiem koronakryzysu, a dodatkowo wojny na Ukrainie.
Szansa w tym, że wiele polskich MŚP rozpoczęło współpracę z zupełnie nowymi odbiorcami. Coraz lepiej potrafią się zabezpieczać przed ryzykiem niewypłacalności sięgając do coraz skuteczniejszych narzędzi służących do weryfikowania partnerów handlowych i identyfikowaniu ewentualnych oszustów.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA