fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaKraj„Inflacja” ekonomicznym słowem 2022 roku

„Inflacja” ekonomicznym słowem 2022 roku

W 2022 r. polskie dzienniki ekonomiczne najczęściej pisały o inflacji.

Polski Instytut Ekonomiczny sprawdził, które słowa w 2022 r. pojawiały się najczęściej w publikacjach ekonomicznych w naszym kraju. Jak się okazuje najczęściej używanym słowem w dziennikach ekonomicznych była „inflacja”, która pojawiała się średnio niemal 10 razy w publikacji.

Drugie miejsce zajęły „ceny” ze średnią 5,5 wystąpienia, a trzecie „stopy procentowe” – średnio 4,8 razy w publikacji. Te słowa dominowały w 11 z 12 miesięcy ubiegłego roku, poza sierpniem, gdy nie odbyło się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. W związku z rosnącą inflacją rosła też popularność słowa „bazowy”, które wiąże się z cenami towarów przemysłowych i usług. W ciągu całego roku średnia dla tego słowa wynosiła 3,5 użycia na publikację, podczas gdy w grudniu było to aż 4,2. Piąte miejsce w całym rankingu zajęło słowo „obligacja”, które było używane przez autorów średnio 3 razy na publikację.

„Od lipca systematycznie spada częstotliwość pisania o recesji. Podczas wakacji słowo 'recesja’ było używane średnio ponad 2,5 razy w każdej publikacji. Obecnie pojawia się ono 1 raz. Niemniej, częstotliwość występowania zwrotu jest prawie 4-krotnie wyższa niż przed wybuchem wojny w Ukrainie. Od października skala wspomnień o recesji ulega niewielkim zmianom” – napisano w „Tygodniku Gospodarczym” PIE.

Wraz z biegiem czasu w 2022 r. rosła popularność słowa „obniżka”, które było używane w odniesieniu do stóp procentowych. Ostatecznie w grudniu, słowo to po raz pierwszy w całym roku było popularniejsze od słowa „podwyżka”.

Źródło: Polski Instytut Ekonomiczny

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Żywność z owadami będzie specjalnie oznakowana?

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zastanawia się nad wprowadzeniem specjalnego oznaczenia produktów żywnościowych, które zawierają owady.
< 1 MIN CZYTANIA

Nowy stadion za 130 milionów wypełniany w 22 procentach

Tak marnuje się pieniądze podatników. Wybudowany za olbrzymią sumę piłkarski stadion wypełniany jest przez kibiców w zaledwie 22 proc. A bywało jeszcze gorzej.
2 MIN CZYTANIA

Dlaczego Polki nie decydują się na macierzyństwo?

Brak stabilności finansowej jest główną przyczyną, dla której Polki niechętnie decydują się na zajście w ciążę lub w ogóle rezygnują z macierzyństwa.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Cyfryzacja polskich firm. Jak wypadamy na tle Europy?

Zdecydowana większość polskich firm nie ma zamiaru zmieniać wysokości wydatków ponoszonych na transformację cyfrową – wynika z badania KPMG.
2 MIN CZYTANIA

Prawo podatkowe nadal będzie upraszczane

Ministerstwo Finansów chce kontynuować upraszczanie prawa podatkowego w Polsce, a także wprowadzać do niego nowe technologie.
2 MIN CZYTANIA

Stop dezinformacji żywnościowej. Producenci działają

Polscy producenci żywności chcą walczyć ze skierowaną przeciwko nim dezinformacją żywnościową. Pomaga im resort rolnictwa.
2 MIN CZYTANIA