fbpx
niedziela, 21 kwietnia, 2024
Strona głównaKraj„Inflacja” ekonomicznym słowem 2022 roku

„Inflacja” ekonomicznym słowem 2022 roku

W 2022 r. polskie dzienniki ekonomiczne najczęściej pisały o inflacji.

Polski Instytut Ekonomiczny sprawdził, które słowa w 2022 r. pojawiały się najczęściej w publikacjach ekonomicznych w naszym kraju. Jak się okazuje najczęściej używanym słowem w dziennikach ekonomicznych była „inflacja”, która pojawiała się średnio niemal 10 razy w publikacji.

Drugie miejsce zajęły „ceny” ze średnią 5,5 wystąpienia, a trzecie „stopy procentowe” – średnio 4,8 razy w publikacji. Te słowa dominowały w 11 z 12 miesięcy ubiegłego roku, poza sierpniem, gdy nie odbyło się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. W związku z rosnącą inflacją rosła też popularność słowa „bazowy”, które wiąże się z cenami towarów przemysłowych i usług. W ciągu całego roku średnia dla tego słowa wynosiła 3,5 użycia na publikację, podczas gdy w grudniu było to aż 4,2. Piąte miejsce w całym rankingu zajęło słowo „obligacja”, które było używane przez autorów średnio 3 razy na publikację.

„Od lipca systematycznie spada częstotliwość pisania o recesji. Podczas wakacji słowo 'recesja’ było używane średnio ponad 2,5 razy w każdej publikacji. Obecnie pojawia się ono 1 raz. Niemniej, częstotliwość występowania zwrotu jest prawie 4-krotnie wyższa niż przed wybuchem wojny w Ukrainie. Od października skala wspomnień o recesji ulega niewielkim zmianom” – napisano w „Tygodniku Gospodarczym” PIE.

Wraz z biegiem czasu w 2022 r. rosła popularność słowa „obniżka”, które było używane w odniesieniu do stóp procentowych. Ostatecznie w grudniu, słowo to po raz pierwszy w całym roku było popularniejsze od słowa „podwyżka”.

Źródło: Polski Instytut Ekonomiczny

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

Ruch i liczba klientów w galeriach i centrach handlowych wciąż na minusie

Jak wynika z badania firmy technologicznej Proxi.cloud i platformy analityczno-badawczej UCE RESEARCH, dynamika ruchu w galeriach i centrach handlowych w I kwartale br. wyglądała bardzo podobnie jak rok wcześniej. Wprawdzie nieco ubyło wizyt (o prawie 5 proc. rdr.) i odwiedzających (o niecały 1 proc. rdr.), ale autorzy raportu przekonują, że tego typu placówki wciąż przyciągają wielu klientów.
5 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA