fbpx
sobota, 9 grudnia, 2023
Strona głównaKrajInflacja kieruje Polaków do internetu

Inflacja kieruje Polaków do internetu

W związku z wysoką inflacją coraz więcej Polaków decyduje się robić różnego rodzaju zakupy w internecie.

Polacy już drugi rok z rzędu w celu szukania oszczędności uciekają przed wysokimi cenami do zakupów internetowych – podaje „Rzeczpospolita”. Dotyczy to również osób z najwyższymi dochodami.

Przytaczany przez dziennik raport Izby Gospodarki Elektronicznej oraz Mobile Institute mówi, że aż 70 proc. Polaków już przeniosło lub właśnie przenosi do internetu zakupy w przynajmniej jednej dużej kategorii rodzinnych wydatków. Dotyczy to na przykład odzieży, elektroniki lub leków.

Zakupy w internecie to najpopularniejsza strategia zakupowa na trudne czasy. Częściej w sieci w związku ze spowolnieniem gospodarczym i inflacją kupuje 50 proc. badanych konsumentów. Polacy częściej kupują w internecie, ponieważ jest tu możliwość porównywania produktów i ofert

– powiedziała „Rzeczpospolitej” prezes Izby Gospodarki Elektronicznej Patrycja Sass-Staniszewska.

W związku z inflacją część badanych zaczęła opłacać wszystko cyfrowo, aby lepiej śledzić własne wydatki, zaś co dziesiąty ankietowany wymienił złotówki na bardziej stabilną walutę. Prawie wszyscy badani odczuwają osłabienie kondycji finansowej, a poprawę deklarują tylko osoby zarabiające ponad 7 tys. złotych miesięcznie. Jednak nawet wśród tej grupy 58 proc. ankietowanych przyznaje, że ze względu na inflację kupuje w sieci.

Wśród plusów zakupów internetowych badani wymieniają płatności odroczone, a także możliwość bezpłatnego i bezproblemowego zwrotu produktów. Dla konsumentów ważny jest też długi okres zwrotu.

Źródło: Rzeczpospolita
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Wydawcy założyli organizację lobbingową

Piętnaście polskich wydawnictw założyło Porozumienie Wydawców Książek – Związek Pracodawców. Po rejestracji w sądzie Związek będzie otwarty na przyjmowanie nowych członków.
2 MIN CZYTANIA

Izera w toku, czyli co z polskim autem elektrycznym

Projekt Izera – czyli budowa polskiej marki aut elektrycznych – jest już zrealizowany w niemal 40 procentach. Spółka zamierza uruchomić produkcję w 2026 roku.
2 MIN CZYTANIA

CBA zatrzymało byłego posła

W związku ze śledztwem dotyczącym przyjęcia korzyści majątkowej przez osobę pełniącą funkcję publiczną funkcjonariusze Delegatury CBA w Katowicach zatrzymali byłego wiceministra i posła na Sejm RP Adama G. oraz przedsiębiorcę Jarosława K.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polski system finansowy jest stabilny

Narodowy Bank Polski przeanalizował krajowy system finansowy i ocenił, że jest on stabilny, a bilans ryzyka ulega polepszeniu.
2 MIN CZYTANIA

Ulgi w PIT cieszą się w Polsce popularnością

W ubiegłym roku z różnych ulg w PIT skorzystało w Polsce ponad półtora miliona osób. Najczęściej byli to młodzi ludzie.
2 MIN CZYTANIA

Izera w toku, czyli co z polskim autem elektrycznym

Projekt Izera – czyli budowa polskiej marki aut elektrycznych – jest już zrealizowany w niemal 40 procentach. Spółka zamierza uruchomić produkcję w 2026 roku.
2 MIN CZYTANIA