fbpx
piątek, 21 czerwca, 2024
Strona głównaFinanseInflacja mocno uderza w portfele Polaków

Inflacja mocno uderza w portfele Polaków

Prawie połowa Polaków deklaruje, że inflacja w naszym kraju mocno uderza w ich domowe budżety.

Aż 49 proc. Polaków przepytanych przez Centrum Badania Opinii Społecznej w dużym stopniu odczuwa skutki wzrostu cen w swoim gospodarstwie domowym, a 35 proc. odczuwa inflację w bardzo dużym stopniu.

Najnowsze badanie CBOS potwierdziło również, że zaledwie 16 proc. Polaków odczuwa inflację w niewielkim stopniu, a tylko 1 proc. nie zauważa jej wcale. Oznacza to, że spadek inflacji jak na razie nie jest przez nas odczuwany.

Wzrost cen stał się bardziej dotkliwy dla badanych w ubiegłym roku, co zarejestrowaliśmy między kwietniem 2022 roku (gdy inflacja rdr wynosiła 12,4 proc.) a październikiem (gdy inflacja osiągnęła 17,9 proc. rdr). Do kwietnia 2022 roku znaczna część respondentów deklarowała niewielkie odczuwanie inflacji, natomiast od października 2022 roku spora grupa deklaruje, że skutki wzrost cen odczuwa w bardzo dużym stopniu

– napisano w komentarzu do badania CBOS.

Jednocześnie aż 39 proc. ankietowanych sądzi, że ceny w Polsce będą rosły w podobnym tempie jak w czerwcu, a 30 proc. uważa, że będą one rosły wolniej. Tylko 11 proc. twierdzi, że ceny pozostaną bez zmian, a tylko 6 proc. jest zdania, że będą one spadać.

Poza tym analitycy CBOS zauważyli, że jeszcze trzy miesiące temu ponad jedna trzecia badanych oczekiwała wolniejszego tempa wzrostu cen i scenariusz ten się zrealizował, bo inflacja spadła z 14,7 proc. w kwietniu do 10,8 proc. w lipcu (rok do roku).

Źródło: CBOS

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Klauzule abuzywne w umowach z przedsiębiorcami? Dobra wiadomość dla jednoosobowych działalności gospodarczych

Konsumencka ochrona przedsiębiorców to temat, który zyskuje na znaczeniu w kontekście zmian legislacyjnych oraz rozwoju praktyk handlowych. Tradycyjnie, ochrona konsumentów dotyczyła jedynie osób fizycznych uczestniczących w obrocie prawnym w sposób niezwiązany bezpośrednio z ich działalnością gospodarczą. W ostatnich latach obserwuje się jednak tendencję do rozszerzania przepisów ochronnych również na przedsiębiorców – szczególnie tych niezrzeszonych w ramach rozbudowanych struktur spółkowych, którzy często znajdują się w gorszej pozycji negocjacyjnej w relacjach z większymi i wyspecjalizowanymi podmiotami.
5 MIN CZYTANIA

Ceny nadal rosną, chociaż wolniej niż rok temu. Sprawdź, co znajduje się w czołówce drożyzny

Dynamika jednocyfrowego wzrostu cen hamuje kolejny miesiąc z rzędu. W marcu codzienne zakupy w sklepach zdrożały o 2,1 proc. rdr. Tym razem na 17 analizowanych kategorii już tylko jedna zaliczyła dwucyfrową podwyżkę. Poza tym 7 grup towarów wykazało jednocyfrowy wzrost i aż 9 segmentów było na minusie.
3 MIN CZYTANIA

Dwa filary kompleksowej polityki mieszkaniowej [WYWIAD]

Skuteczna polityka mieszkaniowa powinna łączyć w sobie dwa bardzo ważne elementy: uczciwy i atrakcyjny kredyt hipoteczny oraz projekt budowy mieszkań na wynajem. W jaki sposób? Wyjaśniają to nasi eksperci – Krzysztof Czerkas i Krzysztof Oppenheim.
11 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA