fbpx
czwartek, 21 września, 2023
Strona głównaFinanseInflacja mocno uderza w portfele Polaków

Inflacja mocno uderza w portfele Polaków

Prawie połowa Polaków deklaruje, że inflacja w naszym kraju mocno uderza w ich domowe budżety.

Aż 49 proc. Polaków przepytanych przez Centrum Badania Opinii Społecznej w dużym stopniu odczuwa skutki wzrostu cen w swoim gospodarstwie domowym, a 35 proc. odczuwa inflację w bardzo dużym stopniu.

Najnowsze badanie CBOS potwierdziło również, że zaledwie 16 proc. Polaków odczuwa inflację w niewielkim stopniu, a tylko 1 proc. nie zauważa jej wcale. Oznacza to, że spadek inflacji jak na razie nie jest przez nas odczuwany.

Wzrost cen stał się bardziej dotkliwy dla badanych w ubiegłym roku, co zarejestrowaliśmy między kwietniem 2022 roku (gdy inflacja rdr wynosiła 12,4 proc.) a październikiem (gdy inflacja osiągnęła 17,9 proc. rdr). Do kwietnia 2022 roku znaczna część respondentów deklarowała niewielkie odczuwanie inflacji, natomiast od października 2022 roku spora grupa deklaruje, że skutki wzrost cen odczuwa w bardzo dużym stopniu

– napisano w komentarzu do badania CBOS.

Jednocześnie aż 39 proc. ankietowanych sądzi, że ceny w Polsce będą rosły w podobnym tempie jak w czerwcu, a 30 proc. uważa, że będą one rosły wolniej. Tylko 11 proc. twierdzi, że ceny pozostaną bez zmian, a tylko 6 proc. jest zdania, że będą one spadać.

Poza tym analitycy CBOS zauważyli, że jeszcze trzy miesiące temu ponad jedna trzecia badanych oczekiwała wolniejszego tempa wzrostu cen i scenariusz ten się zrealizował, bo inflacja spadła z 14,7 proc. w kwietniu do 10,8 proc. w lipcu (rok do roku).

Źródło: CBOS

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Akceptacja nieetycznych zachowań finansowych – jak to u nas wygląda?

Praca na czarno w celu uniknięcia ściągania długów z pensji ma największe przyzwolenie wśród Polaków, jeśli chodzi o nieetyczne zachowania finansowe.
2 MIN CZYTANIA

Sprzeciw wobec zniesienia limitu zadłużania państwa

Politycy Konfederacji potępiają bardzo niebezpieczny pomysł Jadwigi Emilewicz, byłej wicepremier, a obecnie sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, by zwiększyć limit zadłużenia publicznego.
2 MIN CZYTANIA

Unijne prognozy dobre dla Polski

Komisja Europejska opublikowała letnie prognozy gospodarcze, z których wynika, że wzrost PKB w Polsce będzie wyższy od średniej unijnej.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Skarbówka pójdzie na rękę przedsiębiorcom

Ministerstwo Finansów zapowiada zmiany, którą mają ułatwić funkcjonowanie przedsiębiorcom z punktu widzenia realizacji obowiązków podatkowych.
< 1 MIN CZYTANIA

Firmy oczekują dotacji do magazynów energii

Polskie firmy niechętnie decydują się na zakup magazynów energii, bo dziś zwrot z tej inwestycji jest zbyt długi.
2 MIN CZYTANIA

Patodeweloperka odejdzie do lamusa?

Komisja Europejska wyraziła zgodę, aby Polska przyjęła rozporządzenie, które ma zakończyć w naszym kraju tak zwaną patodeweloperkę.
2 MIN CZYTANIA