fbpx
wtorek, 30 maja, 2023
Strona głównaKrajInflacja nadal galopuje, ale nieco wolniej

Inflacja nadal galopuje, ale nieco wolniej

Według danych GUS poziom inflacji w listopadzie był nadal bardzo wysoki, ale nieco niższy niż w poprzednim miesiącu.

Komunikat o wyniku szybkiego szacunku inflacji w listopadzie został opublikowany na twitterowym koncie Głównego Urzędu Statystycznego. Zgodnie z nim ceny towarów i usług konsumpcyjnych w Polsce wzrosły w listopadzie o 17,4 proc., względem tego samego miesiąca roku poprzedniego. Porównując z poprzednim miesiącem, ceny wzrosły o 0,7 proc.

W październiku inflacja rosła w tempie 17,9 proc., co było jej najwyższym poziomem od 26 lat. Największy wpływ na jej poziom miały wzrosty cen mieszkań, żywności i transportu.

Premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej stwierdził, że według posiadanych przez niego prognoz inflacja ma zacząć gwałtownie spadać w połowie drugiego kwartału przyszłego roku.

Ekonomiści banku Pekao skomentowali szacunki GUS za listopad informacją, iż w obliczu tych danych ich zdaniem Narodowy Bank Polski nie zdecyduje się na dalsze podwyżki stóp procentowych.

Polski Instytut Ekonomiczny twierdzi jednak, że szczyt inflacyjny będziemy mieli w lutym. Może wtedy przekroczyć 20 proc. Będzie to m.in. efekt przywrócenia podatku VAT na energię, paliwo i gaz oraz podwyżek cen usług.

twitter.com/GUS_STAT, twitter.com/PIE_NET_PL, twitter.com/Pekao_Analizy, biznes.pap.pl

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Żywność z owadami będzie specjalnie oznakowana?

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zastanawia się nad wprowadzeniem specjalnego oznaczenia produktów żywnościowych, które zawierają owady.
< 1 MIN CZYTANIA

Nowy stadion za 130 milionów wypełniany w 22 procentach

Tak marnuje się pieniądze podatników. Wybudowany za olbrzymią sumę piłkarski stadion wypełniany jest przez kibiców w zaledwie 22 proc. A bywało jeszcze gorzej.
2 MIN CZYTANIA

Dlaczego Polki nie decydują się na macierzyństwo?

Brak stabilności finansowej jest główną przyczyną, dla której Polki niechętnie decydują się na zajście w ciążę lub w ogóle rezygnują z macierzyństwa.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Lewicowa Dania wzorem do naśladowania dla antyimigranckiej prawicy

Politycy prawicowych ugrupowań z całej Europy stawiają za wzór ustawowe rozwiązanie migracyjne, które obowiązuje w rządzonej przez socjaldemokratów Danii.
< 1 MIN CZYTANIA

Rosja masowo kradnie i wywozi zboże z Ukrainy

Od rozpoczęcia inwazji w lutym ubiegłego roku, Rosja ukradła i wywiozła z terytorium Ukrainy 4 miliony ton zboża. Ukraina monitoruje, do jakich odbiorców jej zboże trafia.
< 1 MIN CZYTANIA

Niemcy będą zarabiać na naprawie ukraińskich czołgów

Niemiecki koncern zbrojeniowy Rheinmetall założył spółkę na Ukrainie, która będzie miała za zadanie naprawę już służących w tamtejszym wojsku czołgów oraz budowę nowych.
< 1 MIN CZYTANIA