fbpx
czwartek, 11 lipca, 2024
Strona głównaKrajInflacja największym zmartwieniem Polaków

Inflacja największym zmartwieniem Polaków

Polacy ciągle postrzegają inflację jako największy problem w kraju. Wskazuje na to ponad połowa z nas.

53 proc. Polaków stwierdziło, że to inflacja jest głównym problemem w kraju – wynika z najnowszego raportu Ipsos. Na drugim miejscu znalazły się problemy związane z funkcjonowaniem służby zdrowia.

Kłopoty z opieką zdrowotną zostały wskazane przez 45 proc. ankietowanych. Kolejne miejsca wśród największych zmartwień Polaków zajęły korupcja i finansowe lub polityczne skandale (28 proc.) oraz konflikty zbrojne (27 proc.).

Chociaż statystyki GUS wskazują, że inflacja ciągle spada, to nie przekłada się to już na poprawę nastrojów badanych. Polki i Polacy są ostrożniejsi, również w kwestii przewidywania tempa wzrostu cen w przyszłości

– powiedziała cytowana w komunikacie prasowym liderka zespołu Public Affairs w Ipsos Polska Joanna Skrzyńska.

Jednocześnie Polacy nie spodziewają się raczej, że w najbliższym czasie sytuacja w kraju ulegnie poprawie. Co więcej, aż 66 proc. z nas twierdzi, że sprawy w Polsce idą w złym kierunku. Aż 53 proc. respondentów sądzi, że w ciągu ostatniego roku sytuacja gospodarcza w kraju uległa pogorszeniu, a 39 proc. ankietowanych spodziewa się, że z czasem będzie coraz gorzej.

Takie nastroje są uzasadnione, jeśli weźmiemy pod uwagę, że aż 39 proc. badanych sądzi, że ich sytuacja materialna pogorszyła się w ostatnich miesiącach, a prawie co piąty ankietowany obawia się jej dalszego pogorszenia. O sytuację materialną najbardziej martwią się ludzie z wykształceniem podstawowym, żyjący w miastach, w których zamieszkuje od 50 tys. do 100 tys. mieszkańców.

Dzisiaj tylko 18 proc. Polaków może sobie pozwolić na oszczędzanie, a 71 proc. wydaje tyle, ile zarabia.

Źródło: Ipsos
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

Kim jest nowy rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

Premier Donald Tusk powołał na stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Agnieszkę Majewską, dotychczasową pełnomocnik terenową rzecznika MŚP w Gdańsku.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA