fbpx
sobota, 30 września, 2023
Strona głównaKrajInflacja największym zmartwieniem Polaków

Inflacja największym zmartwieniem Polaków

Polacy ciągle postrzegają inflację jako największy problem w kraju. Wskazuje na to ponad połowa z nas.

53 proc. Polaków stwierdziło, że to inflacja jest głównym problemem w kraju – wynika z najnowszego raportu Ipsos. Na drugim miejscu znalazły się problemy związane z funkcjonowaniem służby zdrowia.

Kłopoty z opieką zdrowotną zostały wskazane przez 45 proc. ankietowanych. Kolejne miejsca wśród największych zmartwień Polaków zajęły korupcja i finansowe lub polityczne skandale (28 proc.) oraz konflikty zbrojne (27 proc.).

Chociaż statystyki GUS wskazują, że inflacja ciągle spada, to nie przekłada się to już na poprawę nastrojów badanych. Polki i Polacy są ostrożniejsi, również w kwestii przewidywania tempa wzrostu cen w przyszłości

– powiedziała cytowana w komunikacie prasowym liderka zespołu Public Affairs w Ipsos Polska Joanna Skrzyńska.

Jednocześnie Polacy nie spodziewają się raczej, że w najbliższym czasie sytuacja w kraju ulegnie poprawie. Co więcej, aż 66 proc. z nas twierdzi, że sprawy w Polsce idą w złym kierunku. Aż 53 proc. respondentów sądzi, że w ciągu ostatniego roku sytuacja gospodarcza w kraju uległa pogorszeniu, a 39 proc. ankietowanych spodziewa się, że z czasem będzie coraz gorzej.

Takie nastroje są uzasadnione, jeśli weźmiemy pod uwagę, że aż 39 proc. badanych sądzi, że ich sytuacja materialna pogorszyła się w ostatnich miesiącach, a prawie co piąty ankietowany obawia się jej dalszego pogorszenia. O sytuację materialną najbardziej martwią się ludzie z wykształceniem podstawowym, żyjący w miastach, w których zamieszkuje od 50 tys. do 100 tys. mieszkańców.

Dzisiaj tylko 18 proc. Polaków może sobie pozwolić na oszczędzanie, a 71 proc. wydaje tyle, ile zarabia.

Źródło: Ipsos
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Wartość polskiego eksportu rolnego znów w górę

Polski sektor rolny, w obliczu licznych kryzysów ostatnich lat, relatywnie dobrze radzi sobie na niwie eksportowej. Wszystko wskazuje na to, że i w tym roku krajowi producenci pobiją rekord wartości handlu zagranicznego towarami rolno-spożywczymi.
6 MIN CZYTANIA

Ostatni moment na wpłatę na zakładowy fundusz socjalny

Z końcem miesiąca upływa termin wpłaty II raty na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych (ZFŚS). Zgodnie z ustawą z 4 marca 1994 r. pracodawcy są zobowiązani do przekazania odpisu na rachunek bankowy ZFŚS do 30 września. W tym roku, z uwagi na odmrożenie odpisów na ZFŚS w lipcu według podstawy z 2021 r., kwota odpisu wzrosła do 1914,34 zł.
4 MIN CZYTANIA

W tych miastach mieszka najwięcej dłużników

Wałbrzych jest miastem, w którym jest najwyższy odsetek mieszkańców, będących dłużnikami. W długach tonie co szósty mieszkaniec tego miasta.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Spółki giełdowe z Polski coraz mniej zadłużone

W ciągu ostatniego roku prawie o połowę spadło zadłużenie krajowych spółek giełdowych – wynika z jedenastej edycji badania „Długi spółek giełdowych”.
2 MIN CZYTANIA

Dobra pogoda martwi polską branżę odzieżową

Polska branża odzieżowa przeżywa zastój, a wielu firmom grozi utrata płynności finansowej i – ostatecznie – zamknięcie interesu.
2 MIN CZYTANIA

Polskie gofry podbijają świat!

Polska jest światowym liderem, jeśli chodzi o eksport gofrów i wafli, które są najważniejszą pozycją w polskim eksporcie wśród wyrobów piekarniczych i ciastkarskich.
< 1 MIN CZYTANIA