fbpx
piątek, 1 grudnia, 2023
Strona głównaFinanseInflacja nie odpuszcza!

Inflacja nie odpuszcza!

W kwietniu inflacja CPI wzrosła do 12,3 proc., czyli aż o 1,2 pkt proc. w porównaniu do marca.

Taki wynik oznacza, że polscy analitycy niedoszacowali wzrostu inflacji. Dla przykładu mBank prognozował inflację na poziomie 11,8-12,2 proc., Pekao — 11,9 proc., a Parkiet — 11,7 proc.

Najbardziej w porównaniu do poprzedniego miesiąca wzrosły ceny żywności, która podrożała o 4,2 proc. Z kolei wzrost cen energii wyniósł 2,4 proc. Jedyną pozytywną informacją jest spadek cen paliw, które w porównaniu do marca potaniały o 0,8 proc.

Najnowsze prognozy również nie są optymistyczne. Według analityków PKO BP „proinflacyjne efekty wojny w Ukrainie będziemy jeszcze długo odczuwać i szczyt inflacji dopiero za kilka miesięcy”. Wysoka inflacja w kwietniu oznacza, że Rada Polityki Pieniężnej na kolejnym posiedzeniu zaplanowanym na 5 maja raczej na pewno ponownie zdecyduje się na podwyżkę stóp procentowych o 100 pb, jak zrobiła już na początku kwietnia.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polacy zauważają zagrożenie oszustwami finansowymi

Zdecydowana większość dorosłych Polaków zauważa, że w ostatnich latach nastąpił wzrost zagrożenia ze strony oszustów finansowych.
2 MIN CZYTANIA

Europejczycy wydają i oszczędzają coraz więcej

W 2022 roku wzrosły wydatki na towary i usługi oraz oszczędności gospodarstw domowych w Unii Europejskiej.
< 1 MIN CZYTANIA

PPK dają Polakom olbrzymie zyski

Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys poinformował, że w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych zgromadzono już 20,2 mld złotych.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy zauważają zagrożenie oszustwami finansowymi

Zdecydowana większość dorosłych Polaków zauważa, że w ostatnich latach nastąpił wzrost zagrożenia ze strony oszustów finansowych.
2 MIN CZYTANIA

Polska zaskarżyła Niemcy w TSUE

Polska złożyła skargę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej na Niemcy w sprawie niedopełnienia przez ten kraj obowiązków wynikających z prawa Unii Europejskiej.
< 1 MIN CZYTANIA

Rząd rozmawia z protestującymi rolnikami

We wtorek wieczorem w Medyce przy granicy z Ukrainą doszło do spotkania strony rządowej z protestującymi rolnikami, którzy mają trzy główne postulaty.
2 MIN CZYTANIA