fbpx
wtorek, 18 czerwca, 2024
Strona głównaKrajInflacja nie ustępuje. Jak blisko jesteśmy jej szczytu?

Inflacja nie ustępuje. Jak blisko jesteśmy jej szczytu?

Według szacunków Głównego Urzędu Statystycznego, inflacja w czerwcu sięgnęła poziomu 15,6 procent rok do roku.

Oznacza to, że wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych względem poprzedniego miesiąca, poszedł do góry o 1,5 procenta.

Najistotniejszymi składowymi inflacji jest zwiększenie poziomu cen żywności i napojów o 14,1 procent, energii o 35 procent, a paliw o 46 procent, względem analogicznego okresu roku 2021.

Jakub Rybacki z Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) twierdzi, że jesteśmy blisko momentu szczytowego wzrostu cen. Jego zdaniem w drugiej połowie roku nastąpi wyhamowanie dotychczasowych trendów.

Mniej optymistyczni są analitycy Goldman Sachs, którzy uważają iż inflacja może rosnąć do końca obecnego roku. Jednocześnie twierdzą, że Rada Polityki Pieniężnej zareaguje na obecną sytuację podwyżką stóp procentowych na najbliższym posiedzeniu o 75 punktów bazowych.

Komentując poziom inflacji Jarosław Kaczyński oznajmił, że banki powinny oferować swoim klientom większy procent utrzymywanych przez nich depozytów.  Zwrócił uwagę, że te często są obecnie na symbolicznym poziomie 0,1 – 0,3 procent. Prezes Prawa i Sprawiedliwości zagroził, że jeżeli tego nie zrobią, to ich zyski mogą zostać obłożone nowym podatkiem.

Faktycznie można znaleźć jednak pojedyncze oferty sięgające oprocentowanie oszczędności na ponad 6 procent.

GUS, PAP

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA

Niemal połowa polskich dzieci między 15. a 18. rokiem życia pracuje [RAPORT]

Warsaw Enterprise Institute postanowił z okazji Dnia Dziecka zbadać, jak w praktyce wyglądają doświadczenia Polaków z pracą w wieku nastoletnim. Czy to powszechne zjawisko, czy może marginalne?
3 MIN CZYTANIA

Wiślana Procesja Eucharystyczna w Czerwińsku nad Wisłą

Długi weekend związany ze Świętem Bożego Ciała sprzyja poznawaniu mało znanych zakątków naszego kraju. Z pewnością warto odwiedzić Czerwińsk nad Wisłą, gdzie odbywa się jedyna w Polsce Wiślana Procesja Eucharystyczna. Przy okazji można poznać wiele tajemnic związanych z pięknym czerwińskim klasztorem położonym nad brzegiem Wisły.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA