fbpx
środa, 24 kwietnia, 2024
Strona głównaKrajInflacja nie ustępuje. Jak blisko jesteśmy jej szczytu?

Inflacja nie ustępuje. Jak blisko jesteśmy jej szczytu?

Według szacunków Głównego Urzędu Statystycznego, inflacja w czerwcu sięgnęła poziomu 15,6 procent rok do roku.

Oznacza to, że wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych względem poprzedniego miesiąca, poszedł do góry o 1,5 procenta.

Najistotniejszymi składowymi inflacji jest zwiększenie poziomu cen żywności i napojów o 14,1 procent, energii o 35 procent, a paliw o 46 procent, względem analogicznego okresu roku 2021.

Jakub Rybacki z Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) twierdzi, że jesteśmy blisko momentu szczytowego wzrostu cen. Jego zdaniem w drugiej połowie roku nastąpi wyhamowanie dotychczasowych trendów.

Mniej optymistyczni są analitycy Goldman Sachs, którzy uważają iż inflacja może rosnąć do końca obecnego roku. Jednocześnie twierdzą, że Rada Polityki Pieniężnej zareaguje na obecną sytuację podwyżką stóp procentowych na najbliższym posiedzeniu o 75 punktów bazowych.

Komentując poziom inflacji Jarosław Kaczyński oznajmił, że banki powinny oferować swoim klientom większy procent utrzymywanych przez nich depozytów.  Zwrócił uwagę, że te często są obecnie na symbolicznym poziomie 0,1 – 0,3 procent. Prezes Prawa i Sprawiedliwości zagroził, że jeżeli tego nie zrobią, to ich zyski mogą zostać obłożone nowym podatkiem.

Faktycznie można znaleźć jednak pojedyncze oferty sięgające oprocentowanie oszczędności na ponad 6 procent.

GUS, PAP

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

Ruch i liczba klientów w galeriach i centrach handlowych wciąż na minusie

Jak wynika z badania firmy technologicznej Proxi.cloud i platformy analityczno-badawczej UCE RESEARCH, dynamika ruchu w galeriach i centrach handlowych w I kwartale br. wyglądała bardzo podobnie jak rok wcześniej. Wprawdzie nieco ubyło wizyt (o prawie 5 proc. rdr.) i odwiedzających (o niecały 1 proc. rdr.), ale autorzy raportu przekonują, że tego typu placówki wciąż przyciągają wielu klientów.
5 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Małopolska przyciąga więcej gości niż kurorty nad Morzem Śródziemnym

W 2023 roku zarezerwowano przez internet w Unii Europejskiej rekordową liczbę noclegów na wynajem krótkoterminowy.
2 MIN CZYTANIA

Chcesz zrobić karierę w unijnych instytucjach i pochodzisz z Europy Wschodniej? Masz duży problem

W ubiegłym roku ani jeden obywatel pochodzący z krajów Europy Środkowo-Wschodniej nie zajął kierowniczego stanowiska w jednostkach administracji Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA