fbpx
piątek, 1 marca, 2024
Strona głównaKraj„Inflacja” ponownie słowem roku!

„Inflacja” ponownie słowem roku!

„Inflacja” oraz „stopy procentowe” były najczęściej używanymi słowami przez bankowe zespoły makroekonomiczne w 2023 roku.

„Inflacja” to zdecydowanie najczęściej używane słowo przez makroekonomistów publikujących w 2023 roku – poinformował Polski Instytut Ekonomiczny. Słowo to pojawiało się średnio 11 razy na publikację.

Drugie miejsce zajął termin „stopy procentowe”, który w przeciętnej publikacji pojawiał się 9,8 razy. Takie wyniki świadczą o tym, że 2023 rok minął pod znakiem rosnących cen. PIE wyjaśnił, że analizie poddano ponad 1200 publikacji przygotowanych przez 4 zespoły makroekonomiczne z sektora bankowego: ING, mBank, Millenium i PKO BP.

Dyskusja o polityce pieniężnej była skupiona wokół jej luzowania. Przez cały rok ekonomiści o 66 proc. częściej używali słów nawiązujących do luźniejszej polityki pieniężnej („obniżka”, „obniżyć”, „luzować”) niż do jej ponownego zacieśniania („podwyżka”, „podnieść”, „zacieśniać”). Temat obniżek zyskiwał na popularności w ciągu roku. W I kwartale ekonomiści średnio 4,6 razy w publikacji używali słów kojarzących się z luzowaniem polityki pieniężnej, podczas gdy „zacieśnianie” padało 3,6 razy na publikację. W ostatnim kwartale „obniżki stóp” pojawiały się już 3 razy częściej niż dyskusja o podwyżkach

– wskazano w „Tygodniku Gospodarczym” PIE.

Co ważne, w 2023 roku zauważalna była też poprawa nastrojów gospodarczych, gdyż systematycznie rosła częstotliwość występowania słów związanych z poprawą aktywności. W drugiej połowie roku zaczęto częściej pisać o odbiciu gospodarczym, a rzadziej pojawiało się słowo recesja.

Warto przypomnieć, że „inflacja” była najpopularniejszym słowem również w 2022 roku.

Źródło: PIE
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Czterodniowy tydzień pracy niemożliwy do wprowadzenia?

Polskie firmy nie są przekonane, co do 4-dniowego tygodnia pracy i nie do końca sądzą, że taki model jest możliwy do wprowadzenia.
2 MIN CZYTANIA

Arbitralne praktyki ZUS ukrócone

Prawotwórcza działalność Zakładu Ubezpieczeń Społecznych stosującego nieustawowe pojęcie tzw. wspólnika iluzorycznego została ukrócona przez Sąd Najwyższy.
2 MIN CZYTANIA

Księgarnie znikają z handlowej mapy Polski

W ciągu ostatnich dziesięciu lat działalność zamknęła niemal co trzecia księgarnia w Polsce. Regularnie rosną też długi sklepów z książkami.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Czterodniowy tydzień pracy niemożliwy do wprowadzenia?

Polskie firmy nie są przekonane, co do 4-dniowego tygodnia pracy i nie do końca sądzą, że taki model jest możliwy do wprowadzenia.
2 MIN CZYTANIA

Rośnie optymizm finansowy Polaków

Choć w ostatnich miesiącach ceny w Polsce poszły w górę, to jednak coraz większy odsetek Polaków z optymizmem patrzy w przyszłość, jeśli chodzi o finanse osobiste.
2 MIN CZYTANIA

Wysoki wzrost niewypłacalności firm w Polsce

W minionym roku aż o 70 proc. wzrosła niewypłacalność przedsiębiorstw w Polsce, ale w najbliższych miesiącach spodziewana jest normalizacja sytuacji.
2 MIN CZYTANIA