fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaKrajInflacja pożera podwyżki

Inflacja pożera podwyżki

W ciągu ostatniego roku płace Polaków zatrudnionych w średnich i dużych firmach wzrosły o 8,7 proc.

Jak podaje Główny Urząd Statystyczny we wrześniu 2021 roku przeciętne wynagrodzenie w średnich lub dużych firmach wynosiło 5841,16 zł brutto, czyli o 470 zł więcej niż rok wcześniej. Dane GUS są zgodne z jego pierwotnymi prognozami, które mówiły o wzroście rzędu 8,6 proc. w skali rocznej. W tym miejscu należy zaznaczyć, że choć zarobki rosną, to w górę idzie też inflacja. Według danych GUS we wrześniu średni wzrost cen wyniósł 5,9 proc., co oznacza, że realne zarobki Polaków wzrosły o zaledwie 2,8 proc.

GUS podał również dane o zatrudnieniu. W średnich i dużych firmach w Polsce zatrudnionych we wrześniu było 6 mln 347,2 tys. pracowników. To o 0,6 proc. więcej niż rok wcześniej. Jednocześnie we wrześniu 2021 roku przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw minimalnie obniżyło się względem sierpnia br. (o 0,1 proc.). Podobna sytuacja miała miejsce w sierpniu br. względem lipca br., kiedy przeciętne zatrudnienie obniżyło się o 0,2 proc.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polacy nadal pesymistyczni. Co zrobi rząd?

Najnowsze badanie Ipsos wykazało, że większość Polaków z pesymizmem patrzy na kondycję polskiej gospodarki w najbliższym roku.
2 MIN CZYTANIA

Żywność z owadami będzie specjalnie oznakowana?

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zastanawia się nad wprowadzeniem specjalnego oznaczenia produktów żywnościowych, które zawierają owady.
< 1 MIN CZYTANIA

Nowy stadion za 130 milionów wypełniany w 22 procentach

Tak marnuje się pieniądze podatników. Wybudowany za olbrzymią sumę piłkarski stadion wypełniany jest przez kibiców w zaledwie 22 proc. A bywało jeszcze gorzej.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polska będzie rozwijać technologię magazynowania energii

W Warszawie wybrane spółki Skarbu Państwa i polskie uczelnie podpisały list intencyjny w sprawie rozwoju elektrochemicznego magazynowania energii.
2 MIN CZYTANIA

Aptekarze zdecydowanie przeciwni planom rządu

Przedstawiciele sieci aptecznych sprzeciwiają się rządowym planom „doregulowania” ustawy zwanej potocznie „apteką dla aptekarza” i wystosowali już stosowny apel.
2 MIN CZYTANIA

Polacy nadal pesymistyczni. Co zrobi rząd?

Najnowsze badanie Ipsos wykazało, że większość Polaków z pesymizmem patrzy na kondycję polskiej gospodarki w najbliższym roku.
2 MIN CZYTANIA