fbpx
czwartek, 23 maja, 2024
Strona głównaKrajInflacja pożera podwyżki

Inflacja pożera podwyżki

W ciągu ostatniego roku płace Polaków zatrudnionych w średnich i dużych firmach wzrosły o 8,7 proc.

Jak podaje Główny Urząd Statystyczny we wrześniu 2021 roku przeciętne wynagrodzenie w średnich lub dużych firmach wynosiło 5841,16 zł brutto, czyli o 470 zł więcej niż rok wcześniej. Dane GUS są zgodne z jego pierwotnymi prognozami, które mówiły o wzroście rzędu 8,6 proc. w skali rocznej. W tym miejscu należy zaznaczyć, że choć zarobki rosną, to w górę idzie też inflacja. Według danych GUS we wrześniu średni wzrost cen wyniósł 5,9 proc., co oznacza, że realne zarobki Polaków wzrosły o zaledwie 2,8 proc.

GUS podał również dane o zatrudnieniu. W średnich i dużych firmach w Polsce zatrudnionych we wrześniu było 6 mln 347,2 tys. pracowników. To o 0,6 proc. więcej niż rok wcześniej. Jednocześnie we wrześniu 2021 roku przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw minimalnie obniżyło się względem sierpnia br. (o 0,1 proc.). Podobna sytuacja miała miejsce w sierpniu br. względem lipca br., kiedy przeciętne zatrudnienie obniżyło się o 0,2 proc.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Polacy należą do europejskich pracusiów

Od lat systematycznie rośnie w Unii Europejskiej odsetek pracujących osób w wieku produkcyjnym. Polska zajmuje w tym aspekcie jedno z czołowych miejsc w UE.
2 MIN CZYTANIA

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA