fbpx
poniedziałek, 20 maja, 2024
Strona głównaBiznesInflacja przebiła kolejną granicę

Inflacja przebiła kolejną granicę

W styczniu 2022 r. inflacja konsumencka w Polsce osiągnęła poziom 9,2 proc. w ujęciu rocznym – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego.

To nieco mniej niż wynosił konsensus rynkowy, będący na poziomie 9,3 proc. rok do roku. W stosunku do grudnia 2021 r., gdy inflacja wynosiła 8,6 proc., ceny towarów i usług wzrosły natomiast o 1,9 proc.

W styczniu najbardziej (w ujęciu rocznym) podrożały paliwa do prywatnych środków transportu – aż o 23,8 proc. Kolejne były ceny nośników energii (17,5 proc. rdr) oraz transportu (17,5 proc. rdr). O 12 proc. podrożały z kolei mieszkania, a żywność i napoje bezalkoholowe o 9,4 proc. Jeśli chodzi o alkohol i wyroby tytoniowe to ich ceny poszybowały w górę o 3,7 proc. w ciągu roku.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA