fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaFinanseInflacja spada. Kiedy będzie jednocyfrowa?

Inflacja spada. Kiedy będzie jednocyfrowa?

W kwietniu 2023 roku inflacja CPI w Polsce wyniosła 14,7 proc. To mniej niż w marcu.

Główny Urząd Statystyczny podał dane o inflacji, według których w kwietniu 2023 r. wyniosła ona 14,7 proc. To o 1,4 pkt proc. mniej niż w marcu, gdy wynosiła 16,1 proc.

Co dalej z inflacją?

To już kolejny miesiąc, w którym inflacja w Polsce hamuje i zgadza się to z prognozami większości analityków. Jeśli chodzi o przyszłość, eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego przewidują, że inflacja w naszym kraju nadal będzie spadać.

Szacujemy, że w maju inflacja spadnie o kolejny punkt procentowy, ale głównie obniży się tempo wzrostu cen żywności. Większość kategorii dóbr i usług, które tworzą inflacje bazową pozostaje na najwyższych poziomach od 2000 r., a perspektywy na wyraźną zmianę trendu są nikłe

– napisali na Twitterze analitycy PIE.

Eksperci Instytutu dodali, że w ich ocenie przez większość 2023 r. należy się spodziewać, że inflacja w Polsce będzie pozostawać dwucyfrowa. Według ich prognoz inflacja spadnie poniżej 10 proc. dopiero pod koniec roku, jednak nie powinna być niższa niż 9,1 proc. Przede wszystkim przestaną tak mocno drożeć energia i żywność. Z drugiej strony ceny usług mają nadal gwałtownie rosnąć i to w tempie przekraczającym 10 proc.

Źródło: GUS, PIE
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Co Polacy sądzą o wprowadzeniu 800 plus?

Zdecydowana większość Polaków jest przekonanych, że wprowadzenie 800 plus negatywnie odbije się na inflacji w naszym kraju.
2 MIN CZYTANIA

W Polsce przybyło gotówki. Czy też jej używasz?

W kwietniu w Polsce pierwszy raz od wybuchu wojny na Ukrainie nastąpił solidny wzrost gotówki w obiegu.
2 MIN CZYTANIA

Prognozy gospodarcze dla Polski są coraz lepsze

Komisja Europejska opublikowała wiosenne prognozy gospodarcze, z których wynika, że perspektywy dla Polski są optymistyczne.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polska będzie rozwijać technologię magazynowania energii

W Warszawie wybrane spółki Skarbu Państwa i polskie uczelnie podpisały list intencyjny w sprawie rozwoju elektrochemicznego magazynowania energii.
2 MIN CZYTANIA

Aptekarze zdecydowanie przeciwni planom rządu

Przedstawiciele sieci aptecznych sprzeciwiają się rządowym planom „doregulowania” ustawy zwanej potocznie „apteką dla aptekarza” i wystosowali już stosowny apel.
2 MIN CZYTANIA

Polacy nadal pesymistyczni. Co zrobi rząd?

Najnowsze badanie Ipsos wykazało, że większość Polaków z pesymizmem patrzy na kondycję polskiej gospodarki w najbliższym roku.
2 MIN CZYTANIA