fbpx
piątek, 8 grudnia, 2023
Strona głównaŚwiatInflacja w Polsce jest wysoka? W Turcji jest pięć razy większa!

Inflacja w Polsce jest wysoka? W Turcji jest pięć razy większa!

Oficjalny poziom inflacji w Turcji sięga już prawie 80 proc. Nieoficjalne dane mówią o tym, że może to być nawet 175 proc.

Jeszcze w maju ceny w Turcji wzrosły o 73,5 proc., a w czerwcu było to już 78,6 proc. Oznacza to, że inflacja w tym kraju jest na najwyższym poziomie od 24 lat.

Mimo tego trendu szef resortu finansów Nureddin Nebati zapewnia, że do końca roku sytuacja ulegnie zmianie i dynamika wzrostu cen zacznie spadać.

Jednocześnie rząd podniósł, po raz drugi w ciągu ostatnich sześciu miesięcy, pensję minimalną – tym razem o 30 proc. Oznacza to, że zarobki wzrosną dla 40 proc. zatrudnionych osób.

Grupa niezależnych ekonomistów zrzeszonych w organizacji ENAG twierdzi, że dane publikowane przez władze w Ankarze są niezgodne z prawdą. Ich zdaniem faktyczny poziom inflacji wynosi już 175 proc. Informacje ENAG cieszą się dużo większym zaufaniem mieszkańców kraju (wierzy im 69 proc. Turków) niż podawane przez rząd (ufa im 24 proc. obywateli). Jest to o tyle istotne, że w przyszłym roku odbędą się w Turcji wybory. Pierwszy raz od 20 lat zagrożona jest pozycja rządzącego państwem ugrupowania prezydenta Tayyipa Erdogana.

Obecna administracja od 2018 r. realizuje politykę gospodarczą polegającą na obniżaniu stóp procentowych, co ma pobudzać krajową gospodarkę. Działania te (jeszcze przed wybuchem wojny na Ukrainie) w znacznej części przyczyniły się do obecnej sytuacji.

The Guardian

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Unijny zamach na kawę

W wyniku unijnych regulacji dotyczących wylesionych terenów w Unii Europejskiej już w 2025 r. może zabraknąć nie tylko kawy, ale także oleju palmowego oraz kakao.
2 MIN CZYTANIA

Republikanie blokują pakiet pomocy dla Ukrainy

Republikanie w amerykańskim Senacie zablokowali przyjęcie ustawy pomocowej dla Ukrainy po tym, gdy nie uzyskali w zamian zapewnienia odpowiednich funduszy na wsparcia granicy z Meksykiem. Pakiet o wartości 110 mld dolarów obejmował 61 mld dolarów dla Ukrainy, a także fundusze dla Izraela i pomoc dla Gazy.
2 MIN CZYTANIA

Czy także obronę oddamy w ręce Brukseli?

Jeszcze zmiany unijnych traktatów nie zostały zatwierdzone przez kraje członkowskie Unii Europejskiej, a eurokraci już próbują realizować jeden z proponowanych postulatów.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

W Cyber Monday sprzedaje się więcej niż w Black Friday

Amerykanie przeznaczyli na zakupy internetowe w tegorocznym gorącym okresie zakupowym 38 miliardów dolarów, co oznacza wzrost o 7,8 proc. wobec zeszłorocznego wyniku.
< 1 MIN CZYTANIA

Polska za radykalnym zwiększeniem produkcji energii atomowej

Polska znalazła się w grupie ponad 20 państw biorących udział w dubajskim szczycie klimatycznym COP28, które zobowiązały się do potrojenia zdolności do produkcji energii nuklearnej.
< 1 MIN CZYTANIA

Będzie można kupić samochód na Amazonie

Już w przyszłym roku amerykańscy użytkownicy zainteresowani kupnem samochodu będą mogli skonfigurować, zamówić i opłacić całą transakcję bezpośrednio na Amazonie.
< 1 MIN CZYTANIA