fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaBiznesInflacja w Polsce pomoże Rosji?

Inflacja w Polsce pomoże Rosji?

Polacy ciągle starają się unikać kupowania rosyjskich produktów – wynika z cytowanego przez „Rzeczpospolitą” badania firmy Ernst&Young.

Polscy konsumenci nie tylko bojkotują rosyjskie firmy, ale też zachodnie przedsiębiorstwa, które działają w Rosji, mimo agresji tego kraju na Ukrainę. Takie podejście ma ok. 61 proc. Polaków. Z kolei 54 proc. z nas wie, jakie firmy zachodnie i polskie w Rosji działają, a 48 proc. ma świadomość kto i jak wspiera Ukraińców.

Badanie firmy konsultingowej EY wykazało też, że im Polak starszy, tym jego stanowisko wobec Rosji i firm działających w tym kraju jest bardziej zdecydowane. Wśród osób w wieku ponad 55 lat bojkot rosyjskich i białoruskich produktów deklaruje aż trzy czwarte ankietowanych, a w grupie od 18 do 24 lat odsetek ten spada do 57 proc.

– Przekaz medialny, który miał miejsce na przełomie lutego i marca, na tyle utrwalił się w świadomości polskich konsumentów, że do tej pory przekłada się na ich decyzje zakupowe – powiedział cytowany przez dziennik Łukasz Wojciechowski, partner, lider sektora handlu i produktów konsumenckich EY.

Wyniki badania pokazały jednak, że wśród Polaków są też tacy, którzy uważają, że bojkot nie ma żadnego sensu i tacy, którzy są gotowi do rezygnacji z bojkotu, jeśli zmusi ich do tego własna sytuacja ekonomiczna, pogarszająca się np. z powodu inflacji.

Źródło: Rzeczpospolita

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Stop dezinformacji żywnościowej. Producenci działają

Polscy producenci żywności chcą walczyć ze skierowaną przeciwko nim dezinformacją żywnościową. Pomaga im resort rolnictwa.
2 MIN CZYTANIA

Kredyty dla małych i średnich przedsiębiorców i rolników

Jak co tydzień publikujemy informacje o już dostępnych – lub zapowiadanych – formach wsparcia dla MŚP.
3 MIN CZYTANIA

Rośnie liczba jednoosobowych działalności gospodarczych

W pierwszym kwartale 2023 roku w Polsce zakładano więcej jednoosobowych firm niż ich likwidowano. Statystyki poprawiają Ukraińcy.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Cyfryzacja polskich firm. Jak wypadamy na tle Europy?

Zdecydowana większość polskich firm nie ma zamiaru zmieniać wysokości wydatków ponoszonych na transformację cyfrową – wynika z badania KPMG.
2 MIN CZYTANIA

Prawo podatkowe nadal będzie upraszczane

Ministerstwo Finansów chce kontynuować upraszczanie prawa podatkowego w Polsce, a także wprowadzać do niego nowe technologie.
2 MIN CZYTANIA

Stop dezinformacji żywnościowej. Producenci działają

Polscy producenci żywności chcą walczyć ze skierowaną przeciwko nim dezinformacją żywnościową. Pomaga im resort rolnictwa.
2 MIN CZYTANIA