fbpx
wtorek, 18 czerwca, 2024
Strona głównaŚwiatInflacja w strefie euro. Historyczny wzrost cen żywności

Inflacja w strefie euro. Historyczny wzrost cen żywności

Inflacja w Europie nie słabnie. Wzrost cen żywności ma charakter historyczny, a w strefie euro jest największy od czasów jej powstania (o 54 proc. wyższy niż podczas kryzysu z roku 2008).

„Kontynuacja konfliktu wywołanego rosyjską inwazją na Ukrainę nadal będzie wywierać presję na wzrost cen, zarówno bezpośrednią, jak i pośrednią. Przedłużanie się wojny wpływa na ceny energii i nawozów, które są kluczowe w działalności rolniczej. Zakłócenia w dostawach z Rosji i Ukrainy w połączeniu z pewnymi niekorzystnymi zmianami klimatycznymi zmuszają niektóre kraje do zakazu lub nakładania ograniczeń na wywóz niektórych produktów spożywczych. Dodatkowe napięcia w globalnych łańcuchach dostaw mogą generować trwałe wzrosty cen międzynarodowych” – uważa prezes Banku Hiszpanii, Pablo Hernández de Cos.

Podobny scenariusz kreśli międzynarodowa agencja Bloomberg, której eksperci zauważają, że produkcja np. wyrobów cukierniczych w Europie kosztuje teraz co najmniej o 50 proc. więcej niż przed wybuchem wojny. Od masła po jajka i cukier, większość cen podstawowych produktów spożywczych wzrosła w ciągu ostatniego półrocza. Ale Stary Kontynent boryka się teraz również z gwałtownie rosnącymi rachunkami za energię. To podwójny kłopot dla producentów żywności i koszt, który szybko odczuwają konsumenci.

Bank Centralny Wielkiej Brytanii spodziewa się, że inflacja osiągnie w tym roku szczytowy poziom ponad 13 proc., a jedna trzecia brytyjskich gospodarstw domowych wyda ponad 10 proc. swoich dochodów na energię. Zdaniem analityków rosnące koszty artykułów spożywczych zwiększają globalne ubóstwo żywnościowe.

Mimo iż światowe ceny żywności osiągnęły rekord na początku tego roku, a globalne koszty spadają już czwarty miesiąc, to konsumenci raczej nie odczują ulgi. Dzieje się tak, ponieważ producenci żywności w Europie zmagają się obecnie z wysokimi cenami energii, które stanowią wielokrotność normalnych stawek. Ale najgorsze dopiero przyjdzie, gdy nadejdą ciemne i mroźne zimowe dni, zwiększając zapotrzebowanie na energię do ogrzewania czy oświetlenia.

Według wstępnych szacunków roczna stopa inflacji w strefie euro w lipcu 2022 r. osiągnęła nowy rekord 8,9 proc. (8,6 proc. w czerwcu). Dane przekroczyły oczekiwania rynku – na poziomie 8,6 proc. – ponieważ ceny żywności, alkoholu i tytoniu nadal rosną (9,8 proc. wobec 8,9 proc. w czerwcu), podobnie jak ceny nieenergetycznych towarów przemysłowych (4,5 proc. vs. 4,3 proc.) czy usług (3,7 proc. vs. 3,4 proc.). Nieznacznie natomiast staniała energia (39,7 proc. vs. 42 proc.). Wyłączając energię, inflacja również wzrosła – z 4,9 do 5,4 proc., a indeks bazowy – z 3,7 do 4 proc. W porównaniu z poprzednim miesiącem ceny konsumpcyjne wzrosły o 0,1 proc.

Nic więc dziwnego, że począwszy od marca br. optymizm wśród europejskich konsumentów nieustannie spada (100,1 pkt. vs. 99 pkt.). Opracowany w oparciu o odpowiedzi na temat oczekiwanej sytuacji finansowej wskaźnik zaufania konsumenckiego opublikowany (9 sierpnia) przez OECD, wskazuje na przyszłą ewolucję konsumpcji i oszczędności gospodarstw domowych. Wskaźnik powyżej 100 wskazuje na wzrost zaufania konsumentów co do przyszłej sytuacji gospodarczej, w wyniku czego są oni mniej skłonni do oszczędzania i bardziej skłonni do wydawania pieniędzy w ciągu najbliższych 12 miesięcy; jednak wartości poniżej 100 wskazują na pesymistyczne nastawienie do przyszłej ewolucji gospodarki, co prawdopodobnie przekłada się na tendencję do zaciśnięcia pasa, co – jak wskazują opublikowane dane – będzie się działo na całym kontynencie.

Żaden europejski kraj nie osiągnął wskaźnika zaufania powyżej 100 pkt. Co ciekawe to Polska jest krajem z najlepszym na koniec czerwca wynikiem (98,6 pkt.). Zaraz za nią uplasowały się Belgia (98 pkt.) i Słowacja (97,8 pkt.). Najgorszy wynik odnotowały Hiszpania (92,9 pkt.), Litwa (91,3 pkt.) i Estonia (91,2 pkt.). W dwóch ostatnich krajach stopa inflacji jest najwyższa w całej Unii. Z kolei Hiszpania, gdy nastąpiła pandemia koronawirusa, nie podniosła się jeszcze po krachu z 2008 r., a teraz doszedł kolejny kryzys – energetyczny – wywołany wojną. Nic więc dziwnego, że mieszkańcy Półwyspu Iberyjskiego sceptycznie spoglądają w przyszłość, a hiszpańskie media produkty uznawane do tej pory za pierwszej potrzeby (jak np. mąka i cukier) zaczęły określać mianem produktów dla bogaczy.

Marta Mita
Marta Mita
Absolwentka handlu międzynarodowego na Uniwersytecie Vigo w Hiszpanii, specjalizująca się w zagadnieniach związanych z Unią Europejską, w szczególności tematyce wpływu prawa unijnego na gospodarkę krajów członkowskich, a także europeizacją społeczeństw w kontekście tożsamości narodowej obywateli. Autorka licznych artykułów poświęconych europejskiemu rynkowi pracy i polityce społecznej.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak Europa walczy z kryzysem mieszkaniowym

Mieszkalnictwo stało się jednym z głównych wyzwań stojących przed Europą. Większość krajów doświadczyła w ostatnich latach eskalacji cen, która pozbawiła wielu obywateli dostępu do mieszkań.
4 MIN CZYTANIA

Unia wprowadza przepisy regulujące AI

W tym tygodniu Parlament Europejski zatwierdził akt regulujący przepisy o sztucznej inteligencji. Jest to pierwsza na świecie taka regulacja dotycząca AI, która wkrótce stanie się prawem w Europie.
4 MIN CZYTANIA

Recykling odpowiedzią na upadający przemysł wydobywczy?

Czy recykling starej elektroniki ograniczy problem niedoboru pierwiastków ziem rzadkich? Zdaniem Brukseli akt o surowcach krytycznych rozwiąże lata zaniedbań w europejskim sektorze wydobywczym.
4 MIN CZYTANIA