fbpx
poniedziałek, 17 czerwca, 2024
Strona głównaBiznesInflacja w strefie euro jest największa od powstania waluty

Inflacja w strefie euro jest największa od powstania waluty

Przeciętny wzrost cen w gospodarkach 19 krajów strefy euro wyniósł w lipcu 8,9 proc.

Dane na ten temat opublikował Urząd Statystyczny Unii Europejskiej. Lipcowe 8,9 proc. oznacza kolejny wzrost – od 8,6 proc., które zanotowano w czerwcu.

Są to najwyższe wskaźniki od 1997 roku, gdy zaczęto prowadzić ich ewidencję.

Europejski Bank Centralny zareagował już w ostatnim tygodniu podnosząc – pierwszy raz od 11 lat – stopy procentowe.

W drugim kwartale obecnego roku gospodarki państw należących do euro urosły tylko o 0,7 proc., co rodzi prawdopodobieństwo spadku tej wartości w kolejnych miesiącach i wystąpienia recesji w dalszej części roku.

Coraz większy niepokój wywołuje też perspektywa zbliżającej się zimy, którą Europa będzie musiała przetrwać przy znacznie ograniczonych dostawach surowców z Rosji. Obecnie Moskwa stopniowo zmniejsza przesył gazu. Przed rozpoczęciem konfliktu na Ukrainie 40 proc. tego surowca w Europie pochodziło z Federacji Rosyjskiej. Obecnie jest to zaledwie 15 proc.

Problemem są stosunkowo małe zapasy gazu. Aktualnie europejskie magazyny są zapełnione w 65 proc., podczas gdy bezpieczny poziom, który powinien zostać osiągnięty 1 listopada, wynosi co najmniej 80 proc.

AP

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA