fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaFinanseInflacja w strefie euro sięgnęła poziomu 7,5 procent

Inflacja w strefie euro sięgnęła poziomu 7,5 procent

Według danych opublikowanych przez Eurostat, ceny w krajach strefy euro wzrosły w marcu o 7,5 procent w ujęciu rocznym.

Miesiąc wcześniej średnia inflacja dla tych państw wynosiła 5,9 procent.

Jej największy wzrost w marcu zanotowano w Estonii (14,8 procent), Litwie (15,6 procent), Łotwie (11,2 procent) i Holandii (11,9 procent).

Główny wpływ na jej poziom miał wzrost cen energii sięgający aż 44,7 procent.

Prezes Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde przyznała, że oprócz energii innymi ważnymi czynnikami wzrostu cen będą rosnące koszty żywności oraz zakłócenia w działaniu łańcuchów dostaw.

Mimo rosnącej inflacji, Europejski Bank Centralny nie podniósł stóp procentowych i utrzymuje je na poziomie ustalonym w 2019 roku. Dla porównania, Narodowy Bank Polski podniósł stopy procentowe trzy razy w 2021 roku i kolejne trzy razy w roku obecnym.

CNBC, ec.europa.eu

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ceny nadal rosną, chociaż wolniej niż rok temu. Sprawdź, co znajduje się w czołówce drożyzny

Dynamika jednocyfrowego wzrostu cen hamuje kolejny miesiąc z rzędu. W marcu codzienne zakupy w sklepach zdrożały o 2,1 proc. rdr. Tym razem na 17 analizowanych kategorii już tylko jedna zaliczyła dwucyfrową podwyżkę. Poza tym 7 grup towarów wykazało jednocyfrowy wzrost i aż 9 segmentów było na minusie.
3 MIN CZYTANIA

Dwa filary kompleksowej polityki mieszkaniowej [WYWIAD]

Skuteczna polityka mieszkaniowa powinna łączyć w sobie dwa bardzo ważne elementy: uczciwy i atrakcyjny kredyt hipoteczny oraz projekt budowy mieszkań na wynajem. W jaki sposób? Wyjaśniają to nasi eksperci – Krzysztof Czerkas i Krzysztof Oppenheim.
11 MIN CZYTANIA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Małopolska przyciąga więcej gości niż kurorty nad Morzem Śródziemnym

W 2023 roku zarezerwowano przez internet w Unii Europejskiej rekordową liczbę noclegów na wynajem krótkoterminowy.
2 MIN CZYTANIA

Chcesz zrobić karierę w unijnych instytucjach i pochodzisz z Europy Wschodniej? Masz duży problem

W ubiegłym roku ani jeden obywatel pochodzący z krajów Europy Środkowo-Wschodniej nie zajął kierowniczego stanowiska w jednostkach administracji Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA