fbpx
sobota, 9 grudnia, 2023
Strona głównaFinanseInflacja w strefie euro sięgnęła poziomu 7,5 procent

Inflacja w strefie euro sięgnęła poziomu 7,5 procent

Według danych opublikowanych przez Eurostat, ceny w krajach strefy euro wzrosły w marcu o 7,5 procent w ujęciu rocznym.

Miesiąc wcześniej średnia inflacja dla tych państw wynosiła 5,9 procent.

Jej największy wzrost w marcu zanotowano w Estonii (14,8 procent), Litwie (15,6 procent), Łotwie (11,2 procent) i Holandii (11,9 procent).

Główny wpływ na jej poziom miał wzrost cen energii sięgający aż 44,7 procent.

Prezes Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde przyznała, że oprócz energii innymi ważnymi czynnikami wzrostu cen będą rosnące koszty żywności oraz zakłócenia w działaniu łańcuchów dostaw.

Mimo rosnącej inflacji, Europejski Bank Centralny nie podniósł stóp procentowych i utrzymuje je na poziomie ustalonym w 2019 roku. Dla porównania, Narodowy Bank Polski podniósł stopy procentowe trzy razy w 2021 roku i kolejne trzy razy w roku obecnym.

CNBC, ec.europa.eu

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Przy niepełnym wymiarze czasu pracy nadgodziny należą się szybciej

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał, że pracodawca nie może płacić za nadgodziny osobom zatrudnionym na część etatu tak jak osobom na pełnym etacie, czyli dopiero, gdy przepracują osiem godzin.
3 MIN CZYTANIA

Polski system finansowy jest stabilny

Narodowy Bank Polski przeanalizował krajowy system finansowy i ocenił, że jest on stabilny, a bilans ryzyka ulega polepszeniu.
2 MIN CZYTANIA

Banki w Polsce z optymizmem patrzą w przyszłość

Banki w Polsce spodziewają się wzrostu popytu na kredyty w ciągu najbliższego półrocza i są w tym względzie większymi optymistami niż banki w regionie.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Pomoc dla Ukrainy spadła o 90 procent

Ostatnie miesiące przyniosły radykalny spadek dynamiki wzrostu wartości międzynarodowego wsparcia przekazywanego dla toczącej wojnę Ukrainy.
< 1 MIN CZYTANIA

W Cyber Monday sprzedaje się więcej niż w Black Friday

Amerykanie przeznaczyli na zakupy internetowe w tegorocznym gorącym okresie zakupowym 38 miliardów dolarów, co oznacza wzrost o 7,8 proc. wobec zeszłorocznego wyniku.
< 1 MIN CZYTANIA

Polska za radykalnym zwiększeniem produkcji energii atomowej

Polska znalazła się w grupie ponad 20 państw biorących udział w dubajskim szczycie klimatycznym COP28, które zobowiązały się do potrojenia zdolności do produkcji energii nuklearnej.
< 1 MIN CZYTANIA