fbpx
piątek, 8 grudnia, 2023
Strona głównaŚwiatInflacja w Turcji wynosi już prawie 50 procent!

Inflacja w Turcji wynosi już prawie 50 procent!

Inflacja w Turcji osiągnęła w styczniu poziom 48,7 procent, co jest wynikiem najwyższym w tym kraju od 20 lat.

Jest to efekt działania władz w Ankarze, które przy wymykającemu się spod kontroli wzrostowi cen zaczęły obniżać stopy procentowe. Przez to doszło do zjawiska takiego jak przy dolewaniu benzyny do ognia, ponieważ inflacja jeszcze wzrosła.

Dodatkowo rząd podniósł szereg cen – za gaz, energię elektryczną czy komunikację publiczną oraz zwiększył o 50 procent pensję minimalną.

Premier Recepa Tayyipa Erdogana uzasadnia te działania chęcią wzmocnienia tureckiego eksportu oraz obniżeniem kosztów obsługi kredytów mieszkańców kraju.

Konsekwencją tych działań jest też osłabienie liry, tureckiej waluty, która w 2021 roku straciła 44 procent ze swej wcześniejsze wartości.

edition.cnn.com

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Unijny zamach na kawę

W wyniku unijnych regulacji dotyczących wylesionych terenów w Unii Europejskiej już w 2025 r. może zabraknąć nie tylko kawy, ale także oleju palmowego oraz kakao.
2 MIN CZYTANIA

Republikanie blokują pakiet pomocy dla Ukrainy

Republikanie w amerykańskim Senacie zablokowali przyjęcie ustawy pomocowej dla Ukrainy po tym, gdy nie uzyskali w zamian zapewnienia odpowiednich funduszy na wsparcia granicy z Meksykiem. Pakiet o wartości 110 mld dolarów obejmował 61 mld dolarów dla Ukrainy, a także fundusze dla Izraela i pomoc dla Gazy.
2 MIN CZYTANIA

Czy także obronę oddamy w ręce Brukseli?

Jeszcze zmiany unijnych traktatów nie zostały zatwierdzone przez kraje członkowskie Unii Europejskiej, a eurokraci już próbują realizować jeden z proponowanych postulatów.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

W Cyber Monday sprzedaje się więcej niż w Black Friday

Amerykanie przeznaczyli na zakupy internetowe w tegorocznym gorącym okresie zakupowym 38 miliardów dolarów, co oznacza wzrost o 7,8 proc. wobec zeszłorocznego wyniku.
< 1 MIN CZYTANIA

Polska za radykalnym zwiększeniem produkcji energii atomowej

Polska znalazła się w grupie ponad 20 państw biorących udział w dubajskim szczycie klimatycznym COP28, które zobowiązały się do potrojenia zdolności do produkcji energii nuklearnej.
< 1 MIN CZYTANIA

Będzie można kupić samochód na Amazonie

Już w przyszłym roku amerykańscy użytkownicy zainteresowani kupnem samochodu będą mogli skonfigurować, zamówić i opłacić całą transakcję bezpośrednio na Amazonie.
< 1 MIN CZYTANIA