fbpx
poniedziałek, 16 września, 2024
Strona głównaBiznesInflacja wpływa na polski rynek pracy. Wynagrodzenie głównym motywatorem zmiany

Inflacja wpływa na polski rynek pracy. Wynagrodzenie głównym motywatorem zmiany

Utrzymująca się wysoka inflacja sprawia, że Polacy coraz częściej zmieniają pracę w poszukiwaniu wyższego wynagrodzenia.

Dwucyfrowa inflacja i niepewna sytuacja gospodarczo-polityczna odbija się na polskim rynku pracy. Najnowszy Monitor Rynku Pracy przeprowadzony przez Randstad we współpracy z Instytutem Badań Pollster wykazał, że coraz więcej Polaków zmienia pracę w poszukiwaniu lepszych zarobków i pozostaje to głównym powodem takich decyzji. Na zmianę pracy decydują się głównie osoby w wieku od 18 do 29 lat, które stanowią aż 35 proc. całej grupy pracowników, którzy zmienili zatrudnienie.

Inflacja kontra wynagrodzenie

Z Monitora Rynku Pracy dowiedzieliśmy się, że obecnie pracy szuka aktywnie 11 proc. ankietowanych, a 45 proc. co prawda nie robi tego aktywnie, ale jednak rozgląda się za nowym zatrudnieniem. Planów zmiany pracy nie ma 44 proc. respondentów. Raport Randstad pokazuje, że obecnie aż dla 47 proc. zatrudnionych dominującym powodem zmiany pracy jest chęć uzyskania wyższego wynagrodzenia. Dla porównania – w czwartym kwartale 2022 roku odsetek ten wynosił 43 proc.

Drugim powodem zmiany pracodawcy jest chęć rozwoju zawodowego, na co wskazało 43 proc. ankietowanych, czyli tyle samo co w ostatnim kwartale minionego roku. Poza tym Polacy zmieniają zatrudnienie z powodu niezadowolenia z pracodawcy (34 proc. kontra 37 proc. w poprzednim badaniu) oraz z uwagi na chęć uzyskania korzystniejszej formy zatrudnienia (30 proc. versus 37 proc. w ostatnim Monitorze).

Trend, który zarysował się tej edycji badania, to z pewnością wyraźny wzrost odsetka zmian miejsca pracy w poszukiwaniu lepszych zarobków, przy jednoczesnym spadku liczby odjeść z powodu niezadowolenia z pracodawcy czy formy umowy

– powiedziała Monika Hryniszyn, Regional HR leader Northern Europe & Global Talent w Randstad.

To sygnalizuje, że w dobie szybko wzrastających kosztów życia, Polacy są bardziej skłonni odważyć się na zmiany zawodowe, aby zarabiać więcej – bardziej niż poczucie komfortu, który daje stabilna umowa o pracę, liczy się realne podniesienie pensji. Gdy spojrzymy przy tym na wydłużenie czasu poszukiwania pracy, można wnioskować, że są pracownicy, którzy rozglądają się za lepszą posadą do skutku, do momentu, w którym otrzymają atrakcyjniejsze wynagrodzenie

– dodała ekspertka.

Równość i ochrona środowiska mają znaczenie

Najnowszy Monitor Rynku Pracy wykazał, że Polacy cenią sobie jednakowe traktowanie w miejscu pracy. 68 proc. kobiet uważa to za istotny element w miejscu zatrudnienia, podczas gdy u mężczyzn odsetek ten wynosi 59 proc. Równość jest bardzo istotna dla pracowników w najstarszej grupie wiekowej, czyli od 50 do 64 lat (69 proc.).

Poza tym polscy pracownicy zaczynają coraz bardziej zwracać uwagę na podejście firmy do ochrony środowiska. Według badania Randstad już 20 proc. pracowników odrzuciłoby ofertę firmy, która nie jest aktywna na polu ochrony przyrody, a dla 16 proc. jest to jeden z elementów przy rozważaniu zatrudnienia.

Źródło: Randstad

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA