fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaBiznesInflacja wykończy małe sklepy?

Inflacja wykończy małe sklepy?

Rosnące ceny żywności sprawiają, że małe sklepy mają coraz mniej klientów – wynika z artykułu „Rzeczpospolitej”.

W ciągu roku ceny niektórych produktów w mniejszych sklepach wzrosły nawet o połowę. Dużo więcej płacimy za pieczywo, mleko podrożało o ponad 20 proc., zaś olej i masło już o 40-50 proc. To sprawia, że dotychczasowi klienci małych sklepów decydują się na zakupy w supermarketach lub dyskontach, które prześcigają się w różnego rodzaju promocjach lub akcjach, mających „hamować” inflację.

Wszędzie jest jednak drożej i ceny w sklepach wywołują wątpliwości, czy oficjalna inflacja nie jest wyższa niż podawane 12,7 proc. Co więcej, sytuacja na razie nie ulegnie poprawie, bo według najnowszych prognoz szczyt inflacji w Polsce ma przypaść najpóźniej na IV kwartał 2022 r. Poza wojną na Ukrainie negatywnie na ceny wpływa również susza, z którą z kolejny rok z rzędu borykają się polscy rolnicy.

– Jeśli wkrótce nie doczekamy się ciągłych, umiarkowanych opadów deszczu, plony będą mniejsze nawet o 20-30 procent – w zależności od regionu kraju, jakości gleby, stanu wegetacji roślin – ostrzega minister rolnictwa Henryk Kowalczyk.

Źródło: Rzeczpospolita

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Stop dezinformacji żywnościowej. Producenci działają

Polscy producenci żywności chcą walczyć ze skierowaną przeciwko nim dezinformacją żywnościową. Pomaga im resort rolnictwa.
2 MIN CZYTANIA

Kredyty dla małych i średnich przedsiębiorców i rolników

Jak co tydzień publikujemy informacje o już dostępnych – lub zapowiadanych – formach wsparcia dla MŚP.
3 MIN CZYTANIA

Rośnie liczba jednoosobowych działalności gospodarczych

W pierwszym kwartale 2023 roku w Polsce zakładano więcej jednoosobowych firm niż ich likwidowano. Statystyki poprawiają Ukraińcy.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy nadal pesymistyczni. Co zrobi rząd?

Najnowsze badanie Ipsos wykazało, że większość Polaków z pesymizmem patrzy na kondycję polskiej gospodarki w najbliższym roku.
2 MIN CZYTANIA

Węgiel czy zielone inwestycje – co wolą polskie firmy?

Zróżnicowane źródła zielonej energii są według najmniejszych polskich przedsiębiorstw przyszłością polskiego bezpieczeństwa energetycznego.
2 MIN CZYTANIA

Cyfryzacja polskich firm. Jak wypadamy na tle Europy?

Zdecydowana większość polskich firm nie ma zamiaru zmieniać wysokości wydatków ponoszonych na transformację cyfrową – wynika z badania KPMG.
2 MIN CZYTANIA