fbpx
czwartek, 18 kwietnia, 2024
Strona głównaFinanseInflacja sięgnie 26 procent? Niepokojące prognozy

Inflacja sięgnie 26 procent? Niepokojące prognozy

Departamentu Analiz i Badań Ekonomicznych NBP przygotował prognozy inflacyjne, które w czarnym scenariuszu zakładają, że w szczytowym momencie inflacja w Polsce wyniesie aż... 26 procent – dowiadujemy się z „Rzeczpospolitej”.

Według analityków z DAiBE polska gospodarka będzie dość mocno hamować, a w 2023 r. nasze PKB wzrośnie tylko o 1,4 proc. Wcześniejsze prognozy tego samego Departamentu mówiły, że w 2023 r. wzrost PKB w Polsce wyniesie 3 proc. W pierwszej połowie przyszłego roku PKB Polski będzie rosło zaledwie o 0,5-0,9 proc. w porównaniu do poprzedniego roku i będzie to najcięższy moment naszej gospodarki.

Zdaniem ekspertów DAiBE w 2023 i 2024 r. w Polsce będzie też malała liczba osób pracujących w gospodarce. Spadek ten wyniesie do 1,4 proc. rok do roku, a stopa bezrobocia wzrośnie z 2,9 proc. na koniec 2021 r. do 4,7 proc. w 2024 r. (według badań aktywności ekonomicznej ludności). Zwolnić również ma wzrost wynagrodzeń, który dziś wynosi prawie 11 proc., podczas gdy w 2024 r. będzie to średnio 6,1 proc.

Jeśli chodzi o inflację, to analitycy DAiBE przewidują, że w 2023 r. sięgnie średnio 12,3 proc. Szczyt inflacji ma nastąpić w I kwartale 2023 r., kiedy wyniesie ona średnio od 18,8 do nawet… 26 proc. Takie prognozy DAiBE sugerują, że przez najbliższe miesiące powinniśmy się spodziewać wzrostu inflacji. Jej spadek ma zacząć następować dopiero po I kwartale 2023 r., aby w 2024 r. osiągnąć 4,1 proc.

Cytowana przez „Rzeczpospolitą” analiza banku Citi Handlowego sceptycznie wypowiada się o prognozach DAiBE, uważając je za zbyt optymistyczne.

„Ponieważ projekcja zazwyczaj nie uwzględnia zmian prawnych, które nie przeszły pełnego procesu legislacyjnego, można przypuszczać, że nie uwzględnia ona tzw. wakacji kredytowych. Jako, że są one odpowiednikiem istotnych obniżek stóp procentowych (o ok. 1,5 pkt proc.), ich wejście w życie może wymagać od RPP dodatkowego zacieśnienia polityki pieniężnej w dalszej części roku” – wskazali analitycy Citi.

Źródło: Rzeczpospolita

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ceny nadal rosną, chociaż wolniej niż rok temu. Sprawdź, co znajduje się w czołówce drożyzny

Dynamika jednocyfrowego wzrostu cen hamuje kolejny miesiąc z rzędu. W marcu codzienne zakupy w sklepach zdrożały o 2,1 proc. rdr. Tym razem na 17 analizowanych kategorii już tylko jedna zaliczyła dwucyfrową podwyżkę. Poza tym 7 grup towarów wykazało jednocyfrowy wzrost i aż 9 segmentów było na minusie.
3 MIN CZYTANIA

Dwa filary kompleksowej polityki mieszkaniowej [WYWIAD]

Skuteczna polityka mieszkaniowa powinna łączyć w sobie dwa bardzo ważne elementy: uczciwy i atrakcyjny kredyt hipoteczny oraz projekt budowy mieszkań na wynajem. W jaki sposób? Wyjaśniają to nasi eksperci – Krzysztof Czerkas i Krzysztof Oppenheim.
11 MIN CZYTANIA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA