fbpx
poniedziałek, 20 maja, 2024
Strona głównaFinanseInflacyjne zaskoczenie w Polsce

Inflacyjne zaskoczenie w Polsce

W grudniu 2022 r. inflacja w Polsce spadła, ale – zdaniem ekonomistów – jedynie tymczasowo.

Główny Urząd Statystyczny poinformował, że w grudniu 2022 r. inflacja wyniosła 16,6 proc. w ujęciu rok do roku. To znacznie mniej niż wynosił konsensus ekonomistów, którzy prognozowali inflację na poziomie 17,3 proc.

Grudzień jest kolejnym miesiącem z rzędu, w którym inflacja w Polsce maleje. W październiku wynosiła ona 17,9 proc. rok do roku, podczas gdy w listopadzie było to 17,5 proc. Według ekonomistów z mBank Research grudniowy spadek inflacyjny jest najprawdopodobniej efektem „potężnego” spadku cen opału.

„W kolejnych dwóch miesiącach robimy sobie przerwę od spadków inflacji i ruszamy w kierunku 20%+. Węglowa deflacja zetrze się z podwyżkami cen energii oraz efektami podwyżek z początku roku” – napisali eksperci mBanku na Twitterze.

W podobnym tonie wypowiedzieli się analitycy PKO Research, którzy we wpisie na Twitterze wskazali, że do spadku inflacji „przyczyniły się wolniejszy wzrost cen żywności oraz spadki cen paliw i nośników energii”.

Mimo dobrego wyniku w grudniu 2022 r. ekonomiści są zgodni, że inflacja w 2023 r. przekroczy jednak 20 proc. Z kolei Narodowy Bank Polski prognozuje, że w ciągu 2023 r. inflacja spadnie do 13,1 proc., zaś w 2024 r. wyniesie już tylko 5,9 proc.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ceny nadal rosną, chociaż wolniej niż rok temu. Sprawdź, co znajduje się w czołówce drożyzny

Dynamika jednocyfrowego wzrostu cen hamuje kolejny miesiąc z rzędu. W marcu codzienne zakupy w sklepach zdrożały o 2,1 proc. rdr. Tym razem na 17 analizowanych kategorii już tylko jedna zaliczyła dwucyfrową podwyżkę. Poza tym 7 grup towarów wykazało jednocyfrowy wzrost i aż 9 segmentów było na minusie.
3 MIN CZYTANIA

Dwa filary kompleksowej polityki mieszkaniowej [WYWIAD]

Skuteczna polityka mieszkaniowa powinna łączyć w sobie dwa bardzo ważne elementy: uczciwy i atrakcyjny kredyt hipoteczny oraz projekt budowy mieszkań na wynajem. W jaki sposób? Wyjaśniają to nasi eksperci – Krzysztof Czerkas i Krzysztof Oppenheim.
11 MIN CZYTANIA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA