Zagraniczne spółki IT chętnie lokują swoje interesy w Polsce. Jak podaje „Rzeczpospolita” na działanie w tym sektorze coraz częściej decydują się też polscy inwestorzy.
„Rzeczpospolita” powołując się na dane wywiadowni gospodarczej Dun&Bradstreet (DNB) informuje, że mimo spowolnienia gospodarczego oraz inflacji liczba nowych działalności gospodarczych zajmujących się oprogramowaniem dynamicznie w Polsce rośnie. Tylko w 2022 r. w naszym kraju założono aż 27,2 tys. takich firm (prawie tyle samo co łącznie w latach 2020-2021), co jest rekordowym wynikiem.
„Przedsiębiorcy założyli w 2022 r. o 46 proc. więcej firm tego typu niż w 2021 r. W efekcie dziś liczba podmiotów tworzących oprogramowanie jest najwyższa w historii i sięga łącznie niemal 116 tys.” – napisano w dzienniku.
Poza rosnącą liczbą firm zajmujących się oprogramowaniem przybywa w Polsce również przedsiębiorstw doradzających w zakresie informatyki. W 2022 r. powstało 5,2 tys. takich działalności, czyli aż o 70 proc. więcej niż przed wybuchem pandemii. W przypadku firm związanych z zarządzaniem urządzeniami informatycznymi to jest ich już ponad 8 tys., czyli o 13 proc. więcej niż w 2021 r. Usługami w zakresie technologii komputerowych zajmuje się natomiast 10 tys. podmiotów, co jest o 8 proc. lepszym wynikiem niż w 2021 r.
W związku z dynamicznym wzrostem liczby firm informatycznych, w naszym kraju nie brakuje też ofert pracy dla specjalistów z tej branży. Co więcej, mogą oni liczyć na bardzo dobre zarobki w porównaniu do innych sektorów, a także na wysokie podwyżki.
Źródło: Rzeczpospolita