fbpx
czwartek, 13 czerwca, 2024
Strona głównaBiznesInformatycy poszukiwani na rynku pracy

Informatycy poszukiwani na rynku pracy

Polska branża IT wciąż rośnie w siłę. Sektor rozrasta się z roku na rok.

Zagraniczne spółki IT chętnie lokują swoje interesy w Polsce. Jak podaje „Rzeczpospolita” na działanie w tym sektorze coraz częściej decydują się też polscy inwestorzy.

„Rzeczpospolita” powołując się na dane wywiadowni gospodarczej Dun&Bradstreet (DNB) informuje, że mimo spowolnienia gospodarczego oraz inflacji liczba nowych działalności gospodarczych zajmujących się oprogramowaniem dynamicznie w Polsce rośnie. Tylko w 2022 r. w naszym kraju założono aż 27,2 tys. takich firm (prawie tyle samo co łącznie w latach 2020-2021), co jest rekordowym wynikiem.

„Przedsiębiorcy założyli w 2022 r. o 46 proc. więcej firm tego typu niż w 2021 r. W efekcie dziś liczba podmiotów tworzących oprogramowanie jest najwyższa w historii i sięga łącznie niemal 116 tys.” – napisano w dzienniku.

Poza rosnącą liczbą firm zajmujących się oprogramowaniem przybywa w Polsce również przedsiębiorstw doradzających w zakresie informatyki. W 2022 r. powstało 5,2 tys. takich działalności, czyli aż o 70 proc. więcej niż przed wybuchem pandemii. W przypadku firm związanych z zarządzaniem urządzeniami informatycznymi to jest ich już ponad 8 tys., czyli o 13 proc. więcej niż w 2021 r. Usługami w zakresie technologii komputerowych zajmuje się natomiast 10 tys. podmiotów, co jest o 8 proc. lepszym wynikiem niż w 2021 r.

W związku z dynamicznym wzrostem liczby firm informatycznych, w naszym kraju nie brakuje też ofert pracy dla specjalistów z tej branży. Co więcej, mogą oni liczyć na bardzo dobre zarobki w porównaniu do innych sektorów, a także na wysokie podwyżki.

Źródło: Rzeczpospolita

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA