fbpx
czwartek, 28 marca, 2024
Strona głównaInnowacjeInformatyczna ucieczka do przodu? Przedsiębiorcy stawiają na cyfryzację

Informatyczna ucieczka do przodu? Przedsiębiorcy stawiają na cyfryzację

Aż 44 proc. przedsiębiorców sektora MŚP zapowiada, że jeszcze w tym roku planuje zwiększyć budżet swoich firm na cyberbezpieczeństwo, wdrożenie rozwiązań IT związanych z „chmurą” oraz na wsparcie IT dla pracy zdalnej oraz hybrydowej. Okazuje się więc, że pomimo, iż w wielu firmach nie dzieje się najlepiej, oszczędności oraz lepszych perspektyw przedsiębiorcy upatrują w informatyzacji.

Z najnowszego badania Dynabook Europe GmbH pod nazwą „An SMB Guide to Making Hybrid Working Permanent” wynika, że połowa europejskich małych i średnich firm traci średnio aż dwanaście dni roboczych przypadających na jednego pracownika rocznie z powodu przestojów w IT powodowanych różnymi czynnikami, nie tylko atakami hakerskimi czy awariami. Nadal nie tylko wiele polskich, ale i europejskich MŚP ma problemy z optymalnym zorganizowaniem domowej pracy swoich menadżerów i specjalistów. Aż dwie trzecie przedsiębiorców nie potrafi też poradzić sobie z dostosowaniem swoich systemów IT do potrzeb pracy w modelu hybrydowym.

Informatyzacja pomimo złych okoliczności

– Praca hybrydowa nadal stanowi wyzwanie dla europejskich małych i średnich przedsiębiorstw w zakresie bezpieczeństwa, wydajności i niezawodności. Tym bardziej, że firmy działają obecnie w bardziej złożonym środowisku IT niż kiedykolwiek wcześniej – mówi Damian Jaume, prezes Dynabook Europe GmbH.

Problem leży nie tylko w tzw. braku znajomości tematu przez przedsiębiorców prowadzących także wiele biznesów odległych od branży IT. Chodzi też o to, że w obecnych, trudnych warunkach prowadzenia biznesu, akcelerowanych dodatkowo narastającym kryzysem energetycznym oraz przy innych perturbacjach, będących następstwami wojny na Ukrainie, przedsiębiorcy nie mają ani „głowy” do wprowadzania nowinek IT w swoich firmach, ani też nie dysponują odpowiednimi budżetami na ten cel.
Niemniej – jak wykazało badanie Dynabook – bardzo wiele firm sektora MŚP (44 proc. przebadanych) pomimo wszystko zamierza potraktować priorytetowo wdrażanie rozwiązań IT zwiększających cyberbezpieczeństwo, a także zmniejszających lub choćby optymalizujących koszty działalności – zwłaszcza pracy prowadzonej w systemie hybrydowym.

Najwięcej chcą wydać Brytyjczycy, Francuzi i Hiszpanie

Najwięcej, bo aż 54 proc. MŚP zamierzających zwiększyć nakłady na działania IT jeszcze w tym roku, pochodzi z Wielkiej Brytanii. Prawie połowa (48 proc.) przedsiębiorców francuskich także zamierza pójść tą drogą. Tuż za nimi plasują się przedsiębiorcy hiszpańscy (46 proc.).

Niższe nakłady na informatyzację przewiduje zaledwie 22 proc. badanych firm.

Dla europejskich przedsiębiorców najważniejsze będą przy tym: cyberbezpieczeństwo (46 proc.), wdrożenie rozwiązań „chmurowych” (46 proc.) oraz systemów zdalnego wsparcia IT (44 proc.).

Blisko połowa właścicieli firm – co warte odnotowania na koniec – planuje wyposażyć pracowników w odpowiedni sprzęt, który umożliwi im pracę w nowych, bardziej „zinformatyzowanych” warunkach i ułatwi pracę w modelu hybrydowym.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Generatywna sztuczna inteligencja w polskich firmach

Już ponad 80 proc. ankietowanych dyrektorów finansowych w Polsce dostrzega znaczenie AI w kontekście strategii biznesowej,
2 MIN CZYTANIA

Polskie firmy nie są gotowe na unijne wymogi?

Większość polskich przedsiębiorstw wciąż może nie być gotowa na spełnienie wymogów unijnej dyrektywy NIS2, która dotyczy cyberbezpieczeństwa.
2 MIN CZYTANIA

Unia wprowadza przepisy regulujące AI

W tym tygodniu Parlament Europejski zatwierdził akt regulujący przepisy o sztucznej inteligencji. Jest to pierwsza na świecie taka regulacja dotycząca AI, która wkrótce stanie się prawem w Europie.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

RFN – ujawniono prawdę o złej metodzie walki z pandemią

Z odtajnionych akt Instytutu Kocha – niemieckiej agencji zdrowia publicznego – wynika, że jego eksperci ostrzegali rząd federalny Niemiec przed obowiązkowymi maskami oraz niszczącym lockdownem. Niemiecka opinia publiczna jest wstrząśnięta raportem RKI.
3 MIN CZYTANIA

Wiatraki dewastują zdrowie i różnorodność biologiczną?

Obracające się turbiny wiatrowe wytwarzają nie tylko energię elektryczną, ale także infradźwięki. Szkodzą one zdrowiu okolicznych mieszkańców i w poważny sposób zaburzają równowagę biologiczną – uważa niemiecka badaczka.
3 MIN CZYTANIA

Rolnicy bez prawdziwych ustępstw ze strony rządu

Jak na razie wszystko jest "w proszku" i protestujący rolnicy nic nie uzyskali. Jest tylko trochę obietnic wymuszonych protestami oraz nadchodzącymi wyborami – uważa Karol Bogacz, redaktor portalu Farmer.pl
2 MIN CZYTANIA