fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaInnowacjeInformatyczna ucieczka do przodu? Przedsiębiorcy stawiają na cyfryzację

Informatyczna ucieczka do przodu? Przedsiębiorcy stawiają na cyfryzację

Aż 44 proc. przedsiębiorców sektora MŚP zapowiada, że jeszcze w tym roku planuje zwiększyć budżet swoich firm na cyberbezpieczeństwo, wdrożenie rozwiązań IT związanych z „chmurą” oraz na wsparcie IT dla pracy zdalnej oraz hybrydowej. Okazuje się więc, że pomimo, iż w wielu firmach nie dzieje się najlepiej, oszczędności oraz lepszych perspektyw przedsiębiorcy upatrują w informatyzacji.

Z najnowszego badania Dynabook Europe GmbH pod nazwą „An SMB Guide to Making Hybrid Working Permanent” wynika, że połowa europejskich małych i średnich firm traci średnio aż dwanaście dni roboczych przypadających na jednego pracownika rocznie z powodu przestojów w IT powodowanych różnymi czynnikami, nie tylko atakami hakerskimi czy awariami. Nadal nie tylko wiele polskich, ale i europejskich MŚP ma problemy z optymalnym zorganizowaniem domowej pracy swoich menadżerów i specjalistów. Aż dwie trzecie przedsiębiorców nie potrafi też poradzić sobie z dostosowaniem swoich systemów IT do potrzeb pracy w modelu hybrydowym.

Informatyzacja pomimo złych okoliczności

– Praca hybrydowa nadal stanowi wyzwanie dla europejskich małych i średnich przedsiębiorstw w zakresie bezpieczeństwa, wydajności i niezawodności. Tym bardziej, że firmy działają obecnie w bardziej złożonym środowisku IT niż kiedykolwiek wcześniej – mówi Damian Jaume, prezes Dynabook Europe GmbH.

Problem leży nie tylko w tzw. braku znajomości tematu przez przedsiębiorców prowadzących także wiele biznesów odległych od branży IT. Chodzi też o to, że w obecnych, trudnych warunkach prowadzenia biznesu, akcelerowanych dodatkowo narastającym kryzysem energetycznym oraz przy innych perturbacjach, będących następstwami wojny na Ukrainie, przedsiębiorcy nie mają ani „głowy” do wprowadzania nowinek IT w swoich firmach, ani też nie dysponują odpowiednimi budżetami na ten cel.
Niemniej – jak wykazało badanie Dynabook – bardzo wiele firm sektora MŚP (44 proc. przebadanych) pomimo wszystko zamierza potraktować priorytetowo wdrażanie rozwiązań IT zwiększających cyberbezpieczeństwo, a także zmniejszających lub choćby optymalizujących koszty działalności – zwłaszcza pracy prowadzonej w systemie hybrydowym.

Najwięcej chcą wydać Brytyjczycy, Francuzi i Hiszpanie

Najwięcej, bo aż 54 proc. MŚP zamierzających zwiększyć nakłady na działania IT jeszcze w tym roku, pochodzi z Wielkiej Brytanii. Prawie połowa (48 proc.) przedsiębiorców francuskich także zamierza pójść tą drogą. Tuż za nimi plasują się przedsiębiorcy hiszpańscy (46 proc.).

Niższe nakłady na informatyzację przewiduje zaledwie 22 proc. badanych firm.

Dla europejskich przedsiębiorców najważniejsze będą przy tym: cyberbezpieczeństwo (46 proc.), wdrożenie rozwiązań „chmurowych” (46 proc.) oraz systemów zdalnego wsparcia IT (44 proc.).

Blisko połowa właścicieli firm – co warte odnotowania na koniec – planuje wyposażyć pracowników w odpowiedni sprzęt, który umożliwi im pracę w nowych, bardziej „zinformatyzowanych” warunkach i ułatwi pracę w modelu hybrydowym.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Cyfryzacja polskich firm. Jak wypadamy na tle Europy?

Zdecydowana większość polskich firm nie ma zamiaru zmieniać wysokości wydatków ponoszonych na transformację cyfrową – wynika z badania KPMG.
2 MIN CZYTANIA

Zawód programisty odejdzie do lamusa? Tak uważa lider produkcji inteligentnych chipów

Sztuczna inteligencja oznacza, że teraz każdy może być programistą komputerowym, bo wszystko, co musi zrobić, to porozmawiać z komputerem – uważa Jensen Huang, dyr. gen. Nvidia, najcenniejszej na świecie amerykańskiej firmy produkującej inteligentne chipy.
< 1 MIN CZYTANIA

Zaawansowane technologie w polskich firmach. Jak wypadamy na tle UE?

Mniej więcej dwie trzecie polskich firm używa zaawansowanych technologii. To słabszy wynik niż wynosi średnia unijna.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Uniokraci chcieliby wiedzieć o nas wszystko

Redakcja Wired (portalu o nowoczesnych technologiach) weszła w posiadanie dokumentu Rady Europejskiej – sondy skierowanej do państw członkowskich UE, czy chciałyby petryfikować prawo do odtajnienia prywatnych wiadomości w sieci. Celem ma być jakoby walka z pedofilią.
3 MIN CZYTANIA

Kredyty dla małych i średnich przedsiębiorców i rolników

Jak co tydzień publikujemy informacje o już dostępnych – lub zapowiadanych – formach wsparcia dla MŚP.
3 MIN CZYTANIA

Uwaga! Nadchodzi cyfrowa demencja

Rozdawanie szkołom laptopów to nie tylko marnotrawienie pieniędzy publicznych – to konkretna szkoda wyrządzana dzieciom. Neurobiolog Manfred Spitzer dowodzi, że cyfryzacja szkół do niczego dobrego nie prowadzi.
4 MIN CZYTANIA