fbpx
wtorek, 19 marca, 2024
Strona głównaInnowacjeInformatyzacja na przykładzie Zakładu Mięsnego Poliwczak

Informatyzacja na przykładzie Zakładu Mięsnego Poliwczak

CFI Systemy Informatyczne podpisały kontrakt z Zakładem Mięsnym Poliwczak z Mysłowic na wdrożenie systemu VENDO.ERP®. System pomoże spółce we wszechstronny sposób zarządzać produkcją. Jest to kolejny krok do informatyzacji branży, która szybko nadrabia opóźnienia w stosunku do innych branż, w cyfryzacji swojej działalności.

Zakład Mięsny Poliwczak istnieje od 1990 roku i jest uznanym śląskim zakładem specjalizującym się w wyrobach wędliniarskich. Poliwczak – przetwarzając kilkaset ton mięsa miesięcznie – wykorzystuje tradycyjny rzemieślniczy kunszt produkcji, łącząc go z najnowszymi technologiami stosowanymi przy wyrobie wędlin. Firmie, do dalszego rozwoju, brakowało jednak czegoś, co odkryto po dokonaniu analiz rynku i weryfikacji różnych, proponowanych rozwiązań. Okazało się, że chodzi o brak systemów w optymalny sposób wspierających procesy produkcyjne.

– Wdrożenie systemu VENDO.ERP® jest kolejnym projektem, który realizujemy w branży spożywczej. Podpisana umowa umacnia nas w pozycji lidera, jeśli chodzi o wybór systemu ERP dla tego sektora – mówi Bartłomiej Lux, prokurent w CFI Systemy Informatyczne-VENDO.ERP. Jesteśmy „ekspertami w produkcji”, również w produkcji mięsnej. A po wdrożeniach, między innymi dla firmy Mączka Sp. z o.o. zajmującej się wytwarzaniem szerokiej gamy produktów warzywniczych czy Blue Ice Sp. z o.o. Mrożonki – producenta mrożonek i owoców, wdrożenie w Zakładzie Mięsnym Poliwczak będzie uzupełnieniem portfolio naszych realizacji w tym sektorze – dodaje Bartłomiej Lux.

Firma dostała wsparcie informatyczne

Systemy klasy ERP (do kompleksowego zarządzania przedsiębiorstwem) dostarczy zakładom firma CFI Systemy Informatyczne. Zanim jednak podpisano umowę na zakup i wdrożenie nowej informatyki, przygotowano analizę wdrożeniową, która określiła zakres projektu. Właściciele firmy Poliwczak musieli upewnić się, że VENDO.ERP® faktycznie obsłuży ich skomplikowany proces produkcyjny.
Projekt obejmuje ostatecznie dostawę i wdrożenie nowego systemu w zakresie zarządzania produkcją, planowaniem i harmonogramowaniem produkcji, raportowanie, rejestracji produkcji (MES) oraz sprzedaży, logistyki, spedycji i transportu, finansów i księgowości, kadr i płac, CRM, obiegu dokumentu, notyfikacji i portalu B2B.
Zakres wsparcia i możliwości systemu są więc bardzo szerokie.
Systemy pomogą przede wszystkim w usprawnieniu zarządzania głównymi procesami w zakładzie, przyjęciem surowca i rozbiorem mięsna.

Będą realne korzyści

Istotnym momentem wdrażania projektu jest integracja z tzw. wagami RADWAG na każdym etapie procesu produkcyjnego. Większość operacji magazynowo-produkcyjnych jest bowiem ściśle związana z operacjami ważenia surowców, półproduktów lub wyrobów na wagach przemysłowych w różnych fazach magazynowania i produkcji. Ponieważ waga w trakcie różnych procesów bardzo często ulega zmianie – nawet w sposób samoistny (np. przez odparowanie wody) bardzo ważne jest uchwycenie w poszczególnych fazach procesów faktycznej wagi towarów dla celów późniejszego raportowania i analiz.

Już dziś polski przemysł mięsny, szczególnie w obrębie produkcji, charakteryzuje się zaawansowanym poziomem informatyzacji procesów. Wiele zakładów posiada profesjonalne i szerokie wsparcie informatyczne. Systemy IT przynoszą oszczędności i inne wymierne korzyści, takie jak zmniejszenie liczby produktów wycofywanych z rynku w przypadku wykrycia nieprawidłowości, ograniczenie liczby reklamacji oraz łatwiejsze przejście audytu dającego przepustkę na nowe rynki.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Unia reguluje sztuczną inteligencję. Polska przygotowuje swoje przepisy

Parlament Europejski przyjął AI Act – kompleksowe regulacje dotyczące używania i rozwijania sztucznej inteligencji. AI Act ma wejść w życie jeszcze w 2024 r. Rząd zapowiada prace nad stworzeniem zgodnych z unijnymi regulacji polskich.
2 MIN CZYTANIA

Polskie firmy korzystają z chmur

Większość przedsiębiorstw w Polsce wykorzystuje różnego rodzaju technologie chmurowe do rekrutacji lub zarządzania swoimi kadrami.
2 MIN CZYTANIA

Firmy produkcyjne stawiają na AI

Większość firm produkcyjnych w Polsce wdrożyło jakieś rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji lub jest w trakcie ich implementacji.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Elektromobilność już produkuje bezrobocie w branży motoryzacyjnej

W lutym ub.r. FCA Powertrain Poland w Bielsku Białej poinformowała, że ze względu na unijną politykę ratowania klimatu zamówienia na silniki spalinowe spadły i zwolniono około 300 z 800 pracowników. Do końca tego roku bielska fabryka ma zostać zlikwidowana.
2 MIN CZYTANIA

Czeka nas bitwa pokoleń na rynku mieszkaniowym?

Dwa pokolenia – młodsze i zdecydowanie starsze, będą coraz częściej rywalizować o zamieszkanie w miejskiej przestrzeni. Jakie propozycje mogą przygotować dla nich deweloperzy?
3 MIN CZYTANIA

Globalne fundusze wycofały swoje poparcie dla religii klimatystycznej?

BlackRock, JPMorgan Chase, Vanguard oraz State Street niedawno opuściły Climate Action 100+, koalicję największych zarządzających funduszami na świecie, która zobowiązała się zapewnić, by najwięksi globalni emitenci gazów cieplarnianych „podjęli niezbędne działania w sprawie zapobieżenia zmianom klimatu”.
2 MIN CZYTANIA