fbpx
środa, 4 października, 2023
Strona głównaInnowacjeInformatyzacja na przykładzie Zakładu Mięsnego Poliwczak

Informatyzacja na przykładzie Zakładu Mięsnego Poliwczak

CFI Systemy Informatyczne podpisały kontrakt z Zakładem Mięsnym Poliwczak z Mysłowic na wdrożenie systemu VENDO.ERP®. System pomoże spółce we wszechstronny sposób zarządzać produkcją. Jest to kolejny krok do informatyzacji branży, która szybko nadrabia opóźnienia w stosunku do innych branż, w cyfryzacji swojej działalności.

Zakład Mięsny Poliwczak istnieje od 1990 roku i jest uznanym śląskim zakładem specjalizującym się w wyrobach wędliniarskich. Poliwczak – przetwarzając kilkaset ton mięsa miesięcznie – wykorzystuje tradycyjny rzemieślniczy kunszt produkcji, łącząc go z najnowszymi technologiami stosowanymi przy wyrobie wędlin. Firmie, do dalszego rozwoju, brakowało jednak czegoś, co odkryto po dokonaniu analiz rynku i weryfikacji różnych, proponowanych rozwiązań. Okazało się, że chodzi o brak systemów w optymalny sposób wspierających procesy produkcyjne.

– Wdrożenie systemu VENDO.ERP® jest kolejnym projektem, który realizujemy w branży spożywczej. Podpisana umowa umacnia nas w pozycji lidera, jeśli chodzi o wybór systemu ERP dla tego sektora – mówi Bartłomiej Lux, prokurent w CFI Systemy Informatyczne-VENDO.ERP. Jesteśmy „ekspertami w produkcji”, również w produkcji mięsnej. A po wdrożeniach, między innymi dla firmy Mączka Sp. z o.o. zajmującej się wytwarzaniem szerokiej gamy produktów warzywniczych czy Blue Ice Sp. z o.o. Mrożonki – producenta mrożonek i owoców, wdrożenie w Zakładzie Mięsnym Poliwczak będzie uzupełnieniem portfolio naszych realizacji w tym sektorze – dodaje Bartłomiej Lux.

Firma dostała wsparcie informatyczne

Systemy klasy ERP (do kompleksowego zarządzania przedsiębiorstwem) dostarczy zakładom firma CFI Systemy Informatyczne. Zanim jednak podpisano umowę na zakup i wdrożenie nowej informatyki, przygotowano analizę wdrożeniową, która określiła zakres projektu. Właściciele firmy Poliwczak musieli upewnić się, że VENDO.ERP® faktycznie obsłuży ich skomplikowany proces produkcyjny.
Projekt obejmuje ostatecznie dostawę i wdrożenie nowego systemu w zakresie zarządzania produkcją, planowaniem i harmonogramowaniem produkcji, raportowanie, rejestracji produkcji (MES) oraz sprzedaży, logistyki, spedycji i transportu, finansów i księgowości, kadr i płac, CRM, obiegu dokumentu, notyfikacji i portalu B2B.
Zakres wsparcia i możliwości systemu są więc bardzo szerokie.
Systemy pomogą przede wszystkim w usprawnieniu zarządzania głównymi procesami w zakładzie, przyjęciem surowca i rozbiorem mięsna.

Będą realne korzyści

Istotnym momentem wdrażania projektu jest integracja z tzw. wagami RADWAG na każdym etapie procesu produkcyjnego. Większość operacji magazynowo-produkcyjnych jest bowiem ściśle związana z operacjami ważenia surowców, półproduktów lub wyrobów na wagach przemysłowych w różnych fazach magazynowania i produkcji. Ponieważ waga w trakcie różnych procesów bardzo często ulega zmianie – nawet w sposób samoistny (np. przez odparowanie wody) bardzo ważne jest uchwycenie w poszczególnych fazach procesów faktycznej wagi towarów dla celów późniejszego raportowania i analiz.

Już dziś polski przemysł mięsny, szczególnie w obrębie produkcji, charakteryzuje się zaawansowanym poziomem informatyzacji procesów. Wiele zakładów posiada profesjonalne i szerokie wsparcie informatyczne. Systemy IT przynoszą oszczędności i inne wymierne korzyści, takie jak zmniejszenie liczby produktów wycofywanych z rynku w przypadku wykrycia nieprawidłowości, ograniczenie liczby reklamacji oraz łatwiejsze przejście audytu dającego przepustkę na nowe rynki.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Rewolucja na miarę wynalezienia komputerów [WYWIAD]

Na naszych oczach zmienia się postrzeganie świata i współczesnych rozwiązań technologicznych. W mojej ocenie za dwa lata nie będziemy mieli już aplikacji w telefonie. Będziemy komunikować się głosowo i tekstowo poprzez czat oparty na generatywnej AI. Nauczony naszych preferencji, będzie on w stanie odpowiadać na nasze pytania, reagować na nastroje, usprawniać sposób, w jaki pracujemy – mówi nam Bartosz Tomczyk, przewodniczący Rady Nadzorczej Honey Payment.
8 MIN CZYTANIA

Idziemy w stronę technologii 7G [WYWIAD]

O tym, czy pracujące w Polsce ośrodki badawcze potrafią skutecznie przyciągać światowej sławy naukowców, o ich sukcesach badawczych i przydatności wynalazków w przemyśle rozmawiamy z prof. dr hab. Wojciechem Knapem, międzynarodowej sławy fizykiem oraz szefem Międzynarodowej Agendy Badawczej Centrum Badań i Zastosowań Terahercowych CENTERA, powstałej przy Instytucie Wysokich Ciśnień Unipress PAN.
5 MIN CZYTANIA

Rynek nieruchomości przed nowymi wyzwaniami

Przed przedsiębiorcami działającymi na rynku mieszkaniowym stoi perspektywa wdrażania nowych instrumentów opartych na sztucznej inteligencji. Tylko umiejętnie wykorzystane AI będzie sprzyjać pozytywnym zmianom na tym rynku.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polscy przedsiębiorcy odważnie inwestują za granicą

Czy polskie firmy sektora MŚP są wystarczająco uzbrojone w odpowiednie narzędzia finansowe, by skutecznie podbijać teraz rynki zagraniczne?
3 MIN CZYTANIA

Korzystne zmiany przy zamówieniach publicznych i nowe formy wsparcia MŚP

„Zamówienia publiczne dostępne dla wszystkich – oferta dla przedsiębiorców” to projekt realizowany przez PARP na wniosek rządu, w którym przedsiębiorcy sektora MŚP otrzymują realne wsparcie przy przetargach publicznych. Na Opolszczyźnie młodzi przedsiębiorcy dostaną pieniądze na prace badawczo-rozwojowe. Nie zapomniano również o rolnikach
3 MIN CZYTANIA

Idziemy w stronę technologii 7G [WYWIAD]

O tym, czy pracujące w Polsce ośrodki badawcze potrafią skutecznie przyciągać światowej sławy naukowców, o ich sukcesach badawczych i przydatności wynalazków w przemyśle rozmawiamy z prof. dr hab. Wojciechem Knapem, międzynarodowej sławy fizykiem oraz szefem Międzynarodowej Agendy Badawczej Centrum Badań i Zastosowań Terahercowych CENTERA, powstałej przy Instytucie Wysokich Ciśnień Unipress PAN.
5 MIN CZYTANIA