MŚP także mogą być innowacyjne i korzystać z unijnego finansowania na modernizację. Wsparcie jest dostępne dla rodzinnych biznesów – i to nie tylko tych należących do sektora wysokich technologii. Warto poznać kilka adresów internetowych, które ułatwią sięgnięcie po pieniądze.

Na stronie internetowej www.DotacjeNaInnowacje.gov.pl znajduje się wiele użytecznych informacji o tym, jak tworzyć innowacje finansując ich wprowadzenie z europejskich funduszy; zarówno z poprzedniej tzw. perspektywy unijnej, jak i nowej – na lata 2021-2027 – która dopiero zaczyna nabierać konkretnych kształtów.

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) rozprawia się przy tym z kilkoma pokutującymi mitami, które blokują przedsiębiorców przed sięgnięciem po zewnętrzne środki na innowacje mogące usprawnić działalność ich firm.

Pieniądze są dla każdego

Jednym z takich mitów jest, że rodzinna firma z tradycjami to nie miejsce na innowacje. Nic bardziej błędnego. Można je robić w każdym przedsiębiorstwie, nie tylko dużym, ale i w tych mniejszych, lokalnych oraz opartych o rodzinny, wypracowywany od pokoleń biznes.

– Innowacją jest wszystko to, co zmienia na lepsze daną organizację albo jej produkt czy usługę. Na takie właśnie usprawnienia, pozornie drobne, ale stanowiące nowość dla danego przedsiębiorstwa, można również otrzymać unijną dotację – obiecuje PARP.

Bohaterami najnowszej kampanii promującej innowacyjność w sektorze MŚP są Antoni Senior i Antoni Junior Piskorkowie. To autentyczne postaci. Rodzinna piekarnia Piskorek, działająca w małopolskiej Nowej Wsi, chlubi się działalnością od 1938 roku, a na jej sukces pracuje już czwarte pokolenie piekarzy. Piskorkowie nie są wyjątkiem na rynku pośród firm, które zachowały jeszcze swoje tradycyjne, oryginalne, przedwojenne przepisy wytwarzania produktów. Zakwas na ich chleb ma unikatową mikroflorę, mają też oryginalny przepis na żur; z obu tych produktów są lokalnie bardzo dobrze znani. Dzięki dotacji z Programu Inteligentny Rozwój oraz z budżetu państwa, Piskorkowie rozwinęli swój unikatowy sposób wytwarzania pieczywa na tradycyjnym zakwasie, ale już przy pomocy nowoczesnej linii produkcyjnej.

Badania można kupić

Nie jest też prawdą, że żeby wdrażać u siebie innowacje, trzeba posiadać własny, rozbudowany dział badań, niczym jakiś międzynarodowy koncern, czy też znać się na nowych technologiach.
Symbolem nowej kampanii PARP, promującej wdrażanie innowacji w MŚP, został… Albert Einstein. Trochę na przekór. Pracownicy Agencji słusznie przekonują, że nie trzeba nim być, by tworzyć innowacje. Innowacją jest przecież także ulepszenie istniejącego już produktu, choćby poprzez zmianę jego designu. Ale także usprawnienie procesu obsługi klienta. Na to również można otrzymać pieniądze z funduszy europejskich i z polskiego budżetu. Beneficjentem takiego wsparcia może być także mała firma. Nie trzeba przy tym mieć własnego, rozbudowanego laboratorium badawczego i zatrudniać na stałe naukowców. Potrzebne do wdrożenia innowacji prace badawczo-rozwojowe można zakupić np. od uczelni czy od wyspecjalizowanego instytutu naukowego. Pieniądze na to pozyska się z Programu Inteligentny Rozwój. W zakładce Jak sfinansujesz Twoją innowację(link) PARP zebrał aktualnie trwające nabory wniosków na wsparcie w zakresie wdrażania pomysłów rozwojowych w firmie.

Przykłady firm

Jeśli przedsiębiorca jest nadal nieprzekonany do innowacyjnych inwestycji w swojej firmie, może obejrzeć przykłady innych firm, które z pieniędzy realnie skorzystały, budując w ten sposób nowy rozdział rozwoju swoich firm. Znajdują się one w zakładce Zobacz, jak zrobili to inni. Tam o zmianach opowiadają autentyczni przedsiębiorcy, którzy z powodzeniem sięgnęli po unijne dotacje. Warto też zerknąć na link, gdzie jest baza informacji o wszystkich projektach, które kiedykolwiek były realizowane w Polsce z udziałem unijnych pieniędzy.

Skoro tak wielu innym się udało, dlaczego nie miałoby udać się także Tobie?

Poprzedni artykułCele klimatyczne UE: ile ta zabawa będzie nas kosztować i kto za nią zapłaci?
Następny artykułMiliardy na odbudowę? Bez prywatnego biznesu to się nie uda