fbpx
wtorek, 23 lipca, 2024
Strona głównaInnowacjeInnowacje w Polsce – tak dobrze jeszcze nie było

Innowacje w Polsce – tak dobrze jeszcze nie było

Polskie przedsiębiorstwa są najbardziej innowacyjne w historii – wynika z analizy przeprowadzonej przez Polski Instytut Ekonomiczny w oparciu o statystyki GUS.

W „Tygodniku Gospodarczym PIE” przytoczono dane, które pokazują, że w latach 2018-2020 aktywność innowacyjną wykazało 36,7 proc. polskich przedsiębiorstw przemysłowych i 33 proc. usługowych. Jest to najlepszy wynik w historii pomiarów. Według GUS przedsiębiorstwo aktywne innowacyjnie to takie, które w badanym okresie wprowadziło przynajmniej jedną innowację produktową lub procesową, albo zrealizowało co najmniej jeden projekt innowacyjny.

„W porównaniu z latami 2017-2019 udział firm aktywnych innowacyjnie wzrósł o 15 pkt. proc. w przypadku przedsiębiorstw przemysłowych oraz o 19,3 pkt. proc. w przypadku usługowych” – podkreślono w artykule.

PIE zauważył również, że w działalność innowacyjną coraz bardziej inwestują przedsiębiorstwa usługowe, a łączne nakłady na takie cele w 2020 r. wyniosły dla wszystkich rodzajów firm aż 38,8 mld złotych, czyli o ponad 2 mld złotych więcej niż w 2018 r. Ogólnie największy udział w innowacjach mają duże przedsiębiorstwa, które zatrudniają co najmniej 250 osób. Najbardziej innowacyjne firmy przemysłowe to te, które trudnią się wytwarzaniem i przetwarzaniem koksu oraz produktów rafinacji ropy naftowej, a wśród przedsiębiorstw usługowych w innowacjach przoduje sektor ubezpieczeniowy.

Analitycy PIE wskazują, że za przyspieszenie procesu innowacji w polskiej gospodarce może odpowiadać pandemia Covid-19, która wymusiła na firmach transformację cyfrową.

Źródło: Tygodniku Gospodarczy PIE

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Najsilniejsze armie na świecie stawiają na sztuczną inteligencję

USA i Chiny rywalizują w kwestii wykorzystania sztucznej inteligencji (SI) w wojsku. Pentagon przygotował już kilka projektów, a jednym z nich ma być samolot myśliwski całkowicie sterowany przez SI.
3 MIN CZYTANIA

Sygnalizacja świetlna oparta na sztucznej inteligencji nie działa. Co poszło nie tak?

W mieście Hamm w Nadrenii Północnej-Westfalii sztuczna inteligencja (SI) miała pomagać w regulacji ruchu drogowego. W tym celu na jednym z tamtejszych przejść dla pieszych zamontowano sygnalizację świetlną opartą na sztucznej inteligencji. Kierowcy jednak skarżą się, że stale wyświetlane jest dla nich światło czerwone. Co poszło nie tak z tym flagowym projektem?
5 MIN CZYTANIA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA