fbpx
sobota, 23 września, 2023
Strona głównaInnowacjeInnowacje wchodzą do polskiego rolnictwa

Innowacje wchodzą do polskiego rolnictwa

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało o powstaniu nowej spółki inwestycyjnej, która ma wspierać innowacje w polskim rolnictwie.

Minister rolnictwa Robert Telus poinformował, że Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR) obejmie większościowy pakiet akcji w spółce GPW Ventures Asset Management sp. z o.o. ASI S.K.A. Spółka rozpocznie działalność jeszcze w tym roku, a jej celem będzie rozwój innowacji w polskim sektorze rolnym.

Zgodnie z informacją przekazaną przez resort rolnictwa w dniu 14 lipca 2020 r. GPW Ventures i KOWR podpisały list intencyjny w sprawie nawiązania współpracy w zakresie rozwoju innowacji w szeroko rozumianym sektorze rolnictwa. Powstanie spółki inwestycyjnej z większościowym udziałem KOWR ma służyć rozwojowi rolnictwa, przemysłu rolno-spożywczego, sektora OZE w rolnictwie, a także obszarów wiejskich poprzez finansowanie działań innowacyjnych i rozwojowych.

Minister Robert Telus dodał, że jeśli polscy rolnicy chcą z powodzeniem konkurować na rynku europejskim i światowym, to poza wysoką jakością produktów muszą też zainteresować się i zainwestować w innowacyjne rozwiązania technologiczne, techniczne, organizacyjne i usługowe. Wspieranie innowacji w polskim rolnictwie przez rząd ma też być wyrazem patriotyzmu gospodarczego.

Utworzenie Spółki inwestycyjnej to odważny i zdecydowany krok w tym właśnie kierunku. Dzięki współpracy GPW Ventures i Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa i dzięki tym środkom, które przekaże do spółki KOWR obejmując akcje, stworzymy przestrzeń dla polskich innowatorów, przedsiębiorców, wynalazców, naukowców, aby finansować i wdrażać najciekawsze i najbardziej obiecujące pomysły z takich obszarów jak: produkcja nowych maszyn i urządzeń wykorzystywanych w rolnictwie, produkcja i sprzedaż pasz, nawozów, środków ochrony roślin, automatyzacja, cyfryzacja rolnictwa czy wreszcie cały sektor energetyki odnawialnej na obszarach wiejskich

– powiedział Robert Telus.

W trakcie konferencji wypowiedział się również dyrektor generalny Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Waldemar Humięcki, który stwierdził, że powstanie spółki pozwoli uzyskać dodatkowy, efektywny mechanizm wsparcia finansowego małych i średnich przedsiębiorców rolnych, którzy będą zainteresowani wdrażaniem innowacyjnych rozwiązań technologicznych, technicznych, organizacyjnych, usługowych i produktowych w szeroko pojętym obszarze rolnictwa.

Źródło: MRiRW

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Europejczycy nie gęsi i swoją sztuczną inteligencję mają

W Europie powstają kolejne firmy, które chcą udostępnić swoim klientom możliwość korzystania z serwisów opartych o generatywną sztuczną inteligencję.
2 MIN CZYTANIA

Polskie firmy na prestiżowych targach na Tajwanie

Polskie firmy wraz z przedstawicielami administracji, nauki oraz instytucji otoczenia biznesu reprezentowały Polskę na prestiżowych targach SEMICON.
< 1 MIN CZYTANIA

Chiński rząd przekaże potężne fundusze na rozwój technologii elektronicznych

Pekin zamierza uruchomić gigantyczne publiczne środki, które wzmocnią krajowy przemysł technologiczny, by mógł konkurować z amerykańskim i japońskim.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy często korzystają z rozwiązań fintechu

Zdecydowana większość polskiego społeczeństwa w zarządzaniu własnymi finansami wykorzystuje najnowsze technologie finansowe.
2 MIN CZYTANIA

Polska turystyka zatrudnia wielu cudzoziemców

Aż jedna czwarta polskich firmz branży turystycznej zatrudnia cudzoziemców, a zdecydowana większość z nich to obywatele Ukrainy.
2 MIN CZYTANIA

Polacy przestają się bać utraty pracy?

We wrześniu w Polsce odnotowano wzrost poczucia bezpieczeństwa zatrudnienia, co oznacza, że Polacy coraz mniej boją się bezrobocia.
2 MIN CZYTANIA