fbpx
piątek, 19 kwietnia, 2024
Strona głównaInnowacjeInnowacyjność w polskich firmach. Jest dobrze

Innowacyjność w polskich firmach. Jest dobrze

Polskie firmy są innowacyjne i starają się ulepszać swoje procesy. Trafiają jednak na przeszkody.

Z badania Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości wynika, że zdecydowana większość firm w Polsce stara się być innowacyjna. To już IV edycja raportu pod tytułem „Monitoring innowacyjności polskich przedsiębiorstw”.

Opublikowane badanie wykazało, że w 2021 r. aż 79,6 proc. polskich firm, w tym mikroprzedsiębiorstw, było aktywnych innowacyjnie. PARP tłumaczy, że firmy te wprowadziły lub próbowały wdrożyć w działalności przynajmniej jedną innowację. To znaczny progres, gdyż jeszcze w pierwszej edycji tego samego badania (w 2017 r.) odsetek ten wynosił zaledwie 32,3 proc.

Z kolei firm innowacyjnych było 75,1 proc. – w porównaniu do 30,1 proc. w 2017 r. Według definicji PARP firma innowacyjna to taka, która w badanym okresie wprowadziła przynajmniej jedną innowację produktową w zakresie wyrobów albo usług lub innowację procesów biznesowych.

„Podobnie jak w poprzednich edycjach badania odsetek firm aktywnych innowacyjnie (w tym innowacyjnych) jest istotnie, pozytywnie skorelowany z wielkością firmy – im większa firma, tym większy odsetek firm zaliczanych jako aktywne innowacyjnie (w tym innowacyjne)” – wskazano w opracowaniu. „Warto podkreślić, że w 2021 roku firmy były relatywnie bardziej skuteczne we wdrażaniu innowacji. Jeśli bowiem weźmiemy pod uwagę udział nieskutecznych innowatorów w ogólnej puli firm aktywnych innowacyjnie, to odsetek ten dla lat 2017-2019 wynosił 12,4 proc., zaś w 2021 roku wynosił jedynie 5,6 proc.” – dodano.

Według PARP w 2021 r. polskie przedsiębiorstwa starały się wprowadzać przede wszystkim innowacje procesów biznesowych, które to działania deklarowało 67,1 proc. ankietowanych. Dla porównania odsetek firm wprowadzających innowacje produktowe w zakresie wyrobów lub usług wyniósł 29,8 proc.

Przedsiębiorcy stwierdzili, że działania innowacyjne w 2021 r. przyczyniły się głównie do ogólnego rozwoju firmy (90,8 proc. wskazań) oraz do podniesienia jakości usług i wyrobów (83,6 proc.), a także do zwiększenie wydajności pracy (83,4 proc.). Głównymi utrudnieniami dla podejmowania działań innowacyjnych są bariery administracyjne (77,9 proc. ankietowanych) oraz koszty (72,2 proc.).

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA