fbpx
piątek, 13 września, 2024
Strona głównaInnowacjeInnowacyjność w polskich firmach. Jest dobrze

Innowacyjność w polskich firmach. Jest dobrze

Polskie firmy są innowacyjne i starają się ulepszać swoje procesy. Trafiają jednak na przeszkody.

Z badania Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości wynika, że zdecydowana większość firm w Polsce stara się być innowacyjna. To już IV edycja raportu pod tytułem „Monitoring innowacyjności polskich przedsiębiorstw”.

Opublikowane badanie wykazało, że w 2021 r. aż 79,6 proc. polskich firm, w tym mikroprzedsiębiorstw, było aktywnych innowacyjnie. PARP tłumaczy, że firmy te wprowadziły lub próbowały wdrożyć w działalności przynajmniej jedną innowację. To znaczny progres, gdyż jeszcze w pierwszej edycji tego samego badania (w 2017 r.) odsetek ten wynosił zaledwie 32,3 proc.

Z kolei firm innowacyjnych było 75,1 proc. – w porównaniu do 30,1 proc. w 2017 r. Według definicji PARP firma innowacyjna to taka, która w badanym okresie wprowadziła przynajmniej jedną innowację produktową w zakresie wyrobów albo usług lub innowację procesów biznesowych.

„Podobnie jak w poprzednich edycjach badania odsetek firm aktywnych innowacyjnie (w tym innowacyjnych) jest istotnie, pozytywnie skorelowany z wielkością firmy – im większa firma, tym większy odsetek firm zaliczanych jako aktywne innowacyjnie (w tym innowacyjne)” – wskazano w opracowaniu. „Warto podkreślić, że w 2021 roku firmy były relatywnie bardziej skuteczne we wdrażaniu innowacji. Jeśli bowiem weźmiemy pod uwagę udział nieskutecznych innowatorów w ogólnej puli firm aktywnych innowacyjnie, to odsetek ten dla lat 2017-2019 wynosił 12,4 proc., zaś w 2021 roku wynosił jedynie 5,6 proc.” – dodano.

Według PARP w 2021 r. polskie przedsiębiorstwa starały się wprowadzać przede wszystkim innowacje procesów biznesowych, które to działania deklarowało 67,1 proc. ankietowanych. Dla porównania odsetek firm wprowadzających innowacje produktowe w zakresie wyrobów lub usług wyniósł 29,8 proc.

Przedsiębiorcy stwierdzili, że działania innowacyjne w 2021 r. przyczyniły się głównie do ogólnego rozwoju firmy (90,8 proc. wskazań) oraz do podniesienia jakości usług i wyrobów (83,6 proc.), a także do zwiększenie wydajności pracy (83,4 proc.). Głównymi utrudnieniami dla podejmowania działań innowacyjnych są bariery administracyjne (77,9 proc. ankietowanych) oraz koszty (72,2 proc.).

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Najsilniejsze armie na świecie stawiają na sztuczną inteligencję

USA i Chiny rywalizują w kwestii wykorzystania sztucznej inteligencji (SI) w wojsku. Pentagon przygotował już kilka projektów, a jednym z nich ma być samolot myśliwski całkowicie sterowany przez SI.
3 MIN CZYTANIA

Sygnalizacja świetlna oparta na sztucznej inteligencji nie działa. Co poszło nie tak?

W mieście Hamm w Nadrenii Północnej-Westfalii sztuczna inteligencja (SI) miała pomagać w regulacji ruchu drogowego. W tym celu na jednym z tamtejszych przejść dla pieszych zamontowano sygnalizację świetlną opartą na sztucznej inteligencji. Kierowcy jednak skarżą się, że stale wyświetlane jest dla nich światło czerwone. Co poszło nie tak z tym flagowym projektem?
5 MIN CZYTANIA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA