fbpx
piątek, 19 kwietnia, 2024
Strona głównaKrajInspekcję Handlową czekają zmiany

Inspekcję Handlową czekają zmiany

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów chce zmienić funkcjonowanie Inspekcji Handlowej jako organu kontroli.

Pod koniec stycznia do premiera Mateusza Morawieckiego trafiła interpelacja grupy posłów PiS, w której wyrażono zaniepokojenie dalszym funkcjonowaniem Inspekcji Handlowej. Jak podaje portal Wiadomości Handlowe odpowiedzi na interpelację udzielił Tomasz Chróstny, prezes UOKiK, który sprawuje merytoryczny nadzór nad inspekcjami.

Z odpowiedzi prezesa Chróstnego wynika, że istnieje konieczność ponownego zdefiniowania roli Inspekcji Handlowej jako organu kontroli. Konieczność ta wynika ze zmiany zakresu działania Inspekcji, np. pojawiły się nowe obszary kontroli, ale też kompetencje w zakresie kontroli żywności przekazano Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych.

„Konieczny jest również przegląd przepisów i procedur, którego skutkiem będzie przygotowanie propozycji zmian legislacyjnych oraz opracowanie efektywnych procedur kontroli, uwzględniając rozwijające się formy sprzedaży w sieci, a także mających na celu skuteczniejsze egzekwowanie sankcji” – napisał Tomasz Chróstny w odpowiedzi na interpelację. „Przedmiotem dyskusji w tym zakresie powinny być zmiany prowadzące do: ujednolicenia procedur kontrolnych i pokontrolnych dla różnych obszarów kontroli; zmian legislacyjnych umożliwiających skuteczne i efektywne prowadzenia kontroli; rozszerzenia katalogu podmiotów objętych kontrolą Inspekcji Handlowej, a także stworzenia skuteczniejszych metod kompleksowego i szybkiego wycofywania z rynku produktów niespełniających wymagań” – wyjaśnił prezes UOKiK.

Tomasz Chróstny chce też zweryfikować strukturę organizacyjną Inspekcji Handlowej.

Źródło: wiadomoscihandlowe.pl
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

Ruch i liczba klientów w galeriach i centrach handlowych wciąż na minusie

Jak wynika z badania firmy technologicznej Proxi.cloud i platformy analityczno-badawczej UCE RESEARCH, dynamika ruchu w galeriach i centrach handlowych w I kwartale br. wyglądała bardzo podobnie jak rok wcześniej. Wprawdzie nieco ubyło wizyt (o prawie 5 proc. rdr.) i odwiedzających (o niecały 1 proc. rdr.), ale autorzy raportu przekonują, że tego typu placówki wciąż przyciągają wielu klientów.
5 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA