fbpx
środa, 21 lutego, 2024
Strona głównaFinanseInstytucje kultury marnują pieniądze podatników

Instytucje kultury marnują pieniądze podatników

Kontrola Najwyższej Izby Kontroli wykazała, że dolnośląskie instytucje kultury łamią prawo i marnują pieniądze podatników.

Wyniki kontroli NIK potwierdziły większość zarzutów przedstawionych w skargach dotyczących realizacji zamówień publicznych, w tym braku przejrzystości w zatrudnianiu oraz nietransparentnego zlecania zadań artystycznych w dolnośląskich instytucjach kultury. Częściowo potwierdziły się zgłaszane kwestie związane z gospodarowaniem wydatkami.

Kontrolerzy NIK wykryli, że kierownictwo artystyczne Opery Wrocławskiej powierzono wybranemu wykonawcy ze średnim wynagrodzeniem – na poziomie 63,7 tys. zł za miesiąc – czterokrotnie przekraczającym stawki obowiązujące za wykonywanie adekwatnych zadań w innych polskich teatrach operowych, co Izba uznała za niegospodarne. Kontrakt podpisano na 46 miesięcy, a opiewał na sumę ponad 2,9 mln zł.

Z kolei Narodowe Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu utrzymywało parking podziemny niebędący jego własnością, który nie służył działalności statutowej Forum. Łączna wysokość poniesionych bezpodstawnych wydatków z tego tytułu wyniosła 790,4 tys. zł.

Ponadto w Operze Wrocławskiej, Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze i Filharmonii Sudeckiej im. Józefa Wiłkomirskiego w Wałbrzychu nie publikowano za każdym razem ogłoszeń o zamiarze zatrudnienia nowych pracowników, co sprawiało, że proces rekrutacji w tych podmiotach nie był transparentny i rzetelny. Narodowe Forum Muzyki zatrudniło natomiast dwie osoby, które nie spełniały wymagań określonych w ogłoszeniu o naborze.

Dla odmiany kadra kierownicza kontrolowanych instytucji otrzymywała różnego rodzaju dodatki do wynagrodzeń, co było naruszeniem prawa. Dyrektor Narodowego Forum Muzyki przez czas objęty kontrolą NIK korzystał z samochodów służbowych do celów prywatnych, co stanowiło przychód w kwocie 12 tys. zł. Ponadto w sposób nielegalny przyznano i wypłacono dofinansowanie do najmu mieszkań dla byłego dyrektora Opery Wrocławskiej i jego zastępcy w kwocie 38,8 tys. zł.

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

UOKiK przygląda się praktykom banków w sprawie oszustw

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zakwestionował praktyki kolejnych kilku banków dotyczące postępowania w przypadku nieautoryzowanych transakcji.
2 MIN CZYTANIA

Dofinansowanie z ZUS dla przedsiębiorców. Tylko miesiąc na składanie wniosków

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ogłosił konkurs dla przedsiębiorców, który pozwoli na dofinansowanie m.in. zakupu różnych maszyn i urządzeń poprawiających warunki bezpieczeństwa i higieny pracy osób zatrudnionych w firmie.
3 MIN CZYTANIA

Urban Land Institute: inwestorzy rynku nieruchomości nie uciekną od ESG

Zaskakujący raport mówiący o potrzebie uwzględniania w działalności już w tym roku tzw. komponentu ESG przedstawiły Urban Land Institute i firma doradcza Ferguson Partners.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Czy wiatraki zmielą bociany?

Na obszarze specjalnej ochrony bocianów na Warmii ma zostać wybudowanych 40 turbin elektrowni wiatrowej. Okoliczni mieszkańcy są oburzeni, bo turbiny „będą mieliły ptaki”.
2 MIN CZYTANIA

Konfederacja żąda embarga na produkty rolne z Ukrainy

Podczas konferencji prasowej Konfederacji wicemarszałek Sejmu i poseł Konfederacji Krzysztof Bosak przedstawił rozporządzenie mające na celu rozwiązanie kryzysu w branży rolnej, który trwa od dłuższego czasu.
2 MIN CZYTANIA

Organizacje wolnościowe oferują pomoc wolnościowym samorządowcom

Organizacje pozarządowe o profilu wolnościowym, ze Stowarzyszeniem Libertariańskim na czele, zaoferowały wsparcie politykom samorządowym w zakresie układania programów.
2 MIN CZYTANIA