fbpx
niedziela, 1 października, 2023
Strona głównaKrajInstytut Misesa wyliczył dzień wolności podatkowej sektora prywatnego

Instytut Misesa wyliczył dzień wolności podatkowej sektora prywatnego

Według wyliczeń Instytutu Edukacji Ekonomicznej im. Ludwiga von Misesa tegoroczny dzień wolności sektora prywatnego przypada dopiero 10 lipca.

Oznacza to, że dopiero 10 lipca sektor prywatny, a więc przedsiębiorcy i wszyscy ci, którzy otrzymują od nich wynagrodzenia, symbolicznie przestanie finansować rząd i zaczyna pracować na własny rachunek. To wynik aż o dwa tygodnie gorszy niż w roku 2022, kiedy to sektor prywatny uwolnił się od rządu 26 czerwca.

Jak to policzono?

Jak tłumaczy Instytut Misesa, dzień wolności sektora prywatnego wskazuje, jak dużą część prywatnej części PKB pochłaniają rzeczywiste wydatki rządowe. Dzięki takiemu ujęciu wskaźnik ten lepiej od innych oddaje rzeczywistą skalę obciążenia sektora prywatnego wydatkami państwa.

Instytut tłumaczy, jak to jest liczone: „Z jednej strony od wydatków państwa odejmujemy te, które są jedynie księgową fikcją – jak podatki i składki na tzw. ubezpieczenia społeczne płacone przez pracowników sektora publicznego czy emerytów i rencistów. Z drugiej strony wartość tak skorygowanych wydatków publicznych przyrównuje się do prywatnej części PKB – bez uwzględnienia zakupu tzw. finalnych dóbr konsumpcyjnych i inwestycyjnych przez państwo. Dzięki temu unikamy kolejnej fikcji – że dobra i usługi dostarczane przez państwo są rzeczywiście warte tyle, ile wydaje się na nie pieniędzy”.

Złe wieści

Ekonomiści z IM nie mają dobrych wieści. Ich zdaniem w tym roku przyrost PKB będzie prawdopodobnie niższy niż w dwóch poprzednich latach, a ciężar wydatków publicznych odczuwany przez sektor prywatny może być większy niż wskazują to prognozy: „Rząd chce zafundować nam mniej więcej dwudziestoprocentowy wzrost wydatków publicznych i ma niestety pierwsze sukcesy we wdrażaniu tego planu: wydatki budżetu centralnego po pierwszych pięciu miesiącach 2023 r. były prawie 20 proc. większe niż rok temu, a wydatki Funduszu Ubezpieczeń Społecznych prawie 16 proc. większe. W parlamencie procedowana jest nowelizacja budżetu podnosząca poziom wydatków, a nadchodzące wybory skutkują coraz dalej idącą licytacją na wzrost kolejnych wydatków publicznych”.

Źródło: Instytut Misesa

 

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL), tygodnikami „Do Rzeczy” i „Najwyższy Czas!”, oraz dwumiesięcznikami „Polonia Christiana” (i z serwisem pch24.pl) i „Magna Polonia”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Wrzesień kończy się rekordowym spadkiem inflacji

Szacunki Głównego Urzędu Statystycznego pokazują, że poziom inflacji we wrześniu sięgnął 8,2 proc., co oznacza, iż pierwszy raz od lutego 2022 roku jest ona poniżej 10 proc.
< 1 MIN CZYTANIA

Koszty życia polskich studentów podwoiły się w 5 lat

Studentów w rozpoczynającym się roku akademickim czekają nie tylko wyzwania naukowe, ale będą też musieli stawić czoła rosnącym kosztom czesnego, najmu lokali czy żywności.
< 1 MIN CZYTANIA

Wartość polskiego eksportu rolnego znów w górę

Polski sektor rolny, w obliczu licznych kryzysów ostatnich lat, relatywnie dobrze radzi sobie na niwie eksportowej. Wszystko wskazuje na to, że i w tym roku krajowi producenci pobiją rekord wartości handlu zagranicznego towarami rolno-spożywczymi.
6 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Kolejny przykład marnotrawstwa i generowania strat przez dotacje

Wielomilionowa sieć szkieletowa szerokopasmowego internetu, zbudowana przy współfinansowaniu z funduszy Unii Europejskiej, pozostaje niewykorzystana i generuje coroczne straty.
2 MIN CZYTANIA

Trzecia siła z największą konwencją w Spodku

W sobotę 23 września Konfederacja zorganizowała największą konwencję partyjną tego sezonu wyborczego. Katowicki Spodek był niemal pełny kandydatów na parlamentarzystów i działaczy z całej Polski (ostatni raz takie tłumy w Spodku widziałem kilka lat temu na koncercie Kultu). Tym razem pierdyliardy złotych już nie leciały na publikę, ale nie zabrakło efektów specjalnych. Najważniejsza jest jednak merytoryka.
6 MIN CZYTANIA

UE chce przejmować kolejne obszary władzy!

Parlament Europejski chce, aby kolejne obszary, które tradycyjnie należą do wyłącznych kompetencji państwa, przechodziły spod władzy krajów członkowskich na rzecz brukselskiej centrali.
< 1 MIN CZYTANIA