fbpx
piątek, 24 stycznia, 2025
Strona głównaŚwiatIntel z największą inwestycją w historii Niemiec. Wybuduje dwie fabryki chipów

Intel z największą inwestycją w historii Niemiec. Wybuduje dwie fabryki chipów

Intel przeznaczy ponad 30 miliardów euro na rozwój dwóch fabryk chipów w Magdeburgu. Umowę kanclerz Olaf Scholz okrzyknął jako największą zagraniczną inwestycję Niemiec w historii. Kilka dni temu Intel poinformował także o ogromnej inwestycji w fabrykę pod Wrocławiem.

Jak podaje Reuter, Berlin uzgodnił z Intelem dotacje o wartości prawie 10 miliardów euro – to więcej niż 6,8 miliarda euro, które początkowo zaoferował amerykańskiemu producentem chipów.

Intel inwestuje na trzech kontynentach

Dyrektor generalny firmy Pat Gelsinger, stwierdził, że jest wdzięczny rządowi i krajowi związkowemu Saksonii-Anhalt, w którym znajduje się Magdeburg, za „urzeczywistnienie wizji tętniącego życiem, zrównoważonego, wiodącego przemysłu półprzewodników w Niemczech i UE”.

Pod rządami Gelsingera Intel inwestuje miliardy w budowę fabryk na trzech kontynentach, aby przywrócić firmie dominację w produkcji chipów i lepiej konkurować z rywalami – AMD i Samsungiem.

„Dzisiejsza umowa jest ważnym krokiem dla Niemiec jako miejsca produkcji zaawansowanych technologii – i dla naszej odporności” – powiedział Scholz po poniedziałkowym podpisaniu umowy. „Dzięki tej inwestycji doganiamy technologicznie najlepszych na świecie i poszerzamy własne możliwości w zakresie rozwoju ekosystemów i produkcji mikroczipów”.

Niemcy przyciągają dużych graczy

Rząd w Berlinie inwestuje miliardy euro w dotacje, aby zwabić firmy technologiczne, w obliczu rosnącego niepokoju związanego z kruchością łańcucha dostaw i zależnością od Korei Południowej i Tajwanu w zakresie chipów.

Berlin rozmawia również z tajwańską firmą TSMC i szwedzkim producentem akumulatorów do pojazdów elektrycznych Northvolt na temat rozpoczęcia produkcji w Niemczech, po tym jak przekonał już Teslę do zbudowania tam swojej pierwszej europejskiej gigafabryki.

Niemiecka umowa jest trzecią dużą inwestycją Intela w ciągu czterech dni. W piątek ujawnił plany budowy fabryki układów scalonych o wartości 4,6 miliarda dolarów w Polsce. Izrael poinformował w niedzielę, że Intel wyda tam na fabrykę 25 miliardów dolarów.

Według McKinseya globalnie produkcja półprzewodników stanie się branżą wartą bilion dolarów do 2030 r. (600 miliardów dolarów w 2021 r.). Zarówno Stany Zjednoczone, jak i Europa próbują zwabić dużych graczy tej branży za pomocą połączenia dotacji państwowych i korzystnego ustawodawstwa.

Reuter, KR

 

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA