fbpx
sobota, 30 września, 2023
Strona głównaŚwiatIntel z największą inwestycją w historii Niemiec. Wybuduje dwie fabryki chipów

Intel z największą inwestycją w historii Niemiec. Wybuduje dwie fabryki chipów

Intel przeznaczy ponad 30 miliardów euro na rozwój dwóch fabryk chipów w Magdeburgu. Umowę kanclerz Olaf Scholz okrzyknął jako największą zagraniczną inwestycję Niemiec w historii. Kilka dni temu Intel poinformował także o ogromnej inwestycji w fabrykę pod Wrocławiem.

Jak podaje Reuter, Berlin uzgodnił z Intelem dotacje o wartości prawie 10 miliardów euro – to więcej niż 6,8 miliarda euro, które początkowo zaoferował amerykańskiemu producentem chipów.

Intel inwestuje na trzech kontynentach

Dyrektor generalny firmy Pat Gelsinger, stwierdził, że jest wdzięczny rządowi i krajowi związkowemu Saksonii-Anhalt, w którym znajduje się Magdeburg, za „urzeczywistnienie wizji tętniącego życiem, zrównoważonego, wiodącego przemysłu półprzewodników w Niemczech i UE”.

Pod rządami Gelsingera Intel inwestuje miliardy w budowę fabryk na trzech kontynentach, aby przywrócić firmie dominację w produkcji chipów i lepiej konkurować z rywalami – AMD i Samsungiem.

„Dzisiejsza umowa jest ważnym krokiem dla Niemiec jako miejsca produkcji zaawansowanych technologii – i dla naszej odporności” – powiedział Scholz po poniedziałkowym podpisaniu umowy. „Dzięki tej inwestycji doganiamy technologicznie najlepszych na świecie i poszerzamy własne możliwości w zakresie rozwoju ekosystemów i produkcji mikroczipów”.

Niemcy przyciągają dużych graczy

Rząd w Berlinie inwestuje miliardy euro w dotacje, aby zwabić firmy technologiczne, w obliczu rosnącego niepokoju związanego z kruchością łańcucha dostaw i zależnością od Korei Południowej i Tajwanu w zakresie chipów.

Berlin rozmawia również z tajwańską firmą TSMC i szwedzkim producentem akumulatorów do pojazdów elektrycznych Northvolt na temat rozpoczęcia produkcji w Niemczech, po tym jak przekonał już Teslę do zbudowania tam swojej pierwszej europejskiej gigafabryki.

Niemiecka umowa jest trzecią dużą inwestycją Intela w ciągu czterech dni. W piątek ujawnił plany budowy fabryki układów scalonych o wartości 4,6 miliarda dolarów w Polsce. Izrael poinformował w niedzielę, że Intel wyda tam na fabrykę 25 miliardów dolarów.

Według McKinseya globalnie produkcja półprzewodników stanie się branżą wartą bilion dolarów do 2030 r. (600 miliardów dolarów w 2021 r.). Zarówno Stany Zjednoczone, jak i Europa próbują zwabić dużych graczy tej branży za pomocą połączenia dotacji państwowych i korzystnego ustawodawstwa.

Reuter, KR

 

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Gospodarka Ukrainy rośnie jak szalona mimo trwającej wojny

Produkt krajowy brutto ukraińskiej gospodarki wzrósł w drugim kwartale obecnego roku o 19,5 proc. w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego.
< 1 MIN CZYTANIA

Niemiecka klasa średnia biednieje. Jest nawet gorzej niż w wielu innych krajach

Średnia klasa traci na znaczeniu i ma większe problemy z regulowaniem swoich podstawowych zobowiązań. Tak dzieje się nawet w bogatych Niemczech, co stanowi swoisty znak czasu, a być może także sygnał alarmowy dla innych państw.
2 MIN CZYTANIA

Jak Indie zyskują przewagę nad Chinami

Indie okazały się fascynującą historią wzrostu gospodarczego i – w ramach kompleksu rynków wschodzących – coraz bardziej atrakcyjną alternatywą dla Chin.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Chiny przestały eksportować minerały niezbędne do produkcji chipów

Chiny nie sprzedawały w sierpniu dwóch rzadkich minerałów kluczowych m.in. w produkcji półprzewodników i światłowodów. Eksport galu i germanu sięgnął zera – podaje CNN opierając się na danych chińskich służb celnych. Odkąd Pekin nałożył ograniczenia na swój eksport, motywując to dbałością o narodowe bezpieczeństwo, światowa produkcja chipów stanęła przed nowym wyzwaniem.
< 1 MIN CZYTANIA

Premier: Polska przestaje przekazywać broń Ukrainie

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że Polska przestanie przekazywać broń Ukrainie. Rzecznik rządu Piotr Müller zapewnił, że Polska realizuje wyłącznie uzgodnione wcześniej dostawy amunicji oraz uzbrojenia. Jak podkreślił – ze strony ukraińskiej pojawiła się „seria absolutnie nieakceptowalnych wypowiedzi i gestów dyplomatycznych i nie ma akceptacji Polski na tego typu nieuzasadnione działania”.
3 MIN CZYTANIA

Prezydent Ukrainy krytykuje Polskę, Węgry i Słowację na forum ONZ

Wołodymyr Zełenski skrytykował Polskę, Węgry i Słowację (nie wymieniając nazw krajów) za wprowadzanie jednostronnego embarga na import ukraińskiego zboża. Jego zdaniem kraje te „odgrywają w teatrze politycznym solidarność, robiąc thriller ze zbożem” i „pomagają przygotowywać scenę dla moskiewskiego aktora”.
2 MIN CZYTANIA