Jak podaje Reuter, Berlin uzgodnił z Intelem dotacje o wartości prawie 10 miliardów euro – to więcej niż 6,8 miliarda euro, które początkowo zaoferował amerykańskiemu producentem chipów.
Intel inwestuje na trzech kontynentach
Dyrektor generalny firmy Pat Gelsinger, stwierdził, że jest wdzięczny rządowi i krajowi związkowemu Saksonii-Anhalt, w którym znajduje się Magdeburg, za „urzeczywistnienie wizji tętniącego życiem, zrównoważonego, wiodącego przemysłu półprzewodników w Niemczech i UE”.
Pod rządami Gelsingera Intel inwestuje miliardy w budowę fabryk na trzech kontynentach, aby przywrócić firmie dominację w produkcji chipów i lepiej konkurować z rywalami – AMD i Samsungiem.
„Dzisiejsza umowa jest ważnym krokiem dla Niemiec jako miejsca produkcji zaawansowanych technologii – i dla naszej odporności” – powiedział Scholz po poniedziałkowym podpisaniu umowy. „Dzięki tej inwestycji doganiamy technologicznie najlepszych na świecie i poszerzamy własne możliwości w zakresie rozwoju ekosystemów i produkcji mikroczipów”.
Niemcy przyciągają dużych graczy
Rząd w Berlinie inwestuje miliardy euro w dotacje, aby zwabić firmy technologiczne, w obliczu rosnącego niepokoju związanego z kruchością łańcucha dostaw i zależnością od Korei Południowej i Tajwanu w zakresie chipów.
Berlin rozmawia również z tajwańską firmą TSMC i szwedzkim producentem akumulatorów do pojazdów elektrycznych Northvolt na temat rozpoczęcia produkcji w Niemczech, po tym jak przekonał już Teslę do zbudowania tam swojej pierwszej europejskiej gigafabryki.
Niemiecka umowa jest trzecią dużą inwestycją Intela w ciągu czterech dni. W piątek ujawnił plany budowy fabryki układów scalonych o wartości 4,6 miliarda dolarów w Polsce. Izrael poinformował w niedzielę, że Intel wyda tam na fabrykę 25 miliardów dolarów.
Według McKinseya globalnie produkcja półprzewodników stanie się branżą wartą bilion dolarów do 2030 r. (600 miliardów dolarów w 2021 r.). Zarówno Stany Zjednoczone, jak i Europa próbują zwabić dużych graczy tej branży za pomocą połączenia dotacji państwowych i korzystnego ustawodawstwa.
Reuter, KR