fbpx
poniedziałek, 25 września, 2023
Strona głównaBiznesIntel zainwestuje w Polsce w fabrykę testowania chipów

Intel zainwestuje w Polsce w fabrykę testowania chipów

Intel planuje w Polsce inwestycję, która ma pochłonąć 4,6 mld dolarów i stworzyć 2 tys. miejsc pracy w samej firmie oraz kolejne tysiące u jej dostawców. Nowy zakład ma wyjść naprzeciw rosnącemu zapotrzebowaniu na półprzewodnikowe układy scalone i pomóc w realizacji celów UE w tym obszarze.

Firma Intel ogłosiła lokalizację swojego nowego zakładu, w którym będzie testować półprzewodniki produkowane w Irlandii i w Niemczech. Zakład integracji i testowania półprzewodników stanie w Miękini pod Wrocławiem. Projekt jest w fazie przygotowania, a budowa rozpocznie się po uzyskaniu zgody Unii Europejskiej. Intel w Polsce ma już centrum badawczo-rozwojowe w Gdańsku.

Jak informuje Intel, Polskę wybrano na lokalizację nowego zakładu z kilku powodów, w tym ze względu na infrastrukturę i bardzo duży potencjał w zakresie dostępności wykwalifikowanych pracowników. Nowy zakład będzie również dobrze zlokalizowany i skomunikowany pod kątem współpracy z planowanym najnowszym zakładem produkcji wafli krzemowych w Niemczech oraz istniejącym zakładem tego typu w Irlandii. Ta bliskość umożliwi ścisłą współpracę między trzema zakładami produkcyjnymi i pomoże zwiększyć odporność i opłacalność europejskiego łańcucha dostaw półprzewodników.

Unia Europejska stawia sobie za cel uzyskanie 20-proc. udziału w globalnej produkcji półprzewodników do 2030 r. Ta polityka to m.in. pokłosie pandemii, która obnażyła zależność europejskiego rynku od półprzewodników produkowanych w Azji. Podobnie firma Intel zdecydowała się zdywersyfikować swoje źródła dostaw i rozwijać zakłady w Europie. Ma na to przeznaczyć 80 mld euro w ciągu dziesięciu lat.

BusinessInsider.com.pl, KR

 

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Nowy program grantowy dla MŚP

Z nowego programu wsparcia cyfryzacji firm, który wkrótce ma ruszyć, skorzystają firmy produkcyjne oraz świadczące usługi na rzecz przemysłu.
2 MIN CZYTANIA

Wszyscy tracą grube miliony na strajku scenarzystów w Hollywood

Trwający od maja protest amerykańskich scenarzystów sparaliżował pracę wielu studiów filmowych, doprowadził do opóźnień wielu premier oraz utraty pracy przez tysiące osób.
< 1 MIN CZYTANIA

Firmy technologiczne wydają setki milionów euro na lobbing w Brukseli

Największe technologiczne przedsiębiorstwa całego świata nie oszczędzają na funduszach, dzięki którym wywierają wpływ na kształt procesów legislacyjnych w unijnych instytucjach.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Chiny przestały eksportować minerały niezbędne do produkcji chipów

Chiny nie sprzedawały w sierpniu dwóch rzadkich minerałów kluczowych m.in. w produkcji półprzewodników i światłowodów. Eksport galu i germanu sięgnął zera – podaje CNN opierając się na danych chińskich służb celnych. Odkąd Pekin nałożył ograniczenia na swój eksport, motywując to dbałością o narodowe bezpieczeństwo, światowa produkcja chipów stanęła przed nowym wyzwaniem.
< 1 MIN CZYTANIA

Premier: Polska przestaje przekazywać broń Ukrainie

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że Polska przestanie przekazywać broń Ukrainie. Rzecznik rządu Piotr Müller zapewnił, że Polska realizuje wyłącznie uzgodnione wcześniej dostawy amunicji oraz uzbrojenia. Jak podkreślił – ze strony ukraińskiej pojawiła się „seria absolutnie nieakceptowalnych wypowiedzi i gestów dyplomatycznych i nie ma akceptacji Polski na tego typu nieuzasadnione działania”.
3 MIN CZYTANIA

Prezydent Ukrainy krytykuje Polskę, Węgry i Słowację na forum ONZ

Wołodymyr Zełenski skrytykował Polskę, Węgry i Słowację (nie wymieniając nazw krajów) za wprowadzanie jednostronnego embarga na import ukraińskiego zboża. Jego zdaniem kraje te „odgrywają w teatrze politycznym solidarność, robiąc thriller ze zbożem” i „pomagają przygotowywać scenę dla moskiewskiego aktora”.
2 MIN CZYTANIA